Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јуни 2016
Мислења
43
Поени од реакции
48
i jas sum isti slucaj imam dostaveno dopolnitelno dokumenti pred edna godina a sega od finalno me vratija.i sega si cekam da odlucat ili ke dadatt ili ne,ke vidime.samo mnogu se odolgovleci od 2013 sum.
Imam dostaveno dokument kako dokaz za bugarski koreni uste vo septmvri 2015 dali ova znaci deka sum vo postapka na razgleduvanje ili mozemo mi gi nema prodademo dokumentite posrednikot

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
Член од
17 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
i jas sum isti slucaj imam dostaveno dopolnitelno dokumenti pred edna godina a sega od finalno me vratija.i sega si cekam da odlucat ili ke dadatt ili ne,ke vidime.samo mnogu se odolgovleci od 2013 sum.
Ok. Ti blagodaram ..... imaj ubav den.

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
Член од
18 јуни 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Zdravo!Bi sakala ako znaete da mi kazete za kolku vreme bi trebalo da se smeni ovoj status,da napomenam so dokumenti od roditel sum(По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.)Vaka eden mesev skoro stoi moze i poveke a brojche sum 29xx/2015.Blagodaram
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
Ме интересира дали на произходот кој го издава ДАБЧ треба да пишува по кој основ е издаден? Мој прв братучед скоро го подигна произходот, на основ на копија од моја бг лична карта и потврда од бугарски културен клуб , но го пишува само ова ;
2016-06-18 17.03.57.png

Што значи?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
се извинувам можеби малку е надвор од темата,меѓутоа итно ми треба дали некој знае дали важи македонското осигурување во Англија,што треба да се извади и дали можам да извадам од БГ европска здравна карта-ЕЗОК-која е процедурата за нејзино вадење?(имам БГ пасош) бидејќи ќе ми треба веднаш осигурување во Англија.Ви благодарам.
Колку што сум запознат во Англија без проблем може да се извади оваа здравствена карта до крајот на 2016, после тоа ќе се менувало нешто.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.573
Поени од реакции
6.270
За пасош имам поднесено во 2013та. На интервју бев 2013та август.
Документи за сродство поднесов лани некаде март-април.

Кога ги пишам броевите ми излегува следново:
-Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Претходниот статус по стариот начин на проверка ми беше ''преписката е во дополнителна проверка''.

Посредникот за пасошот ми звони пред некој ден и ми вели дека треба да доставам документи. Бев денеска до него во канцеларија и го прашувам зошто нели пак документи кога еднаш носев и демек тие не ги признавале(не моите туку на сите документите за потврдување на сродство) бла бла, требало да се носат повторно документи, што ми нема логика. Зошто да се носат истите документи кога веќе ги имаат?

Некој поупатен ако може да пише што како за ова, дали има и некој друг што носел документи по втор пат или овие сакаат да извлечат повеќе пари од мене?

Инаку носев документи од прабаба, прадедото што е татко на на баба ми и бил втор маж но не била законски разведена со првиот маж и го носела неговото презиме. Е сега кога извадив извод од умрени од матично, матичарот на изводот и го пиша моминското презиме и презимето од вториот маж, полесно ќе се потврдила врската така. Па си мислев поради тоа можеби бугарите таму да не можеле да ја најдат прабабата, но посредникот ми рече дека не е до мојот документ туку ошто сите ќе треба да носат повторно.
Сега ќе носам документи од прв братучед, ми рекоа демек по доставувањето на документите за брзо ќе се средела работата.
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
39
Поени од реакции
33
За пасош имам поднесено во 2013та. На интервју бев 2013та август.
Документи за сродство поднесов лани некаде март-април.

Кога ги пишам броевите ми излегува следново:
-Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Претходниот статус по стариот начин на проверка ми беше ''преписката е во дополнителна проверка''.

Посредникот за пасошот ми звони пред некој ден и ми вели дека треба да доставам документи. Бев денеска до него во канцеларија и го прашувам зошто нели пак документи кога еднаш носев и демек тие не ги признавале(не моите туку на сите документите за потврдување на сродство) бла бла, требало да се носат повторно документи, што ми нема логика. Зошто да се носат истите документи кога веќе ги имаат?

Некој поупатен ако може да пише што како за ова, дали има и некој друг што носел документи по втор пат или овие сакаат да извлечат повеќе пари од мене?

Инаку носев документи од прабаба, прадедото што е татко на на баба ми и бил втор маж но не била законски разведена со првиот маж и го носела неговото презиме. Е сега кога извадив извод од умрени од матично, матичарот на изводот и го пиша моминското презиме и презимето од вториот маж, полесно ќе се потврдила врската така. Па си мислев поради тоа можеби бугарите таму да не можеле да ја најдат прабабата, но посредникот ми рече дека не е до мојот документ туку ошто сите ќе треба да носат повторно.
Сега ќе носам документи од прв братучед, ми рекоа демек по доставувањето на документите за брзо ќе се средела работата.
Ti si prv so vakva informacija ako negresam
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
За пасош имам поднесено во 2013та. На интервју бев 2013та август.
Документи за сродство поднесов лани некаде март-април.

Кога ги пишам броевите ми излегува следново:
-Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Претходниот статус по стариот начин на проверка ми беше ''преписката е во дополнителна проверка''.

Посредникот за пасошот ми звони пред некој ден и ми вели дека треба да доставам документи. Бев денеска до него во канцеларија и го прашувам зошто нели пак документи кога еднаш носев и демек тие не ги признавале(не моите туку на сите документите за потврдување на сродство) бла бла, требало да се носат повторно документи, што ми нема логика. Зошто да се носат истите документи кога веќе ги имаат?

Некој поупатен ако може да пише што како за ова, дали има и некој друг што носел документи по втор пат или овие сакаат да извлечат повеќе пари од мене?

Инаку носев документи од прабаба, прадедото што е татко на на баба ми и бил втор маж но не била законски разведена со првиот маж и го носела неговото презиме. Е сега кога извадив извод од умрени од матично, матичарот на изводот и го пиша моминското презиме и презимето од вториот маж, полесно ќе се потврдила врската така. Па си мислев поради тоа можеби бугарите таму да не можеле да ја најдат прабабата, но посредникот ми рече дека не е до мојот документ туку ошто сите ќе треба да носат повторно.
Сега ќе носам документи од прв братучед, ми рекоа демек по доставувањето на документите за брзо ќе се средела работата.
А твојот посредник да не те заебал па сега нема како да се оправди па ти мота вакви филмови ? Зошто ова што го збориш нема никаква логика.Иди на лице место провери си дали ти ги има доставено документите најдобро ке биде.[DOUBLEPOST=1466272891][/DOUBLEPOST]Момци сакав да прашам дали може да се напише молба да ти ги прегледат документите што веке ги имаш доставено ? Зашто еден член порано имаше напишано дека напишал молба и му ги провериле документите па виделе дека не му се сите доставени и му дале нов рок.Дали е можно да се напише таква молба ? Ве молам за информација ако знае некој нешто
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
и кај мајка ми и кај сопругата истото го пишува,а пред тоа беа на дополнителна проверка а однесоа дополнителни документи.
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
Ме интересира дали на произходот кој го издава ДАБЧ треба да пишува по кој основ е издаден? Мој прв братучед скоро го подигна произходот, на основ на копија од моја бг лична карта и потврда од бугарски културен клуб , но го пишува само ова ;
Прегледај го приврзокот 150576

Што значи?


Да не има врска тоа што происходот е за престој , за него не бараат од кого ти е потеклото само за државјанство ? И ние чекаме да подигнеме деновиве происход незнам што ке ни пишува. ..,, кога има поднесено точно да знам кога јас да очекувам
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ме интересира дали на произходот кој го издава ДАБЧ треба да пишува по кој основ е издаден? Мој прв братучед скоро го подигна произходот, на основ на копија од моја бг лична карта и потврда од бугарски културен клуб , но го пишува само ова ;
Прегледај го приврзокот 150576

Што значи?

ова е происход што се вади за постојан престој,пишува на него
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Здраво на сите , имав поднесено преку амбасада март 2015. Со родител со бугарски пасош. Пред некој ден од финален преглед ми премина во ова . Има некој поим да ми помогони и да ми кажи што е ова. И после тоа дали да го однесам преку амбасада пак или дирек софија пошто роков истекува, а дипломатската пошта спора . Ѕвонам по амбасадиве не креваат телефон цела недела . Благодарам на помош позз
Baraat da odneses adresa kade sto tatko ti e registriran vo Bugarija.Toa ti go pisuvase pri proverkata vo sistemot.Za sekoj slucaj probaj da gi kontaktiras direktno vo ministerstvoto bidejki imas rok.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
За пасош имам поднесено во 2013та. На интервју бев 2013та август.
Документи за сродство поднесов лани некаде март-април.

Кога ги пишам броевите ми излегува следново:
-Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Претходниот статус по стариот начин на проверка ми беше ''преписката е во дополнителна проверка''.

Посредникот за пасошот ми звони пред некој ден и ми вели дека треба да доставам документи. Бев денеска до него во канцеларија и го прашувам зошто нели пак документи кога еднаш носев и демек тие не ги признавале(не моите туку на сите документите за потврдување на сродство) бла бла, требало да се носат повторно документи, што ми нема логика. Зошто да се носат истите документи кога веќе ги имаат?

Некој поупатен ако може да пише што како за ова, дали има и некој друг што носел документи по втор пат или овие сакаат да извлечат повеќе пари од мене?

Инаку носев документи од прабаба, прадедото што е татко на на баба ми и бил втор маж но не била законски разведена со првиот маж и го носела неговото презиме. Е сега кога извадив извод од умрени од матично, матичарот на изводот и го пиша моминското презиме и презимето од вториот маж, полесно ќе се потврдила врската така. Па си мислев поради тоа можеби бугарите таму да не можеле да ја најдат прабабата, но посредникот ми рече дека не е до мојот документ туку ошто сите ќе треба да носат повторно.
Сега ќе носам документи од прв братучед, ми рекоа демек по доставувањето на документите за брзо ќе се средела работата.
Tehnicka rabota e toa.Odi do Bugarija direkno na saltar rasprasajse.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom