Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
TI SI NAJDOBRO INFORMIRAN DRUGARCE I ZNAES KAKVA E MOMENTALNATA SITUACIJA I NEMA POTREBA OD NIKAKOV DOPOLNITELEN DOKUMENT!!!!DRUGAR MOJ,8XXX/2013 VECE MESEC DENA CEKA UKAZ,BEZ NIKAKOV DOPOLNITELEN DOK.PRETHODNO POSTIRASE EDNA LICNOST NA FORUMOV DEKA CEKA UKAZ BEZ NIKAKOV DOP.DOK.,MEGJUTOA NIKOJ NE I VERUVASE,ISTO KAKO I MENE DEKA CEKAM UKAZ SAMO SO POTVRDA OD BKKS!!!!!!!VO PRAVO BILE TIE STO POMINALE SO BKKS,ITN STO NE SE JAVUVAAT!!!!TI SI DZEK,SRECATA I GOSPOD E SO TEBE,POMINUVAS!!!!
велиш само БККС,кога правеше интервју????
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Трет братучед, кој се испостави дека го откажал бугарското државјанство за сметка на Француско, зашто не може да имаш повеќе од 2 државјанства. Сите блиски кои се наведени како можни опции немаат бугарски пасош, па кренав раце, не ми се идеше по Струмици и комитети.

Другар што поднесе после мене, сабајлето пиша дека има промена, па после го проверив и моето.



ок фала многу и честито :). Да се надеваме ќе продолжат добрите вести за сите кои чекаме.[DOUBLEPOST=1471989708][/DOUBLEPOST]
Трет братучед, кој се испостави дека го откажал бугарското државјанство за сметка на Француско, зашто не може да имаш повеќе од 2 државјанства. Сите блиски кои се наведени како можни опции немаат бугарски пасош, па кренав раце, не ми се идеше по Струмици и комитети.

Другар што поднесе после мене, сабајлето пиша дека има промена, па после го проверив и моето.



ок фала многу и честито :). Да се надеваме ќе продолжат добрите вести за сите кои чекаме.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
само прашувам, пошто нели од што никому не веруваме, мораме да копаме по минатото да видиме што некогаш кажале :). не викам дека лаже, само да објасни поубаво за да си знаеме како стојат работите :)
зарем чекаш некој да ти каже,,,,ке се изначекаш:cautious::unsure:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.918
Поени од реакции
63.825
само прашувам, пошто нели од што никому не веруваме, мораме да копаме по минатото да видиме што некогаш кажале :). не викам дека лаже, само да објасни поубаво за да си знаеме како стојат работите :)
Искрено, јас кренав раце уште откако дознав дека братучедот го откажал бугарското, зашто ми се виде како безизлезна ситуација. И онака пасошот ми го требаше само да можам да патувам во Англија.

Ова искочи од никаде, и се дур не го видам пасошот во рака, ке очекувам некоја пиздарија да се случи, и да ми побараат дополнителни документи, зашто гледам колку сите се мачат со овие додатни документи.

Другарот што пиша дека има промени, тој е на една фаза зад мене, и би требало во наредните недела две да му се смени статусот како и кај мене. И тој нема носено додатни документи, зашто и тој нема роднини со бугарски пасош.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
зарем чекаш некој да ти каже,,,,ке се изначекаш:cautious::unsure:
па еве кажа дечкото. Се надевам е точно. Сега Боже мој, како е навистина само еден Господ знае. Ама белким позитивна нисла ќе заврши работа
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
само прашувам, пошто нели од што никому не веруваме, мораме да копаме по минатото да видиме што некогаш кажале :). не викам дека лаже, само да објасни поубаво за да си знаеме како стојат работите :)
Pusta maka nasa.:)[DOUBLEPOST=1472020104][/DOUBLEPOST]
Искрено, јас кренав раце уште откако дознав дека братучедот го откажал бугарското, зашто ми се виде како безизлезна ситуација. И онака пасошот ми го требаше само да можам да патувам во Англија.

Ова искочи од никаде, и се дур не го видам пасошот во рака, ке очекувам некоја пиздарија да се случи, и да ми побараат дополнителни документи, зашто гледам колку сите се мачат со овие додатни документи.

Другарот што пиша дека има промени, тој е на една фаза зад мене, и би требало во наредните недела две да му се смени статусот како и кај мене. И тој нема носено додатни документи, зашто и тој нема роднини со бугарски пасош.
So sreka da ti e iskren decko uste ako sakas da ne izvestis za drugarti koga ke go dobie.I poke bugarskiot ne ti brka rabota za vo anglija-izleze od EU :D
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Pusta maka nasa.:)[DOUBLEPOST=1472020104][/DOUBLEPOST]
So sreka da ti e iskren decko uste ako sakas da ne izvestis za drugarti koga ke go dobie.I poke bugarskiot ne ti brka rabota za vo anglija-izleze od EU :D
Не е точно побратим.Како прво на англија и требаат минимум 5 години од правен аспект за да излезе од ЕУ.Како второ може во секое време да патува,работи и живее во англија
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Не е точно побратим.Како прво на англија и требаат минимум 5 години од правен аспект за да излезе од ЕУ.Како второ може во секое време да патува,работи и живее во англија
Se zafrkavam,znam deka ke potraj to podolgo ali ironija e :)
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Nemozam da se iznacudam kolku kontradiktorni raboti:
-prvo eden kup prekratija so potvrdi
-posle eden kup clenovi gi prekratija so stari dokumenti-koga me obzede najolem pesimizam
-sega eden kup pustija so BKKS ili bez nikakov dokument!!! sto e super vest za site nas
,,, daj boze da potrae ova raspolozenie, dali e do novata direktorka???

Inaku nekoj clen kaza deka MBP davale bez razlika od kade si, tocno, drugarot za koj sto pisuvav deka pretstavnik od MBP gi sobral i im kazal deka sega 1 od 10 ke zeme "bidejki N.G. reagiral", vsusnost dade samo umrenica od dedoto roden 1928 i se so poteklo od egejska Makedonija, toa selo e vo Grcija sega.

p.s. znae li nekoj do koe brojce 2015 se na FINALNA???
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Nemozam da se iznacudam kolku kontradiktorni raboti:
-prvo eden kup prekratija so potvrdi
-posle eden kup clenovi gi prekratija so stari dokumenti-koga me obzede najolem pesimizam
-sega eden kup pustija so BKKS ili bez nikakov dokument!!! sto e super vest za site nas
,,, daj boze da potrae ova raspolozenie, dali e do novata direktorka???

Inaku nekoj clen kaza deka MBP davale bez razlika od kade si, tocno, drugarot za koj sto pisuvav deka pretstavnik od MBP gi sobral i im kazal deka sega 1 od 10 ke zeme "bidejki N.G. reagiral", vsusnost dade samo umrenica od dedoto roden 1928 i se so poteklo od egejska Makedonija, toa selo e vo Grcija sega.

p.s. znae li nekoj do koe brojce 2015 se na FINALNA???
haha, abe kakov N.G. - toj mozi samo tuka vo ova napatena drzava sizik da se praj, a nadvor ako se praj siizik, i posebno vo BG da bara da ne se dozvolvat drzavjanstva na makedoncite mozi samo cvrgi od bojko da dobie i da se vrati nazad vo ova napatena drzava, drugo nisto ne mozi
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Nemozam da se iznacudam kolku kontradiktorni raboti:
-prvo eden kup prekratija so potvrdi
-posle eden kup clenovi gi prekratija so stari dokumenti-koga me obzede najolem pesimizam
-sega eden kup pustija so BKKS ili bez nikakov dokument!!! sto e super vest za site nas
,,, daj boze da potrae ova raspolozenie, dali e do novata direktorka???

Inaku nekoj clen kaza deka MBP davale bez razlika od kade si, tocno, drugarot za koj sto pisuvav deka pretstavnik od MBP gi sobral i im kazal deka sega 1 od 10 ke zeme "bidejki N.G. reagiral", vsusnost dade samo umrenica od dedoto roden 1928 i se so poteklo od egejska Makedonija, toa selo e vo Grcija sega.

p.s. znae li nekoj do koe brojce 2015 se na FINALNA???
Мое мислење,а можи и грешам, со смената на директорката се имат договорено се што беше на дополнителна од 2013 па наваму да се пушти и МП повеке нема да се меша во потеклото.[DOUBLEPOST=1472026847][/DOUBLEPOST]
haha, abe kakov N.G. - toj mozi samo tuka vo ova napatena drzava sizik da se praj, a nadvor ako se praj siizik, i posebno vo BG da bara da ne se dozvolvat drzavjanstva na makedoncite mozi samo cvrgi od bojko da dobie i da se vrati nazad vo ova napatena drzava, drugo nisto ne mozi
Тоа е веке трагикомедија.Единствен изговор ако не му врват потврдите на МБП.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Гледам дека има доста нови членови на форумов што не знаат од каде да почнат, па да го да споделам моето искуство, за процедурата до интервју во амбасада со документи од татко со бг пасош.
Мој прв совет е прво да си закажете интервју на 058 058 555 па да го темпирате вадењето на документите, бидејќи лекарското и потврдата за неосудуваност вашат 6 месеци, да не си правите дупли трошоци. Јас се јавив во мај, а на интервју бев денес, 24.08.

Потребни документи ( Ова е копи пејст од маил од амбасада што ми го пратија)

1.Молба от лицето по образец – написана на б'лгарски език, Приложение № 1 к'м Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство – 2 екземплјара. (Се симнува од сајтот на министерството на правосудието)

2. Декларација по образец – написана на б'лгарски език, с'гласно Приложение № 4 к'м Наредба № 1 - 2 екземплјара.(Се симнува од сајтот на министерството на правосудието)

3. Актуална фотоснимка – паспортен формат – 3 бр.

4. Удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина – ВЗИМАМЕ ОРИГИНАЛ! + 1 копие; или Удостоверение с вписан Указ за б'лгарско гражданство (2бр. копија) на поне 1 от родителите или негов б'лгарски личен документ – оригинал и 2бр. копија. (Јас носев Удостоверение с вписан Указ за б'лгарско гражданство (2бр. копија) на поне 1 от родителите)

5. Препис от акта за раждане, издаден от с'ответнија б'лгарски или чуждестранен компетентен орган + копие (заверка 15 евро). (преведен и легализиран во БГ 15 евра)

6.Свидетелство за с'димост от Р Македонија (от основен с'д и от МВР) или от страната, чијто гражданин е молителјат. Ако тој пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи. В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство. + копие (заверка 15 евро). (исто преведен и легализиран во БГ. ВАЖНО!!!! мора да пишува на уверението дека се издава за бугарско државјанство)

7.Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, удостоверјавашт, че лицето не страда от заболјаванија по чл. 61 ал 1 чл. 146 ал 1 т. 1 и 2 от Закона за здравето, както и от предаваните по полов п'т болести, при липса на ЛКК на с'ответната рајонна или областна болница – документ'т се издава от с'ответните чуждестранни органи, ако молителјат живее в чужбина. + копие (заверка 15 евро).(исто преведен и легализиран во БГ. ВАЖНО!!!! мора да пишува на уверението дека се издава за бугарско државјанство)

8.Препис от акт за граждански брак или развод /само за ом'жени или разведени жени/ - ОРИГИНАЛ!! + копие (заверка 15 евро). (не сум мажена, ама кој е и ова треба да се преведе, легализира)

9. Фотокопие на документ, удостоверјавашт самоличността на молителја /ПАСПОРТ/-2 бр.

10. Вносна бележка за платена д'ржавна такса по Тарифа № 1 за МП в размер на 15 евро + копие

11. Автобиографија – 2 екземплјара.

Оргиналите и сите копии ги однесов денес во амбасада, по што следеше интервју од тамошен административец. Генерално ме прашуваа се и сешто, татко, мајка, сестра, други роднини, колку често одам за БГ, ВАЖНО!!! гражданство ви е македонско, а националност бугарска. Потоа ме прашуваа за имот дали имам во Бугарија, дали ќе се селам таму, од што ќе живеам со кој ќе живеам...буквално се.
Единствено друго што ме прашаа е да набројам празници кои ги знам во Бугарија.


На лице место се плаќа 50 евра, и ти даваат едно ливче со броеви од амбасада и ми кажаа да се јавам во март за да ми кажат бројче за да следам на интернет за процедурата.

Ми кажаа дека кога ќе ми излезе указот, тие ќе ми се јават да ме известат.

Тоа, би било се!

П.С. Да не заборавите пасош да си понесете кога ќе одите во амбасада, бидејќи на некој начин влегувате во БГ територија и нема шанси да влезете без него. Денес еден дечко имаше таков случај, а со закажан термин и се!
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Да не е запознаен некој со бугарско здравствено осигурување и со европската здравствена картичка??
Ме интересират која е процедурата и колку се плаќат месечно...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom