Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Сo кaкoв дoкумент си извaденa нa дoпoлнителнa? Сo дoкумент oд в.трнoвo архив?oд кoгo.дедo,прадедо,нa дедo брaт?
Сo кaкoв дoкумент си извaденa нa дoпoлнителнa? Сo дoкумент oд в.трнoвo архив?oд кoгo.дедo,прадедо,нa дедo брaт?
od dedo legal site dok izvodi dedo tatko vnuk
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Кaкo вo дaбч дa се oднесaт дoкумент зa пoтеклo кoгa oни издале прoисхoд. Сигурно имaaт кoпијa. Не мoже сoвет зa грaждaнствo да бaрa дa oднесеш oригинaл вo дaбч.вaљдa вo министерството се бaрa
jas vo statusot razbrav original dokumentite sto se koristele za dokazvanje poteklo vo DABC da se odnesat vo pravosudie
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
26
Исто и кај мене после 3 месеца и 20 дена на финален, молбата е одобрена...
Бројче: 26**/2015, преку Амбасадата во Скопје сум.
Татко со бг пасош.
Со трпение само, надевам се наскоро сите да го дочекате одобрувањето.
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
znaci samo jas rusam rekordi 3 meseci 20 dena i uste na finalna :) aj so Gospod napred ke ja bidi, teski da mi gi prifatat dokumentite, za cekanje ke pocekam :)
Ajde den dva ne t menuva nisto i na site neka im e so srejka nie so bratucedive i potvrdive nas koga ke ni odobrat toa e znak prasalnik ali ajde ke vidime vremeto sto ke donese so srejka na site[DOUBLEPOST=1469043558][/DOUBLEPOST]E sega ne znam na sto da mislam nekni Mrmi ubavo pisa za drugar nejzin deka zemal so bratuced i nekade bil 2000 broj e sega dali tred da pocnat da safrkavaat toa se slucilo ili od koga pocnaja da zafrkavat to ne znam da dade nekoj mislejne da iscitira da dodade nesto posto site sme tuka nekade so statusite so promenata neka dade nekoj mislejne pozz
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Татко бугарски државјанин

Државјанин од 2005 та,кога немало нити интервју нит бутур...

Ги седнуваат како ученици да пишуваат нешто,прашуваат како,која азбука да користи (јазик не:)),полицајката му вика пишите както искате.

А уште во холот поминува полицајката и вика,ако между вас има шкиптари и срби,идете си дома,за вас паспорт нема.:pos:

znaci samo jas rusam rekordi 3 meseci 20 dena i uste na finalna :) aj so Gospod napred ke ja bidi, teski da mi gi prifatat dokumentite, za cekanje ke pocekam :)
Јас бев три и пол месеци точно,исто пред тоа имаше уште еден.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Gledam 2015 do kaj 8000 negde se stignati dali nekoj ima informacija za 2016 dali voopsto barem eden slucaj e razgledan dosega?
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Едно прашање Ве молам за одоговор-читам наназад ама не најдов-дали има некој добиено државјанство врз основа на брат/сестра? Јас имам произсход врз основа на брат ама што знам дали мине државјанство врз оваа основа? Ви благодарам
 
Член од
17 февруари 2016
Мислења
27
Поени од реакции
17
Dali ako bebe od roditeli so mk drzavjanstvo se rodi vo sofija, avtomatski se steknuva so bg drzavjanstvo ?
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
43
Поени од реакции
48
ako e postar od tebe
Едно прашање Ве молам за одоговор-читам наназад ама не најдов-дали има некој добиено државјанство врз основа на брат/сестра? Јас имам произсход врз основа на брат ама што знам дали мине државјанство врз оваа основа? Ви благодарам
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Denes tocno 2 meseca so ovoj status br 12---/2013 so dok od V.Trnovo ima li i drugi vakvi od 2013.
Лошо ако почнат и со Удостоверенија од В.Трново да не пуштаат. Јас сум 77џџ/2015 со такво Удостоверение (дедо преку татко) и плус однесов пасош од прв братучед по чичко (по иста линија со дедо ми). Се уште немам промени на статусот. Искрено се надевам дека ќе добијам..[DOUBLEPOST=1469100131][/DOUBLEPOST]
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
Ти реков некни да се стрпиш уште малку :)))
Нека ти е со среќа, сега ти следува полесниот дел. Поздрав
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site vo forumov Jas sum od 2014 maj i sum zaglaven na dopolnitelna proverka veke 10 meseci dali znae nekoj do kolku moze da traje ovaa dopolnitelnata proverka i dali voopsto gi pregleduvaat.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
54
Поени од реакции
57
Лошо ако почнат и со Удостоверенија од В.Трново да не пуштаат. Јас сум 77џџ/2015 со такво Удостоверение (дедо преку татко) и плус однесов пасош од прв братучед по чичко (по иста линија со дедо ми). Се уште немам промени на статусот. Искрено се надевам дека ќе добијам..[DOUBLEPOST=1469100131][/DOUBLEPOST]
Ти реков некни да се стрпиш уште малку :)))
Нека ти е со среќа, сега ти следува полесниот дел. Поздрав
Vo pravo beshe :) Fala ti i so Sreka i na tebe!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom