Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Едно прашање. После потпишување на указ како е процедурата етапно и временски? Матичен број, адреса, пасош во рака..... Ако некој знае може да сподели информација....За во Ќустендил планирам да се "вселам"
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Едно прашање. После потпишување на указ како е процедурата етапно и временски? Матичен број, адреса, пасош во рака..... Ако некој знае може да сподели информација....За во Ќустендил планирам да се "вселам"
и јас прашував ама немав одговор зошто тоа ми е следната мака по добиваењто на указ кој го чекам еве месец дена...
Колку што знам одприлика за еден месец можело да се заврши работа после добивање на државјанството
Најверојатно подобро е преку посредник зошто имало многу процедури за тоа што прашуваш и ако бркаш сам не е баш едноставно иако не значи дека не може и да се заврши...
Еве јас листајќи 1000 страни што најдов за тоа како е процедурата понатаму,и ми изгледа доста комплицирано
16.png
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Kako sto se zboruva seuste ima sansi za prekratenite, sostojbata tuka e zaglavena, a ne se otfrleni. prekratena znaci prekinata na odreden period po povtornoto razgleduvanje. Na posrednicite inaku najpoveke im odgovara odnovo procedura bidejki povtorno gi zemaat parite, zatoa site insitiraat na toa pa i lugje na VMRO koi isto dobivaat pari od toj bisnis. Inaku naskoro bi trebalo da se razjasni.
зошто не го прашате петар колев на фејзбук ако тој незнае незнам кој би знаел друг не би требало да ЛАЖЕ......
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
и јас прашував ама немав одговор зошто тоа ми е следната мака по добиваењто на указ кој го чекам еве месец дена...
Колку што знам одприлика за еден месец можело да се заврши работа после добивање на државјанството
Најверојатно подобро е преку посредник зошто имало многу процедури за тоа што прашуваш и ако бркаш сам не е баш едноставно иако не значи дека не може и да се заврши...
Еве јас листајќи 1000 страни што најдов за тоа како е процедурата понатаму,и ми изгледа доста комплицирано
Прегледај го приврзокот 141408
Nekoi informacii sto sum gi socuval, a bile objaveni na forumov, od razlicni clenovi:

После тоа следи регистрација во општина.. Тука можете да најдете повеќе информации како цени на услугите за општина Софија... инаку ако немате адреса во Софија не се плаште пишете Општина Средец, Софија, Адреса Лаге 6..
http://sredec-sofia.org/uploads/uslugi/uslugi-grao.pdf
http://sredec-sofia.org/

После тоа по 5 работни дена земате ЕГН од општината и се поднесува за пасош и лична карта во полиција. Има различни нивоа на брзина во зависнот од тоа дали сакате да чекате 1 ден или 3 или 30 дена

http://dbds.mvr.bg/Administrativno_obslujvane/pasport.htm
http://dbds.mvr.bg/Taksi_smetki/lichna_karta_pasport.htm

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 novi sliki razlicni
uplata u banka 50 leva
zemas drzavjanstvo so kartonceto brojce
lege 6 - opstina sredec ides za maticen broj
popunuvas formulari 10 leva ce i dades za da dobies maticen broj a bide za 3-4 dena
slikanje na pasos i licna karta, na 10 km od gradot

__________________________________________________________________________

Sakam so vas da go spodelam moeto iskustvo od Bugarija. Otidov da se slikam za pasos i licna karta, a soprugot se slikase pred Veligden. Togas toj plati a tri dena da mu bidat gotovi dokumentite. Procedurata e sledna. Prvo treba da imzte kopijz od makedonskiot pasos, so slikata i pecatot za vlez. Treba da go odnesete orginalniot ukaz, prethodno napravete si kopija i dokumentot za postojana adresa na koja e vpisan vasiot bugarski maticen broj. Jas ja odbrav sluzbenata adresa. Slikanjeto e vo opstina Slatina. Koga otidov tamu, vo soba 3 pobarav formulari. No na salterot mi kazaa deka mi trebaat dvajca svedoci Bugari koi ke potvrdat deka sum taa jas. Vidov malku maka. Soprugot bese eden, ama nikoj ne sakase da ja potpise deklaracijata, zosto treba da e prisuten na vaseto slikanje. Dadov i baksis na edna zena ama taa koga zavrsi rabota si zamina. Sreka dojde eden posrednik i zavrsivme rabota. Potoa mi rekoa deka za prv pat ne moze da se izvadi pasos po brza postapka tuku samo za 1 mesec. Toa sto vi zboruvav za evropska zdravstvena karticka, ne ja izvadiv. Iskreno mi se vide skapo, pobaraa 90 evra. Toa treba samo za tie sto mislat da rabotat vo Svedska. Jas rizikuvam i ke odam bez karticka. Koga ke se vrabotam ke ja sredam. Inaku se selam vo Belgija.
_________________________________________________________________________________

Значи за побрзо да дојдете до државјанство неможе никако, а кога ќе имате државјанство побрзо да го земете пасошот може и тоа на 3 начини.
Редовна постапка каде се сликате и чекате 3 недели која е најефтина (мислам дека е 20 евра), за 40 евра ќе го добиете пасошот за 3 работни дена или т.н. брза постапка и последната опција е за 80 евра да го добиете пасошот во рок од 8 саати т.н. експресна постапка.

__________________________________________________________________________________

Се оди во полиција да се сликаш за лична карта и пасош.
30 евра е за 1 месец, 90 евра е за 3 дена и 160 евра е за 4 часа.
http://plovdiv.mvr.bg/service/taxes.pdf

_______________________________________________________________________________

placanje vo banka za BG drzavjastvo?
Ne znam kolku e taksata no imas gotovi uplatnici vo site banki okolu ministerstvo za pravosudie taka da samo ime i prezime ke napises i ke si platis vo banka.

____________________________________________________________
____________________________________________________________
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Има ли некој информација за нов закон од 1март,јас сум со бројче 2012 и посредникот ми вика треба наново по нов закон од 1март и не барале потекло
Jas sum isto taka od 2012 god.99XX/2012 i mi ja prekinaa prepiskata na 15 Maj lani (petok)a jas vo ponedelnik 18 Maj sabajle go dobiv dokumentot za poteklo od dedo mi i vednas u 10h se javiv vo Min. za Pravda i kazav deka vekje utre,19 Maj ke go donesam dokumentot licno vo Min.ama ljubezno mi kazaa deka ne moze da se reaktivira prepiskata iako e kuso vremeto(vikend) od prekratuvanje do predavanje na dokumentot koj falese.Zatoa jas izvadiv duplikat proizhod kade e vmetnat i noviot dokument kako potvrda za BG poteklo i vo Noemvri 2015 uste ednas aplicirav i imav intervju preku BG ambasadata vo Skopje.Ta mu me prasaa dali sum apliciral porano i jas kazav deka sum i go vmetnaa vo molbata i brojot na protokolot od prviot pat.Ova sto go pisuvam od licno iskustvo okolu reaktiviranje na prekinati prepiski.Nadezta umira posledna se veli ama daj boze so nekakov akt site nie koi sme dale notarska izjava za BG poteklo i sme pominale intervju da bideme na lista za potpis od Viceprezidentot.Denesniot praznik neka ni bide na pomos.Pozdrav do site "Ajvardzii"
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
i jas sum od 2012 i sum prekraten, i sega koga go roveruvam brojceto mi pisuva deka sum prekraten zaradi nedostasuvenje na dokaz za predok bugarin
po noviot zakon koj sto site nie go cekame predok bugarin ke se dokazuva so potvrda od klub i notarska izjava, pa togas nie toa ke go imame i ke nema pricina zosto da ne ne prodolzat , bidejki ke go imame toa sto sega ni nedostasuva, a toa deka mora od pocetok maslam deka e zaradi profit na posrednicite i tie tamu od bugarija
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Brojkata na prekrateni od 2012,i od 2013 e nekade 15.000. Znaci ogromna brojka na prekrateni. I mora da se najde nekoe resenie za tie luge. A koi se posrednicite da kazat deka ne moze da se produzi postapkata ili koj e petar kolev da kaze deka ne moze....koga znam dvajca luge sto bea prekrateni i esenva sto pomina nekoj posrednik od sofija za odredena suma na pari gi vratil vo procedura. No ne sum vo dobri odnosi so niv da doznaam koj e toj posrednik.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Brojkata na prekrateni od 2012,i od 2013 e nekade 15.000. Znaci ogromna brojka na prekrateni. I mora da se najde nekoe resenie za tie luge. A koi se posrednicite da kazat deka ne moze da se produzi postapkata ili koj e petar kolev da kaze deka ne moze....koga znam dvajca luge sto bea prekrateni i esenva sto pomina nekoj posrednik od sofija za odredena suma na pari gi vratil vo procedura. No ne sum vo dobri odnosi so niv da doznaam koj e toj posrednik.
Ne velam deka ne moze ete ima slucai koi se gi vratile od prekrsteni vo zadolzitelna no problemot ne e toa mozebi I nikos nema nekoj da go vratat vo zadolzitelna I taka samo ke si ceka ceka I ceka a godinite ke si mint I namesto toa vreme so ke ceka na prazno ja bi apliciral na novo sega koga go znam zakonot I deka se dava polesno grazdanstvo zosto bi se se sekiral le si apliciram na novo za da ne gubam vreme na prazno dvumejki si se dali ke bide ili nema da bide jas bi igral na po sigurnota vatijanta e sega skoj si znae no se moze da se vrati I izgubenite pari I se no vremeto nemoze da se vrati zatoa ubavo e da reagirame na vreme vo takvi slucaevi
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
Jas koga otidov da prasam sto se desava so mojata prepiska taa na salter mi rece deka e se vo red samo treba da cekam izlegov nadvor no posrednikot mi rece da napiseme molba i da ja dostavam molbata na istiot salter taka i napravivme napisavme molba vo koja sto zamolivme da mi odgovorat do kade e mojata prepiska i dali nesto nee vo red so dopolnitelnite dokumenti i sekako na kraj ja napisav i mojata meil adresa i kontakt tel,za samo 3-4 dena dobiv odgovor deka nema nikakvi dopolnitelni dokumenti dostaveno a jas imav dostaveno i toa veke pominaa 8 meseci od dostavuvanjeto,poentata mi e deka i mene mi rekoa na salter deka e se vo red i treba da se ceka no potoa na meil mi odgovorija deka nema dopolnitelni dokumenti dostaveni pa jas im vrativ na meil potoa i mi se javija taka da moj sovet e i da dostavis molba a ne samo da prasas na salter.
lolitop фала ти за споделувањето на информацијава, од голема помош е за мене па ако сакаш пиши како отприлика ја напиша молбата тука или во пп јас одам оваа недела на меил никако не ми вракаат
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
5
Не матични броеви на мајка ти и на вујко ти, за матични броеви на нивните родители зборувам. Ако татко им (дедо ти) на едниот извод е напишан Трајко, а на друг Трајчо, тогаш имаш проблем, ама ако Трајко и Трајчо се напишани со ист матичен број на изводите на мајка ти и вујко ти, тоа е доказ дека станува збор за истиот човек. Ме сфаќаш?
Матичниве броеви ги нема за жал:( кај моиве баба и дедо стојат само/////////// Ништо ке правам изјава на нотар за најсигурно
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Матичниве броеви ги нема за жал:( кај моиве баба и дедо стојат само/////////// Ништо ке правам изјава на нотар за најсигурно
Не им пишува ни обичен датум на раѓање??? Ти пак направи си изјава на нотар, ама убаво е да си извадиш нови изводи и да им нагласиш дека сакаш да им го пишува датумот на раѓање, на моите изводи е така. Ако треба извади и извод/умреница од дедо ти/баба ти, за и таму да се види датумот, така ќе имаш три документи со ист датум на раѓање.
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
5
Изводите се нови, ги извадив пред неколку дена и покрај настојување од моја страна да сменат ми одговорија дека немаат никакв право дури не можат ни препис да извадат од матична книга да ми дадат за да докажам.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Матичниве броеви ги нема за жал:( кај моиве баба и дедо стојат само/////////// Ништо ке правам изјава на нотар за најсигурно
I jas pravrv izjava na notar.Dvajca svedoci yi se potrebni sto nema sa bidat vo krvna vrska so tebe i so liceto za koe potvrduvaat. Bez problem mi gi primija dokumentite
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Brojkata na prekrateni od 2012,i od 2013 e nekade 15.000. Znaci ogromna brojka na prekrateni. I mora da se najde nekoe resenie za tie luge. A koi se posrednicite da kazat deka ne moze da se produzi postapkata ili koj e petar kolev da kaze deka ne moze....koga znam dvajca luge sto bea prekrateni i esenva sto pomina nekoj posrednik od sofija za odredena suma na pari gi vratil vo procedura. No ne sum vo dobri odnosi so niv da doznaam koj e toj posrednik.
I mene eden posrednik mi kaza deka moze da se reaktivira prepiskata preku nekoj advokat.Istiot jas go najdov vo Sofija i mi kaza da go tuzam Min.za Pravda i deka za 8-12 meseci ke gi dobiel na sud a jas treba "samo" 1000Leva da mu dam avansno!!!! Za do kraj kolku uste koj znae...Znaci nastrana od takvi ponudi.Jas na nekolku od posrednicite im kazav...isturkajte ja rabotata do ukaz ako mozete i nagradata(Eur) ke bide isplatena.Nikoj ne se nafati od pricini sto e toa eden obicen trik i prikaska bez kraj.Znaci ili prekratenite da cekaat izmena na zakon ako se donese ili pak da ne se gubi vreme odnovo apliciranje kako sto i jas napraviv.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom