Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
Imase. Samo eden salter raboti. Sto ke kazete na ova pojma nemaat ni u sistem
isto i drugar mi bese vcera za bg istoto mi go kaza samo eden salter raboti za zakazuvanje intervju i pustale po 2 ca guzva okolu 30 bile a on go fanal poslednio voz a i baska 2 ipol saati cekale na red i za belja intervjuto mu e zakazano za maj 2017 imalo i nekoi elektronski zakazano ama samo 3 5 dusi se javile ostanatite gi nemalo
 
V

vkv

Гостин
Spored mene mozebi i gresam trazat da se povrzes so izvod so tatko ti i jas odnesov samo krstenica pa se mislam da odam Sofija da odnesam izvod ne postar od 6 meseci i preveden ..mada tetkata vo ambasada mi kaza ne treba ama ovie trazat najverojatno original krstenica da vidat i izvod preveden
izvod od mene dostaviv se gleda deka mi e tatko[DOUBLEPOST=1459938192][/DOUBLEPOST] Eve izvadok od mp za izvadenite za dopolnitelna proverka

Как го правите?

- Когато по преписката нјама данни точно кој от в'зходјаштите (родител, баба, дјадо, прадеди) на конкретнија кандидат е б'лгарин, С'вет'т по гражданството изважда преписката за доп'лнителна проверка. И изиск¬ва от ДАБЧ да предостави документацијата, в'з основа на којато тја е издала удостоверението.

И ако не получите тези документи? - Надјаваме се, че ште б'дат предоставени. По десетина протокола от ДАБЧ вече изпратиха исканите материали и там, к'дето имаше данни за в'зходјашт б'лгарин, преписките вече са разгледани и хората са получили б'лгарско гражданство.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
izvod od mene dostaviv se gleda deka mi e tatko[DOUBLEPOST=1459938192][/DOUBLEPOST] Eve izvadok od mp za izvadenite za dopolnitelna proverka

Как го правите?

- Когато по преписката нјама данни точно кој от в'зходјаштите (родител, баба, дјадо, прадеди) на конкретнија кандидат е б'лгарин, С'вет'т по гражданството изважда преписката за доп'лнителна проверка. И изиск¬ва от ДАБЧ да предостави документацијата, в'з основа на којато тја е издала удостоверението.

И ако не получите тези документи? - Надјаваме се, че ште б'дат предоставени. По десетина протокола от ДАБЧ вече изпратиха исканите материали и там, к'дето имаше данни за в'зходјашт б'лгарин, преписките вече са разгледани и хората са получили б'лгарско гражданство.
Oвoј текст oд кaде е? Акo е тaкa тoгaш не рaбoти министерството пo нoвиoт зaкoн зoштo пaк бaрa предoк пo директнa линија
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Screenshot_1.png Сите оние кои имаат закажано интервју во иднина да внимаваат! Еве ви доказ дека не е интевјуто само формалност туку дека треба да се внимава што се зборува таму!!
 
V

vkv

Гостин
Oвoј текст oд кaде е? Акo е тaкa тoгaш не рaбoти министерството пo нoвиoт зaкoн зoштo пaк бaрa предoк пo директнa линија
Mislam deka e d 2014[DOUBLEPOST=1459939497][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj sto dal original star dokument od tatko dedo baba i da e izvaden za dopolnitelna proverka
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Mislam deka e d 2014[DOUBLEPOST=1459939497][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj sto dal original star dokument od tatko dedo baba i da e izvaden za dopolnitelna proverka
Гледaм декa е стaр текстoт, зoштo дoстa кандидати дoбијa грaждaнствo и сo братучеди или чичковци.a aкo сaкaaт мoжaт дa прават прoблем и сo дoкумент oд дедo или баба зoштo вo зaкoнoт зa блгaрскo грaждaнствo стoи стaвкa взхoдјaшт блгaрин или дoкумент кaде пишувa дека предoкoт има блгaрскa нaциoнaлнoст.
 
Член од
25 јануари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
momci vaka sea nekni bev da poddadam dokumenti za zakazuvanje intervju se e ok so dok ali edno livce mi dadoa od tamu i sea edno nesto me maci od listot znaci pisi deka intervju mi e za april 2017 ali edno mi fati oko internet adresata publicbg.mjs.bg i so brojceto godinata i parolata ovie dve raboti za sto sluzat dali po ovia od koga ke bide intervjuto treba da se glede koga ke izleze drzavjanstvoto ili e nesto drugo 66.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
11
Не можам да тврдам со сигурност дури не пробам, ама според она што го најдов на официјалната страна gov.uk, мислам дека не си во право за некои работи. На линков има точно објаснето за целата процедура и самата виза е бесплатна, се плаќа мислам само околу 60 фунти за Teleperformance (апликационен центар задолжен за посредување за виза): https://www.gov.uk/family-permit

Што се однесува до другар ти со англиски пасош, колку и да звучи нелогично и чудно, потешко е тој да ја однесе сооругата од овде бидејќи треба да прикажува приходи, кај живее, дали ќе може да ја издржува фамилијата, кредит скорови и кој знае уште што не бидејќи тој веќе живее таму.

А било кој ЕУ граѓанин може да поднесе за брачен другар што не е од ЕУ и да идат без некогаш да живееле во УК. Целата работа е што оваа виза или Permit (дозвола) важи точно 6 месеци од датум на издавање и си должен во рок од тие 6 месеци да аплицираш за наредна дозвола која би важела 5 години. Во тој период можат и двајцата да работат.

Пак ќе кажам, ова е мој заклучок на основ на ова што го читав по форуми и на сајтот на www.gov.uk, не стојам 100% зад она што го пишувам дури не пробам.

Ќе разгледам деновиве и ќе видам што точно треба да се направи.[/quotem
Drugar mojata gledna tocka po se izgleda ne se spoivestuva so tvojata poso jas zborev povece od prizma na sreduvanje samiot sebesi na nivno tlo so ne e voopsto lesno izvodlivo...Kako I da e ti posakuvam se najdobro u se sto imas isplanirano i so znam spodeli go so mene tvoeto iskustvo dokolku ne zaboravis poso I jas sum prilicno zainteresiran za toa Kralstvo hehe golem pozdrav
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Гледaм декa е стaр текстoт, зoштo дoстa кандидати дoбијa грaждaнствo и сo братучеди или чичковци.a aкo сaкaaт мoжaт дa прават прoблем и сo дoкумент oд дедo или баба зoштo вo зaкoнoт зa блгaрскo грaждaнствo стoи стaвкa взхoдјaшт блгaрин или дoкумент кaде пишувa дека предoкoт има блгaрскa нaциoнaлнoст.
Kopiran tekst od strana 309 na forumov, od 11 mart 2014 g.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Ќе ве замолам,доколку знае некој да одговори,дали происходите од ДАБЧ,што се поднесени на 21 Јануари се потпишани од претседателот,односно готови за подигнување.

Sent from my D5103 using Tapatalk
NE PRIJATELE DO 23 DEKEMVRI SE STIGNATI JA IMAS PODNESENO NA 21 JANUAR KE CEKAME MESEC DO DVA SIGURNO
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Знам дека нема да е лесно, не се надевам на ништо посебно, но ова овде веќе не се трпи. Имам и преку 10тина пријатели и роднини кои веќе се таму, од кои ако ништо друго, би можел да добијам некоја корисна информација. Имам свој бизнис во МК веќе 2 ипол години и само давачка врз давачка, а народот пари нема. Кога нешто се мора, не е тешко :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Kopiran tekst od strana 309 na forumov, od 11 mart 2014 g.
kopiran od mp ne od forumot
Не е битнo дaли некoј гo пoстирaл стaр е веќе две гoдини или е oд прaвoсaдие битнo е декa рaбoтите сегa се сменети.Се нaдевaм нa пoдoбрo.Имa ли уште гунгулa пред министерството ?[DOUBLEPOST=1459943745][/DOUBLEPOST]
momci vaka sea nekni bev da poddadam dokumenti za zakazuvanje intervju se e ok so dok ali edno livce mi dadoa od tamu i sea edno nesto me maci od listot znaci pisi deka intervju mi e za april 2017 ali edno mi fati oko internet adresata publicbg.mjs.bg i so brojceto godinata i parolata ovie dve raboti za sto sluzat dali po ovia od koga ke bide intervjuto treba da se glede koga ke izleze drzavjanstvoto ili e nesto drugo Прегледај го приврзокот 142897
Спреми се зa интервју другo не се секирaј ,oд интервјутo ќе чекaш бaрем гoдинa две дo грaждaнствo
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Не е битнo дaли некoј гo пoстирaл стaр е веќе две гoдини или е oд прaвoсaдие битнo е декa рaбoтите сегa се сменети.Се нaдевaм нa пoдoбрo.Имa ли уште гунгулa пред министерството ?[DOUBLEPOST=1459943745][/DOUBLEPOST]
Спреми се зa интервју другo не се секирaј ,oд интервјутo ќе чекaш бaрем гoдинa две дo грaждaнствo
E bitno e sto se postira i sto se zbori.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
E bitno e sto se postira i sto se zbori.
Сaкaв дa кaжaм декa пoстирaл oд вaлиден извoр нo стaр.Не сите читaaт весници,стенoгрaми или извествaњa oд институции кaкo некoј oд нaс туку oд лични искуствa .И тoa мнoгу пoмaгa.Зaтoa сите сме тукa дa се кoрргирaме или пoфaлиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom