Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 февруари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
118
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

дали има некој искуство, за колку дена или месеци -
излегува Указ после такво соопштение .

Ви благодарам.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

дали има некој искуство, за колку дена или месеци -
излегува Указ после такво соопштение .

Ви благодарам.
од недела дена до 1 месец максимално..... кој број и година си?
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
site zainteresirani koi mozaat da prisustvuvaat na koktelot po povod otvaranjeto na kancelarijata na MAKEDONSKI BUGARSKO PRIJATELSTVO se dobro dojdeni pa uz kokteloto ke mozaat da se rasprasaat okolu nivnite problemi okolu proishodite i okolu dpolnuvanje na zakonot za drzavjanstvo.
Svecenosta ke se odrzi utre so pocetok vo 19 casot vo res.ZURNAL vo naselba k.voda vo Skopje.
image-515b658d4d8cf6266bdcc54a96e40d2b0e267df905e926f587a2b22350991339-V.jpg
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
Ок да разјасниме има значи
- дополнителна проверка
- дополнителна проверка МП
- дополнителна проверка МВР
и после ? и дали е вака редоследот да знам пошто кај мене стои на МП веке подолг период
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Ок да разјасниме има значи
- дополнителна проверка
- дополнителна проверка МП
- дополнителна проверка МВР
и после ? и дали е вака редоследот да знам пошто кај мене стои на МП веке подолг период
Koj ti kaza deka vakov redosled postoi ili si pretpostavuvas ?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Decki da ve zamolam za pomos, znam deka pred nekoj mesec imase nekolku strani na temava za potvrdite za neosuduvanost i kaznena evidencija ama togas samo se pretpostavuvase dali treva ednoto ili dvete. Dali nekoj znae so sugurnost sega sto treba da se izvadi od tie potvrdi. Pozdrav i ubav den
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Decki da ve zamolam za pomos, znam deka pred nekoj mesec imase nekolku strani na temava za potvrdite za neosuduvanost i kaznena evidencija ama togas samo se pretpostavuvase dali treva ednoto ili dvete. Dali nekoj znae so sugurnost sega sto treba da se izvadi od tie potvrdi. Pozdrav i ubav den
За казнена евиденција или потврда за неосудуваност е исто. Оние што живеат на територијата на блгарија и аплицираат за гражданство им треба и од полицијата дека во блгарија не се теретат со кривични пријави. Јас поднесов со таа потврда од окружен суд 1 и на преписка во министерството се водам како образувана преписка, значи документите се во ред
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
За казнена евиденција или потврда за неосудуваност е исто. Оние што живеат на територијата на блгарија и аплицираат за гражданство им треба и од полицијата дека во блгарија не се теретат со кривични пријави. Јас поднесов со таа потврда од окружен суд 1 и на преписка во министерството се водам како образувана преписка, значи документите се во ред
Значи не е исто!!!
Едното си се вади од суд а другото од канцеларија на МВР кај поранешна воена академија во аеродром,сега е на мвр.Значи бев видов и извадив,за 3/4 дена го даваат и е 100или 150 денари мислам.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Значи не е исто!!!
Едното си се вади од суд а другото од канцеларија на МВР кај поранешна воена академија во аеродром,сега е на мвр.Значи бев видов и извадив,за 3/4 дена го даваат и е 100или 150 денари мислам.
Не знам дали се разбираме, во документите за блгарско убаво пишува дека за странски граѓани кои аплицираат а живеат на територијата на блгарија им треба и од суд и од полицијата потврди, а за странски граѓани кои не живеат на територијата на блгарија т. е ние им треба потврда за неосудуваност од суд. Јас ја знам разликата меѓу судска потврда и од полицијата.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
denes mozi ima novi odobrieni brojcinja no seuste ne se stignati do 1092*/2014
Можеби малку корисна информација: последна преписка разгледана по конзуларен пат е 10602/2014, а прва неразгледна по конзуларен пат е 10610/2014, значи стигнати се до 10610/2014. претходниот петок беа стигнати до 10280+-/2014 значи за една седмица околу 300+- броеви се разгледани од 2014. Јас сум 10878/2014 и уште не ми е разгледана...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom