Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Registracija tuka, pa so megjunarodna vencanica, dobiva viza odma vo Britanska ambasada,
ova vo slucaj UK da ostane vo EU,. No sega na referendumov sto kje se odrzi, juni 2016, site vikaat deka Britanija ke izleze od unijata, duri i samata kralica saka toa da se sluci i lobira za toa, pa taka da .... pocekaj do juni najjarno :)
да не ме разберете погрешно само прашувам зошто да чека,нели е подобро да си во земјата уште сега додека е во еу,зарем ќе ги депортираат назад тие што се таму со европски пасош и работат?еве јас лично сакам да одам таму и се надевам дека ќе дочекам пасош пред и ако се случи да ја напуштат еу...сепак мислам дека ќе имаат право да останат,живет и работат таму сите од еу
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
najbrzo sto mozis odi vo BKK i gledaj da si izvadis deklaracija od tamu i gledaj da ja odnesis vo pravosudie pred da te pregledat bidejki ako nemas nikakov dokument za poteklo ke te vratat na dopolnitelna pak ili ke ti ja prekinat postapkata.[DOUBLEPOST=1459676026][/DOUBLEPOST]
dzabe pari ke si davas za nova procedura, - i sega ima mnogu guzvi, ke ti zakazat intervju za posle 1 god. pocekaj ke ti dojdi redot i tebe. od koga si vratena na dopolnitelna? - kako so znajme ovde na forumot za godina i pol otkako si vratena na dopolnitelna pak ke te proverat.. i pobrzo ke ti dojdi redot so toa brojce od 2013 nego so toa od 2017
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.

Eduardo mislam deka relativno skoro si gi odnel dopolnitelnite dokumenti, pocekaj ne gubi nadez.... od sto imam citano vakvi slucaevi na forumov, mislam deka treba barem min 7-8 meseci da pominat....so takvi dopolnitelni dokumenti sigurno kje ti se smeni statusot
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.
Toa zavisi od posrednik do posrednik jas sum zadovolen od mojte posrednici i zasega se sto I'm rekov mi zavrsija na vreme I za nisto ne me izlazele mozebi me imat ukradeno nekoj denar plus no bitno mi e da go zemam pasosot a parite neka im se za arno ke kazam samo a i normalno e toa koga moze edna drzava da go kradi narodot kako nasava pa zosto da ne I obicnite luge da ne go pravat toa I toa za mn malce pari nema cesen posrednik nikade da najdes no barem da bide covek I da ja zavrsi rabotata kako sto treba eve kako mojot sve mi zavrsi kako so treba da ne te laze :)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ако може некој да ми даде број од посредник за бугарски пасош, некој што е сигурен. Не е проблем и ако е поскап, само да си ја заврши работата.
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.
Ja sam cekao skoro 9 meseci da mi se promeni status u finalen pregled
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Здраво2)13o, post: 7664863, member: 65388"]te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.[/quote]
Здраво ветеран.еднаш имав напишано Ама еве пак да напишам.Другарче мое достави дополнителен лична карта од баба му бугарска од 44год.сега е со пасош враце.После една година одкако ги достави дополнителните му се смени во задолжителна.Е сега со новиов систем незнам како работат.Се надевам и на нас ке ни се насмевне срејмата поздрав и се најдобро понатака
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
Hvala. Jos nije gotovo. Ko zna, mozda me i prekrate :-D Imam izvod iz maticne knjige rodjenih za tatka i dedu i uverenje iz opstine Bosilegrad da se oni vode u mat.knjigu kao bugari.[DOUBLEPOST=1459859074][/DOUBLEPOST]Koliko se ceka posle finalen pregled? Mesec,dva?
Koj broj si ako mozes da kazes?
Ja sam 853*/2013 nemam promene inace od maj 2015.odneseni dopl.dok
 
V

vkv

Гостин
Deneska bev vo mp sofija. Statusot od finalen mi secsvrte izvadena prepiska za sldopolnitelen pregled bez da mi pisuva sto treba da odnesam. Inace sum so bugarska krstelnica od tatko mi. Na salter otvara predmet i mi vika deka ne pisuva nisto sto da dostavam samo na dopolnitelna si. I on se cudese. E sea gospod znae
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
И
Deneska bev vo mp sofija. Statusot od finalen mi secsvrte izvadena prepiska za sldopolnitelen pregled bez da mi pisuva sto treba da odnesam. Inace sum so bugarska krstelnica od tatko mi. Na salter otvara predmet i mi vika deka ne pisuva nisto sto da dostavam samo na dopolnitelna si. I on se cudese. E sea gospod znae
Имаше ли гужва,не знам дали да однесам документи дури е во образувана преписка дали пополнуваш молба за дополнителни?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom