Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Vo Sofia mi zakazaa intervju za 10.10.2017
Ke si se iznacekam.BTW imase preeemnogu guava,pustaa po eden dvajca I Bez zakazano...
јас само се надевам дека додека стигнеме ние на интервју ќе имаат расчистено со сите стари и побрзо ќе ги тераат тековните само...пошто вака нема смисла стварно. Година и пол за чекање за интервју :(
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Brate imam drugarce ima isti status kao tebe pa hteo Sam da te pitam Kako je procedura sad shta je Sleden status I Kolku vreme cekase se od prilika do uzimanje na pasos? Hvala
Sledece je da se zakaze termin za podizanje ukaza kad potpise viceprezident. Kazu da se ceka 1 do 2 meseca, mada ima ljudi koji su cekali i preko dva. Nikad se ne zna.[DOUBLEPOST=1466185820][/DOUBLEPOST]
Brate imam drugarce ima isti status kao tebe pa hteo Sam da te pitam Kako je procedura sad shta je Sleden status I Kolku vreme cekase se od prilika do uzimanje na pasos? Hvala
Sledece je da se zakaze termin za podizanje ukaza kad potpise viceprezident. Kazu da se ceka 1 do 2 meseca, mada ima ljudi koji su cekali i preko dva. Nikad se ne zna.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
znae nekoj dali moze da se fleze vo stariot sistem ko sto bese pisis brojot i godinata ?
 
A

andrea85

Гостин
So se zbora,razbra nesto?
Iskreno ne slusnav niso positivno,duri se ispopismaniv sto dadov pari za posrednik I pat...imase prekrateni eden kup sto cekaa za informacii,eden podigna drzavjanstvo so tatko Bg Pasos, brzo ide sve ali skepticni se nekako.na salter mi primija dokumenti,go prasam toj tamu ce mi dadat li so ovie, samo se nasmea rece po intervju ce vidime. Ima prvo.predolg period za bilo sto da planiras.A jas sto bev,ke nudam 50-100eur za preku red
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Vo Sofia mi zakazaa intervju za 10.10.2017
Ke si se iznacekam.BTW imase preeemnogu guava,pustaa po eden dvajca I Bez zakazano...
тоа е ОКТОМВРИ,,,,,браво МАШАЛА МАШАЛА,,,,,,,и покрај тоа што затегнаја скроз ПАК и ПАК има навала...,..,..секоја чест,..,...,..каква бедотија,,..,...,.,.или аздислок/..,,.,.е тек сега знам дека посоши ЊАМА,..,..,со парче тоалетна хартија купена на тезга нема пасош,,,,,,,само стар документ,,баш како што ми кажаја граничарите на граница (само права линија) ама си реков што знаат тие,.,,се само граничари.,..,..кој како сака но чекам да се смени законот од 2012,,,за мене лично ова е завршена работа,,,во иднина ке биде полошо...,поздрав на сите
 
Член од
17 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
toa znaci deka dokumentite se razgledani i vrateni na dopolnitelna za da dostavis dokument kako dokaz deka imas bugarski koreni
Imam dostaveno dokument kako dokaz za bugarski koreni uste vo septmvri 2015 dali ova znaci deka sum vo postapka na razgleduvanje ili mozemo mi gi nema prodademo dokumentite posrednikot

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Здраво на сите , имав поднесено преку амбасада март 2015. Со родител со бугарски пасош. Пред некој ден од финален преглед ми премина во ова . Има некој поим да ми помогони и да ми кажи што е ова. И после тоа дали да го однесам преку амбасада пак или дирек софија пошто роков истекува, а дипломатската пошта спора . Ѕвонам по амбасадиве не креваат телефон цела недела . Благодарам на помош позз
 

Attachments

D

Dr.FeelGood

Гостин
Da prasham.Dali nekoj ima zavrsheno rabota za prevod i legalizacija na dopolnitelni dokumenti preku ,,eurocunsulting,,od Sofija?I dali treba da se zakaze termin za dostava na dopolnitelnite dokumenti?I dali primaat svoeracno napishana molba ili treba da bide iskucana?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Здраво на сите , имав поднесено преку амбасада март 2015. Со родител со бугарски пасош. Пред некој ден од финален преглед ми премина во ова . Има некој поим да ми помогони и да ми кажи што е ова. И после тоа дали да го однесам преку амбасада пак или дирек софија пошто роков истекува, а дипломатската пошта спора . Ѕвонам по амбасадиве не креваат телефон цела недела . Благодарам на помош позз
хммм ова вика демек извод од матично да се извади од Бугарија... ама веројатно си имал од тука извод, не ми е јасно зошто би барале и од таму да се извади...
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
хммм ова вика демек извод од матично да се извади од Бугарија... ама веројатно си имал од тука извод, не ми е јасно зошто би барале и од таму да се извади...
Normalno deka treba bugarski izvod. On nema roditeli so bugarski pasos tuku roditeli bugari po nacionalnost, bugari po drzavjanstvo. Tatko bugarin ili majka bugarka. I nema logika da se povrzuva so izvod makedonski koga tie se bugari. Zaradi toa ima problem
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Normalno deka treba bugarski izvod. On nema roditeli so bugarski pasos tuku roditeli bugari po nacionalnost, bugari po drzavjanstvo. Tatko bugarin ili majka bugarka. I nema logika da se povrzuva so izvod makedonski koga tie se bugari. Zaradi toa ima problem
тоа е веќе друго, мислев родител со мак и бг државјанство... во тој случај ете што е проблемот, тој документ му треба.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
се извинувам можеби малку е надвор од темата,меѓутоа итно ми треба дали некој знае дали важи македонското осигурување во Англија,што треба да се извади и дали можам да извадам од БГ европска здравна карта-ЕЗОК-која е процедурата за нејзино вадење?(имам БГ пасош) бидејќи ќе ми треба веднаш осигурување во Англија.Ви благодарам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom