Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

dimitars

Гостин
Да,но ти во молбата на интервјуто во амбасада одредуваш каде сакаш да го подигнеш указот.Битно е дали побрзо влегуваш во системот за разгледување на твојата молба века или онака.Сега ситуацијата не може да се спореди со 2014 или 2015 кога беше позатегнато.Гужвите само ќе бидат поголеми зошто веќе е олеснета процедурата и за происход и за интервју,знаеш дека две години скоро ДАБЧ не издаваше происходи само со потврди.А сега многу луѓе ке добијат происход на таа основа и понатака гражданство и тој процес нема да запре.Дај боже секој да добие
Еве сега ги разгледував документиве за произход прв пат сум поднесил на 12.03.2014 без резултат па со дополнителен документ во 11.2014 за да произходот излезе во 8 месец 2015.
Значи резиме произходот сум го чекал 15 месеци али тоа е ситуацијата беше таква.
Инаку последна информација барем зборувам за прилепски посредници во овој момент од поднесување до интервју 50 дена што е неспоредливо брзо...
Да се надеваме на најдобро
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Еве доказ за velej i gp83 пишете и вие и ќе дознаете.

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
Drugar denes prativ mail ama na justice mi vraka deka nemose da go primi mailot taka da prativ i na drugiot i pisuvase sent se nadevam deka ke mi odgovorat dolzam kafe
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
А зошто интервју да правиш во софија? Еве гледано од мометална точка како стојат работите во софија се закажува кога септември/октомври? да речиме дека е за 7 месеци од сега (а фазла е) во амбасада/конзулат би направил интервју за 1-2 недели од сега и после оставаш на тоа како ти е среќат од 1-4 месеци загарантирано тие документи ќе стасаат до Софија што значи во најлош слујај си 3 месеци понапред а можи и повеќе од тие што ќе чекаат таму да нарпават интервју и ќе заштедиш пари и малтеритрање за пат. ( зависи од среќата како ќе се погодиш кога е за испраќање поштата за Софија, знам случај за неполн месец после интервју во конзулат во битола процедурата му беше почната документите биле пратени во софија)
ама имам поднесено во софија!!!незнам зарем може да се направи овде,,како оди тоа..????
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Da ne e eden na negovite roditeli na ic za toa e odbien inaku so potvrda od zdruzenie nema sansi da ne mu dadat toa so sigurnost go tvrdam ako ne poveli na 20 ovoj mesec vo 19 casot vo restorant zurnal pa direkno so boris vangelov da go prasa zosto ne mu e dozvoleno proishodot a ako e tatkoto prezimeto zavrsuva na ic za toa ne mu e dadeno proishod[DOUBLEPOST=1455820628][/DOUBLEPOST]
Walkman nema da se zbori za pasosi toa ke bide eden kulturen nastan tuku site zainteresirani za vreme na koktelot ke moze da si gi prasat zasegnatite strani pozz
Za toa - prezimeto na tatko mu na иќ, pa valjda ima pravo da se povika na majka mu, ako i ona i nejzinite roditeli se rodeni vo mk. Ja sum takov slucaj.

Devojkata, za koja prethodno kako primer napisav, prezimeto i bese bez 'v', sto znaci ili tatko e od kicevsko ili prilepsko. Po moe, na deckoto gore na 6-ti ne mu bese d'n, taka se ponasase, i zatoa negoviot kolega izreagira, gi zema dokumentite i i zavrsi rabota na devojkata.

Rabotam na protokoli na vip nastani i znam sto znaci otvaranje na kancelarija so organiziran party vo restoran. I ne veruvam deka nekoj voopsto ce prisustvuva za da razgovara na tema pasos, tuku da cue koga ce se izglasa zakonot, sto so 2012, 2013 i del od 2014 godina predmeti ili, nekoj licno da prasa -'sto vo mojov slucaj?'.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Za toa - prezimeto na tatko mu na иќ, pa valjda ima pravo da se povika na majka mu, ako i ona i nejzinite roditeli se rodeni vo mk. Ja sum takov slucaj.

Devojkata, za koja prethodno kako primer napisav, prezimeto i bese bez 'v', sto znaci ili tatko e od kicevsko ili prilepsko. Po moe, na deckoto gore na 6-ti ne mu bese d'n, taka se ponasase, i zatoa negoviot kolega izreagira, gi zema dokumentite i i zavrsi rabota na devojkata.

Rabotam na protokoli na vip nastani i znam sto znaci otvaranje na kancelarija so organiziran party vo restoran. I ne veruvam deka nekoj voopsto ce prisustvuva za da razgovara na tema pasos, tuku da cue koga ce se izglasa zakonot, sto so 2012, 2013 i del od 2014 godina predmeti ili, nekoj licno da prasa -'sto vo mojov slucaj?'.
Jasum na ic pa dobiv proisxod vrs osnova na edniot roditel od potvrda od strumica .
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
И во Србија има многу блгари на иќ,па добиваат происходи.Има и српски и хрватски презимиња кои не завршуваат на иќ,Дивац,шешелј,комазец ,итн. Во законот убаво пишува поне един взходјашт блгарин не е битно од која страна,или ако имаш некој предок кој бил на териториите кога биле бугарите ќе ти издадат потврда
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Аз сум Србин на ић ал со баба рождена блгарка.Сва роднина јој живе во Софиа.Имам сите валидни папири.Крштеница, венчаница сас дедо који тад бил на ОВ али кад се дошли во Србија заменил презиме на ИЋ.Се надувам ке буде се во ред.
 
D

dimitars

Гостин
петок, да се надеваме дека ќе освежат денес со нови бројчиња...
Има нови бројчина излезено проверував сега утрово за пријател за број 10365/2014 и е разгледан позитивно така да проверете тие што чекате.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
504
Поени од реакции
274
А може да ми објасни некој како да си бркам постапка преку Амбасадата во Скопје и немам никаков документ дека се Бугари моите. Плус колку би чинела целата постапка. Не е е битно колку време ќе чекам туку само да го извадам. Мерси!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom