Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Има опција на форумов да не ме одлогира на секој пола саат? Позз


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Да каже некој дали во правосадието има гужва за дополнителни документи и кои денови примаат.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Пред две недели поминав немаше многу гужва, ама секој ден е различен како ќе ти се трефне, секој ден примаат, битно е да се фати ред околу 6 сабајле и истиот ден ќе завршиш работа 100%. Најлевиот ред е прв, па оди према десно


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Што признаваат јас не знам, знам дека Лазар Младенов е име во Бугарија, а негов е клубот во Струмица. Толку знам.[DOUBLEPOST=1462740445][/DOUBLEPOST]
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Ама ти @Mrmi многу чудни работи имаш изнакажано порано во постовите. Испаѓа дека цела фамилија ја имаш однесено таму у МП, лични карти од баба, од дедо, изводи еден куп, па сега на крај излезе и вујко :). Или посредникот те мота, пошто со бугарска лична карта од дедо или баба до сега ќе завршеше работа, или нешто ти моташ :)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Беше вратен на дополнителна или не?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Нешто не е во ред со тоа што ти го кажал твојот посредник. Најпрвин, како воопшто знае тој твој посредник дали ги признаваат потврдите или не, ако сеуште чекаме реален одговор од луѓе кои ја тераат постапката баш со тие потврди, а освен тоа сега за сега се не наведува дека in fact, ГИ признаваат. И кое е тоа место во софија каде што можело наводно да се извади потврда која што ЈА признаваат, кога веќе го спомнуваш?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Jas mislam deka najdobro e da dostavis potvrda od novoto zdruzenie Makedonsko Bugarsko prijatelstvo (go ima skoro vo sekoj grad), zatoa sto tie zdruzenija se na Petar Kolev koj e clen na VMRO i se del od vlasta vo Bugarija i pretsedatelot na DABC e nivni covek. Moze da dostavis i potvrda od BKKS na Lazar Mladenov no vo posledno se zbori deka mu pravat sopki i normalno pomalku gi priznavaat negovite potvrdi.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
И еве не помина ни една недела, пак почнавме со шпекулации. До пред еден месец во ДАБЧ не им издаваа произход на оние кои извадиле потврда од Битола, сега па обратно испадна. Ако е така, како тогаш сите што се пред терминот кој им е закажан за поднесување документи за произход се од кај Лазар Младенов. Јас лично кога бев во ДАБЧ, тој на врата рече после 1 часот ќе даваат документи тие што се преку ред од кај Младенов, а претходно оние кои се закажани по електронски пат. Ако он е толку моќен преку ред да закажува за членовите од неговиот клуб, тогаш не е дека не е влијателен.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
И еве не помина ни една недела, пак почнавме со шпекулации. До пред еден месец во ДАБЧ не им издаваа произход на оние кои извадиле потврда од Битола, сега па обратно испадна. Ако е така, како тогаш сите што се пред терминот кој им е закажан за поднесување документи за произход се од кај Лазар Младенов. Јас лично кога бев во ДАБЧ, тој на врата рече после 1 часот ќе даваат документи тие што се преку ред од кај Младенов, а претходно оние кои се закажани по електронски пат. Ако он е толку моќен преку ред да закажува за членовите од неговиот клуб, тогаш не е дека не е влијателен.
Jas mislam deka najdobro e da dostavis potvrda od novoto zdruzenie Makedonsko Bugarsko prijatelstvo (go ima skoro vo sekoj grad), zatoa sto tie zdruzenija se na Petar Kolev koj e clen na VMRO i se del od vlasta vo Bugarija i pretsedatelot na DABC e nivni covek. Moze da dostavis i potvrda od BKKS na Lazar Mladenov no vo posledno se zbori deka mu pravat sopki i normalno pomalku gi priznavaat negovite potvrdi.
Нема врска дека некој преферирал.На самата страна на ДАБЧ е истакнато здружението на Лазар Младенов и Битолското.Сепак ДАБЧ е институција и нема да си дозволи да истакнува здруженија и потоа да не ги признава за валидни потврдите на истите здруженија.
Прашањето е дали потврдите се како што треба за да поминат во ДАБЧ.По сите искуства претходно, од членовите кои пишуваат, најверојатно треба потврдите да се со статистика.Имаше членови кои беја одбиени со потврда од кај Лазар Младенов меѓутоа истата беше без статистика.Официјално здруженијата почнаја да издаваат потврди со статистика од есента 2015год.
А за здружението од Битола можам да потврдам дека сум битолчанец,абер немаја за потврдите.Кога се обратив до нив,ми рекоја дека ке ми иваделе потврда со која се тврди дека сум само нивни член без статистика.Ова беше лани летото а дали нешто е сменато во мегувреме, незнам.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Пред две недели поминав немаше многу гужва, ама секој ден е различен како ќе ти се трефне, секој ден примаат, битно е да се фати ред околу 6 сабајле и истиот ден ќе завршиш работа 100%. Најлевиот ред е прв, па оди према десно
Фaлa ,a имa ли некoј кoј чекa ред зa нaдoкнaдa дa мoжaм зa тoa време дa зaвршaм другa рaбoтa.aкo некoј знaе некa напише




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Нема врска дека некој преферирал.На самата страна на ДАБЧ е истакнато здружението на Лазар Младенов и Битолското.Сепак ДАБЧ е институција и нема да си дозволи да истакнува здруженија и потоа да не ги признава за валидни потврдите на истите здруженија.
Прашањето е дали потврдите се како што треба за да поминат во ДАБЧ.По сите искуства претходно, од членовите кои пишуваат, најверојатно треба потврдите да се со статистика.Имаше членови кои беја одбиени со потврда од кај Лазар Младенов меѓутоа истата беше без статистика.Официјално здруженијата почнаја да издаваат потврди со статистика од есента 2015год.
А за здружението од Битола можам да потврдам дека сум битолчанец,абер немаја за потврдите.Кога се обратив до нив,ми рекоја дека ке ми иваделе потврда со која се тврди дека сум само нивни член без статистика.Ова беше лани летото а дали нешто е сменато во мегувреме, незнам.
Македонско Бугарско Пријателство не ни почнале да издаваат потврди со статистика, и сеуште е така, а процентот на поминати, барем за Произход е речиси 100%. :)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Македонско Бугарско Пријателство не ни почнале да издаваат потврди со статистика, и сеуште е така, а процентот на поминати, барем за Произход е речиси 100%. :)
Ако е така во ред.Ама незнам колку би завршиле таквите потврди работа во Министерство за правда, бидејки на нив не е наведен ниту еден доказ и аргумент дека имаш бугарско потекло!?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
И еве не помина ни една недела, пак почнавме со шпекулации. До пред еден месец во ДАБЧ не им издаваа произход на оние кои извадиле потврда од Битола, сега па обратно испадна. Ако е така, како тогаш сите што се пред терминот кој им е закажан за поднесување документи за произход се од кај Лазар Младенов. Јас лично кога бев во ДАБЧ, тој на врата рече после 1 часот ќе даваат документи тие што се преку ред од кај Младенов, а претходно оние кои се закажани по електронски пат. Ако он е толку моќен преку ред да закажува за членовите од неговиот клуб, тогаш не е дека не е влијателен.
Da ne e obratno slucajno? Preku red vadat proishodi samo od drustvata od Petar Kolev, znam mnogu takvi, a Lazar na nikoj mu nema proishod preku red izdadeno, toj samo dava potvrdi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom