Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo me interesira koi dokumenti se potrebni za podnesuvanje za bugarski pasos?i dali e podobro da gi odnesam vo sofija ili vo skopje vo ambasada? inaku tatko mi poseduva vekje 3 godini .fala vi
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
19
Поени од реакции
35
Pred 3 meseci mi se smeni statuso vo finalna eve uste cekam..... kolku vreme od prilika treba za da se smeni sega statuso ??
 
Член од
12 мај 2016
Мислења
13
Поени од реакции
11
Како се гледа во Д'ржавен вестник http://dv.parliament.bg/ ова
Publikuvani ukazi ot prezidenta[DOUBLEPOST=1468317679][/DOUBLEPOST]
Pred 3 meseci mi se smeni statuso vo finalna eve uste cekam..... kolku vreme od prilika treba za da se smeni sega statuso ??
pa za 3 meseci ke ti se smeni vo ova valjda
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo me interesira koi dokumenti se potrebni za podnesuvanje za bugarski pasos?i dali e podobro da gi odnesam vo sofija ili vo skopje vo ambasada? inaku tatko mi poseduva vekje 3 godini .fala vi
Штом си со родител оди преку амбасада во Софија ќе се изначекаш за интервју.Јави се во амбасада,закажи си интервју и најди си некој што ќе ти ги среди сите документи обично тоа го прават судските преведувачи што ќе ти ги преведуваат документите од македонски на бугарски.Ако сакаш да ја убрзаш малку работата напиши си на молбата дека сакаш указот да го земеш во Министерството во Софија.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Има ли некој од 2015 до сега од прегледаните околу 2000 што не е поминал со било каков документ.Бидејќи сите што се на интервју септември 2015 и 2016 се со произходи издадени од Борис Вангелов така да не верувам дека ке остават на случајност новите произходи кои пишува и на база на што ги издава да не се помине.Остајте вие овие Лукич и ред други што шират негативна енергија
Ako e taka kako sto mislis super ke bide, jas sum so takov proishod.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Isto i jas dobiv proishod samo so potvrda ama MP i Sovetot kako so gledam po komentarive izgleda toj proishod so potvrda ne go priznavaat, inace pisi preku konzulat si ili preku Sofija?
Преку Софија решив да одам поради тоа што од таму ми е посредникот. Инаку ова дека не се признава овој произход издаден само врз основа на потврда неможеме да знаеме сеуште, поради тоа што, како што јас знам, ДАБЧ почнала да прима барања за произход само врз основа на членство во клуб некаде во Септември 2015, што значи дека дури и првите луѓе што успеале да добијат ваков произход, сеуште не се стигнати до тој степен на одлучување во министерството за правосудие, односно, министерството никого ниту прифатиле ниту пак одбиле со ваков произход досега. Ќе мора да почекаме уште 1на година ако добро имам израчунато, пред да знаеме што не чека сите нас позади :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Многу некако се тивки и Вмро и медиумите и пратенициве. И ДАБЧ не реагира. Нема некој да земал гражданство овие денови. Министерството си работи не многу во наша корист. Некако работата оди во спротивната страна или мене ми се чини. Многу контрадикторни работи. Враќаат со роднини, пуштаат со потврди, па не пуштаат. Некој пишуваше дека и со документи од дедо од Велико трново го вратиле. Ама ајде да бидеме реални. Ова е политичка одлука. Сите политички партии молчат. Јас имам пријатели и во парламентот ама само креваат раменици кога законот ќе се усвои. Дали некој знае колку е тешко македонци од Србија или Грција кои не се родени во Македонија да добијат државјанство? Така и со блгарите од Македонија . Искрено мислам дека не сите заслужуваат гражданство. И ова на крај сега ако ДАБЧ издава происход,а министерството по некоја основа не признава потврди и роднини сакаат да видат колку навистина сакаме да живееме и работиме или учиме во Бугарија. Еден пријател парламентарец ми ја спомна оваа премолчена политика. Не за џабе на интервју сите не прашуваат дали ќе живееме во Бугарија и дали имаш средства (бар мене ме прашаа). А со блгарски происход ги имаме истите права како граѓаните на Бугарија за работа и живеење таму. Нив им требаат луѓе кои навистина ќе се преселат и придонесуваат за државата, а не само пасош и западна Европа.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Ajde 2015 neka se javi nekoj da spodeli mislenje do kade se stignalo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom