Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Дали некој може да ми каже каде се вади лекарско уверение кое е признато за оваа намена?

Исто така околу потврдата за неосудуваност: На сајтот на Основен суд 1 има два вида формулари
(БАРАЊЕ-КАЗНЕНА ЕВИДЕНДИЈА и БАРАЊЕ-КРИВИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА). Кое од двете се бара за бугарско државјанство?
Се преферира тоа за Кривична Евиденција
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: m0r
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Од старите е он, може директно да ја однесе во МП без произод. Ама он сакал и произход, ама го одбиле.
фала за објаснувањето,,сега дознавам иако си веке во процедура можеш да подадеш наново уште еднаш,,нешто како "дупла шанса"......можеби затоа е и гужвата и другите заебанции,..,,[DOUBLEPOST=1462580737][/DOUBLEPOST]
Да, ми нагласи посредникот за тоа. Дали можеби знаеш каде можам да извадам лекарско уверение?
за полесно да разбереш,,ги интересира дали во моментов си под истрага за некаков криминал,,а не дали си имал казни за паркирање тоа не ги интересира.....[DOUBLEPOST=1462580793][/DOUBLEPOST]уште нешто,,,,мене ОВА немие верно,,,

http://tocka.com.mk/1/195280/vo-ovie-zemji-moze-da-najdete-rabota-so-makedonski-pasos
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Me odbija vo DABC za nov proizhod.
Vo 2013 dobiv proizhod so koj bev vraten na dopolnitelna proverka vo Min.za pravda. Baraa dopolnitelni dokumenti.
So nova potvrda od Bug. Klub sakav da dobijam nov proizhod-bev odbien.
Vo Min. Seuste mi tece postapkata.[DOUBLEPOST=1462597663][/DOUBLEPOST]Me odbija vo DABC za nov proizhod.
Vo 2013 dobiv proizhod so koj bev vraten na dopolnitelna proverka vo Min.za pravda. Baraa dopolnitelni dokumenti.
So nova potvrda od Bug. Klub sakav da dobijam nov proizhod-bev odbien.
Vo Min. Seuste mi tece postapkata.
 
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Decki edna mala pomosh, sabajle si go proveriv statusot do toj moment mi beshe prepiskata e ispratena na dopolnitelna proverka vo MP, dodeka sega statusot mi e lipsvat danni, nekoj da nema iskustvo okolu ova,?!?! Helpp :)

Najdobro e do krajot na narednata nedela ako pak ti pisuva lipsat dani,odi vo MP da proveris licno mozebi ti go uvazile ukazot isto kako na eden clan od forumov taka mu pisuvase po noviot sistem a na shalter mu kazale odobren ukaz,vo sekoj slucaj sekoja prepiska e individualno - pozzzzz
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дали некој може да ми каже каде се вади лекарско уверение кое е признато за оваа намена?

Исто така околу потврдата за неосудуваност: На сајтот на Основен суд 1 има два вида формулари
(БАРАЊЕ-КАЗНЕНА ЕВИДЕНДИЈА и БАРАЊЕ-КРИВИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА). Кое од двете се бара за бугарско државјанство?
Ти одговорив на форум фемина :)[DOUBLEPOST=1462610018][/DOUBLEPOST]
Potvrdite od MBP bitola nikogas nemale statistika kako potvrdite od bkkstrumica taka e i kaj mene tie si imale arhivi i ce si proverele po izvod ili umrenica sto vo prilog gi dostavuvas za potekloto, taka mene mi kazale

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Да не случајно имаш слика од потврдата. Ме интересира да видам како изгледа тоа чудо :) Доколку имаш, затемни ги личните податоци и прати ми, секако доколку сакаш и имаш :)
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Da ne znae nekoj kolku se uplatuva za pasos i za matican broj Idam za 10 dena da se slikam za pasos.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Da ne znae nekoj kolku se uplatuva za pasos i za matican broj Idam za 10 dena da se slikam za pasos.
за матичен 30лева за пасош/л,карта 60лева[DOUBLEPOST=1462614156][/DOUBLEPOST]Другари,понеделник работен ден ли е во Бугарија?
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Najdobro e do krajot na narednata nedela ako pak ti pisuva lipsat dani,odi vo MP da proveris licno mozebi ti go uvazile ukazot isto kako na eden clan od forumov taka mu pisuvase po noviot sistem a na shalter mu kazale odobren ukaz,vo sekoj slucaj sekoja prepiska e individualno - pozzzzz
Nz, sto se slucuva megutoa so posrednikot se slusnav i toj mi gi vnese obratno brojo na predmeto pin tie rab. I saka,sega obratno go vnesuvam brojo na predmetot i pak mi pisha na dopolnitelna proverka, ae da pocekame da videme kje ispadne li nesho pozitivno, jas nz so samo izmisluvat nesho
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Dali znajt nekoj dali od 2015 nekoj imat za potpis .
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Посредникот е од друг град и не знаеше баш да ми каже за лекарското уверение. Дали вадел некој во Скопје вакво уверение и каде?
BRATE SEA SKORO VADEV ZA NEOSUDUVANOST SI IDES U SUD VTORATA ZGRADA IMA ODMA EDEN SALTER TI DAVA FORMULARCE I TREBA NA UPLATNICA DA SI UPLATIS KOA KE GO PREDADES ZA 3-4 DENA E GOTOVO ZA LEKARSKO PRIJATELE NAJ EVTINO TI E POSLE ZELEZNICKA OD AERODROM STRANATA MEDIKA PLUS MISLAM BESE 1900 DENARI TAMU E NAJEVTINO U CELO SKOPJE ZA 15 MIN TI E GOTOVO NA DRUGITE MESTA PO 3000BESE KAJ SO PRASUVAV SO SREKA http://www.medikaplus.mk/
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
фала за објаснувањето,,сега дознавам иако си веке во процедура можеш да подадеш наново уште еднаш,,нешто како "дупла шанса"......можеби затоа е и гужвата и другите заебанции,..,,[DOUBLEPOST=1462580737][/DOUBLEPOST]
за полесно да разбереш,,ги интересира дали во моментов си под истрага за некаков криминал,,а не дали си имал казни за паркирање тоа не ги интересира.....[DOUBLEPOST=1462580793][/DOUBLEPOST]уште нешто,,,,мене ОВА немие верно,,,

http://tocka.com.mk/1/195280/vo-ovie-zemji-moze-da-najdete-rabota-so-makedonski-pasos
Ова отсекогаш било така, ништо ново, ама за да можеш да работиш ти треба прво да си имап најдено некој што ќе ти даде работа, после со тој договор да одиш во амбасада по виза, па да проверат таму у Германија дали нема некој германец или некој од ЕУ што би можел истата работа да ја работи, па да ти ја одобрат визата и НАЛЕТ, многу е тешко. За занаетчии некако е полесно, ама сепак е тешко. Единствено ако си инженер или доктор, тогаш има некое олеснување.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom