Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
nekoj da ne znae od iskustvo kolku se ceka finalen pregled na dokumnetite za da se smeni vo nekoj drug status ?
одприлика математиката е вака: 16месеци минус времето кое ти е поминато од интервју. братучетка ми е 4 месеци на финална со број 61#/15. (16-14=2/значи уште месец дена НАЈМАЛКУ додека и ја прегледаат препискара)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
не знам што да речам а да не навредам некој...дечково порано многу помагаше,можеше да се чујат убави и позитивни работи...ама сега во последно време се смени...не знам зошто,дали поради тоа што е надвор од мк и работи во еу или нешто друго,стварно не знам...знам дека и он чека потпис ама...стварно не знам...се извинувам не сакам да навредам никој тука...
Што мака имате вие со мене бе дечки што кажав ја лошо и дали е мушки или женски коментарот. Ја незнам стварно како ги читате постовите ако не земете очила со диоптер. Јас вака на никому не сум му се обратил. Мојот коментар беше во насока на тоа дека се дружиме на форумов подолго време и дека се сочуствувам со вас а покрај тоа и јас сеуште не сум завршил работа. Второ човек не е никако јас споделив дека можат луѓе и со работни визи да работат во германија и пред одприлика еден месец кажав дека работам во германија ама изгледа тоа ги промени ваши гледишта кон моите постови а за ваша информација јас работам во германија од септември минатата година и затоа ви велам дека проблемот е кај вас откако го дознавте тоа секој мој пост наопачки го читате. Затоа од сега нема повеќе да споделувам никакви информации и ќе го напуштам форумот. Поздрав и ви посакувам успех и среќа.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Заседание на 06.04.2016 от 16:30 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/9BD
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
06/04/2016, 16:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
1. Проблеми, св'рзани с адресната регистрација и издаването на документи за самоличност на б'лгарски граждани, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
 
Член од
30 март 2015
Мислења
24
Поени од реакции
9
Ima li nekoj tuka sto davam dokumenti za privremena lichna karta na osnov na D viza, dali nosel registraciona karta ili dogovor za naem ?
Da ke ti treba .[DOUBLEPOST=1459796782][/DOUBLEPOST]
Ima li nekoj tuka sto davam dokumenti za privremena lichna karta na osnov na D viza, dali nosel registraciona karta ili dogovor za naem ?
Da moras da imas Dogovor za naem na Stan vo dva primerk.i od sud deka ne si kaznuvan ili imas krivicno delo
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Борис Вангелов (председател на ДАБЧ):

„…Другијат голјам кр'г проблеми е, че за голјама част от б'лгарите в Македонија, в голјама част от б'лгарите в Албанија и в други наши обштности е нев'зможно да представјат по обективно исторически причини как'вто и да било документ за б'лгарски произход. За тјах може би един от вариантите е издаване на удостоверение от страна на организација на б'лгари. Там с'штествува един спис'к, предвиден в Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, един регист'р на такива организации. Засега две са вклјучени в този регист'р в нашата Агенција – Културно-информационнијат цент'р в Босилеград и Б'лгарскијат културен клуб – Скопие. Но к'м момента и те не издават удостоверенија, т'ј като не знајат какво ште се случи, когато преписката попадне в С'вета по гражданството. Макар че в С'вета по гражданството пост'пват стари преписки, в които фигурират такива удостоверенија, на мене не ми е известно каква им е с'дбата.“

јулијан Ангелов:

„Кој закон беше променен, че политиката на Министерството на правос'дието през последните две години беше променена? Или политиката на дирекција „Б'лгарско гражданство”? Кој закон? Ами Закон'т за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, има и чл. 2, и чл. 3. И идва един ден, в којто решаваме, че го т'лкуваме, заштото канадските визи… Аз мислја, че интересите на б'лгарите са по-важни от канадските визи.
Всичките тези нешта, които казахте, просто ме навеждат на мис'лта, че Министерството на правос'дието нјама желание да провежда национална политика спрјамо б'лгарските обштности зад граница. И за мене това е необјаснимо. На мене като представител на Патриотичнија фронт и като част от мнозинството, което е подкрепило това министерство и това правителство, просто ми е чудно в која д'ржава живеја. Значи за б'лгарските евреи може да се в'зстановјава б'лгарското гражданство – нјама проблем, за б'лгарските турци нјама проблем, а за б'лгарите б'лгари Б'лгарија има проблем. И докога така ште разс'ждаваме, аз не мога да разбера. […]

Как примерно един б'лгарин от букурештките села, които са 30 б'лгарски села около Букурешт, нјакои от тези села са с по 10 000 души, може да докаже, че е б'лгарин? По как'в начин ште се случи? Искам да разбера. Или банатските б'лгари католици как да докажат? Те не искат да ходјат да работјат в чужбина, те имат европејски паспорт. Но от С'вета по гражданство и поради становиштето на Министерството на правос'дието на 100 и колко банатски б'лгари им беше отказано б'лгарско гражданство. Това е срамен акт! Това не е политика на б'лгарска д'ржава!“
Ova e staro, od zasedanie vo 2015 godina.[DOUBLEPOST=1459797997][/DOUBLEPOST]
prijatelcinja, sakam da pisam email na mjs, sakam da gi prasam dali mozi da proverat dali dopolnitelnite dokumenti se vo mojata prepiska, dali mozi nekoj na bugarski da mi napisi eden tekst/molba ?
Tome, napisi tekst (na kirilica) ce se obidam, i ce go postiram i ako treba nekoj da moze da dodade ili koregira sto treba.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
30
decki pomos procedurata ja brkav preku konzulato od bitola 2013 pocnav koga me vratija na dopolnitelna proverka lani zimata za pobrzo dop dokumenti gi pustiv preku posrednik od bitola koj denes razbrav se obesil nekni i kako so kazvat negi uplajkal parite i dokumentite prevarant bog dago prosti fino deluvase kako da proveram dali stvarno gi podnesol dokumentite imam rok do 27 maj pomos itno!!!
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
decki pomos procedurata ja brkav preku konzulato od bitola 2013 pocnav koga me vratija na dopolnitelna proverka lani zimata za pobrzo dop dokumenti gi pustiv preku posrednik od bitola koj denes razbrav se obesil nekni i kako so kazvat negi uplajkal parite i dokumentite prevarant bog dago prosti fino deluvase kako da proveram dali stvarno gi podnesol dokumentite imam rok do 27 maj pomos itno!!!
Vednas odi vo Sofija vo Ministerstvo za pravda i pobaraj da ti kazat.

P.M. Kazi go imeto na posrednikot i drugi da mozat da reagiraat.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
30
Vlatko prezime neznam od vreme e posrednik plus dokumentite od konzulato kajsogo pisi brojo mi ostanaja vonego...dali vo konzulato ima sansa dami kazat nesto?[DOUBLEPOST=1459800127][/DOUBLEPOST]Koe ludilo dali kemi priznat vo konzulato deka gi izgubiv dokumentite?[DOUBLEPOST=1459800213][/DOUBLEPOST]Tipo od Bitola bese ijas sum od Bitola[DOUBLEPOST=1459800834][/DOUBLEPOST]Nema potreba da dodadam deka dokumentite bea original kniga spmeni vanco mihajlov eden moj pradedo se spomnuva UPM da odi sve...
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
35
prijatelcinja, sakam da pisam email na mjs, sakam da gi prasam dali mozi da proverat dali dopolnitelnite dokumenti se vo mojata prepiska, dali mozi nekoj na bugarski da mi napisi eden tekst/molba ?
Еве пробаj ова приjaтел:

Уважаема госпожо/господине,

Молја, ако е в'зможно да се направи справка дали предоставените от мен на хх/хх/хххх доп'лнителни документи са зачетени и приложени к'м преписката ми за кандидатстване за б'лгарско гражданство.


С уважение:

(Име)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
вака мушко не би коментирало...
А што акое пола пола (транвестит) што тогаш:ojeaa:[DOUBLEPOST=1459804180][/DOUBLEPOST]
Vednas odi vo Sofija vo Ministerstvo za pravda i pobaraj da ti kazat.

P.M. Kazi go imeto na posrednikot i drugi da mozat da reagiraat.
ДА но Walkman тој "ВЕЛИ" се обесил :toe:така да нема потреба да го каже
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
одприлика математиката е вака: 16месеци минус времето кое ти е поминато од интервју. братучетка ми е 4 месеци на финална со број 61#/15. (16-14=2/значи уште месец дена НАЈМАЛКУ додека и ја прегледаат препискара)
se ubavo fala ti na odgovoro ali jas sum od 2013 godina znaci do maj 36 meseci a pred 10 dena mi se smeni vo finalen pregled
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Што мака имате вие со мене бе дечки што кажав ја лошо и дали е мушки или женски коментарот. Ја незнам стварно како ги читате постовите ако не земете очила со диоптер. Јас вака на никому не сум му се обратил. Мојот коментар беше во насока на тоа дека се дружиме на форумов подолго време и дека се сочуствувам со вас а покрај тоа и јас сеуште не сум завршил работа. Второ човек не е никако јас споделив дека можат луѓе и со работни визи да работат во германија и пред одприлика еден месец кажав дека работам во германија ама изгледа тоа ги промени ваши гледишта кон моите постови а за ваша информација јас работам во германија од септември минатата година и затоа ви велам дека проблемот е кај вас откако го дознавте тоа секој мој пост наопачки го читате. Затоа од сега нема повеќе да споделувам никакви информации и ќе го напуштам форумот. Поздрав и ви посакувам успех и среќа.
не би требало да се лутиш,малку ке се нашалиме или закараме за да не ни е досадно на форумов.поз.среќно
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Imam edno presenje koj znae neka mi odgovori malce e nadvor od temava no mie potrebno mnogu vaka sega imam drugar koj pred nekoj den zakaza za intervju i mu zakazaa za 27 april 2017 e sega dodeka da.go zemi pasoso ke mini dosta vreme pa sakame so viza da go zemame za Anglija kako bi dobil najlesno viza toj kako turist ili rabotna viza? Ili pak dali moze kako turist da dojde za anglija nekako preku agencija I tamu da se ozeni toest registrira so drugarka koja e bugarski drzavjanin isto taka i da moze da ostane zosto togas neli ke gi ima istite prava nekoj so e poupaten dali moze.da mi objasne dali e izvodlivo toa ili mora prvo da se registirat vo MK ili bg pa potoa tamu da go zema ili moze i tamu da se registirat pravo se razbira za da moze da ostane legalno bez problem i da raboti kaj saka bez problem dodeka. Da go zeme pasosot :)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Imam edno presenje koj znae neka mi odgovori malce e nadvor od temava no mie potrebno mnogu vaka sega imam drugar koj pred nekoj den zakaza za intervju i mu zakazaa za 27 april 2017 e sega dodeka da.go zemi pasoso ke mini dosta vreme pa sakame so viza da go zemame za Anglija kako bi dobil najlesno viza toj kako turist ili rabotna viza? Ili pak dali moze kako turist da dojde za anglija nekako preku agencija I tamu da se ozeni toest registrira so drugarka koja e bugarski drzavjanin isto taka i da moze da ostane zosto togas neli ke gi ima istite prava nekoj so e poupaten dali moze.da mi objasne dali e izvodlivo toa ili mora prvo da se registirat vo MK ili bg pa potoa tamu da go zema ili moze i tamu da se registirat pravo se razbira za da moze da ostane legalno bez problem i da raboti kaj saka bez problem dodeka. Da go zeme pasosot :)
Mora vo makedonija da sklucat brak,gledam eden kup ja pravat taa sema registracija pred maticar tuka,potoa megunarodna vencanica pa te potoa ke aplicira za viza koja potoa vednas ja dobiva za toa nema nikakov problem i mu sleduvaat site prava sto gi ima i evopejskata drzavjanka[DOUBLEPOST=1459809585][/DOUBLEPOST]
Што мака имате вие со мене бе дечки што кажав ја лошо и дали е мушки или женски коментарот. Ја незнам стварно како ги читате постовите ако не земете очила со диоптер. Јас вака на никому не сум му се обратил. Мојот коментар беше во насока на тоа дека се дружиме на форумов подолго време и дека се сочуствувам со вас а покрај тоа и јас сеуште не сум завршил работа. Второ човек не е никако јас споделив дека можат луѓе и со работни визи да работат во германија и пред одприлика еден месец кажав дека работам во германија ама изгледа тоа ги промени ваши гледишта кон моите постови а за ваша информација јас работам во германија од септември минатата година и затоа ви велам дека проблемот е кај вас откако го дознавте тоа секој мој пост наопачки го читате. Затоа од сега нема повеќе да споделувам никакви информации и ќе го напуштам форумот. Поздрав и ви посакувам успех и среќа.
Ne se zamaraj TOP SI ti ako se nerviras za sekoj kaj nas jas trebase pola zgdrza ova drzava da zapalam do sega :pos:[DOUBLEPOST=1459809790][/DOUBLEPOST]Ova so klubovive otvaranje vo sekoj grad kao pecurki po dozd vodi samo kon edno,ne e mozno tolkavo eksponencionalno dvizenje odednas
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom