Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
20
Баш и не се разбравте сите происходи порано се добиваа така со извод на еден родител и изјава дека е со бугарски корен но без доказ за тоа истиот случај е и таа затоа уште е и на дополнотелна иначе одамна ке го имала државјанството
Kad sam aplicirala za proizhod,pored izvoda jednog od roditelja,prilozila sam i papire i uverenja iz opstine odakle je moj roditelj,na kome su navedena tri kolena unazad i gde pise da su svi oni bug. nacionalnosti,ali nikakvu i niciju izjavu nisam predala
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ako eden od roditelite ima bugarski dokumenti za maloletni deca celata postapka zavrsuva za tri cetiri meseca.Dokolku e nad 18 godini procedurata e ista kao i nasata samo toa so proishodot e skratena.E sega ne znam so kakov dokument e nejziniot roditel.
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Kad sam aplicirala za proizhod,pored izvoda jednog od roditelja,prilozila sam i papire i uverenja iz opstine odakle je moj roditelj,na kome su navedena tri kolena unazad i gde pise da su svi oni bug. nacionalnosti,ali nikakvu i niciju izjavu nisam predala
На интевјуто ги приложи тие или сеа ти се предадени во мп ако се било друго ок неможе со тие документи да не ти одобриле
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
20
На интевјуто ги приложи тие или сеа ти се предадени во мп ако се било друго ок неможе со тие документи да не ти одобриле
Te papire sam prilozila kad sam predavala za proizhod,a iste te papire sam i prilozila u MP kad SU me stavili na dopunsku proveru
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
2
Колку што знам до пред да се смени власта, неможеше да се извади происход, само со потврда од бг клуб, одкако Борисов дојде на власт, пред година и нешто(не знам точно кога)се сменија работите, и сега од пред некое време ете пуштаат во ДАБЧ само со потврда од бг клуб- даваат происходи, ама како што реков, тоа е од пред некое време, и тие истите кандидати не се стасани сеуште до фазата (државјанство) затоа и СЕУШТЕ не сме чуле некој со потврда да добил државјанство, зошто не се стасани до таа фаза, ама ќе стасаат и ќе добијат сите оние што добија происход со потврди.
a ako se dobie proishod so bkk potvrda togas moze li do drzavjanstvoto da baraat dopolnitelni dokumenti ili se uste ne se znae nema projdeno kandidati za da znaeme
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
pozdrav do vas dragi "forumdzii" bi ve zamolil da mi dadete broj za kontakt so lice sto se narekuva sebe si posrednik vo ovaa bitka za dobivanje bugarski pasos,nekoj sto e aktiven na teritorija na Kumanovo.odnapred vi blagodaram i posakuvam se' najdobro!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Jas ne rabotam vo MP, mozebi kje baraat mozebi ne, zasega ne znaeme. kje vidime kako kje bide.
Kako toa neli tvrdese deka ke se odglavat ako odnesat<...ete od ovie pricini ti repliciram bez da te navredam da prestanete so pretpostavki bidejki nekoj stvarno go cita ova i mu se potrebni informacii a ne jas mislam,ti mislis i uste ne ubeduvas ovde 100 dusi ti i uste dvajca slicni na tebe deka ke pominat bkks potvrdi ili sto ti ja znam...za 18 meseci mozebi ke ja vratat procedurata kako sto bese porano bez nikakvi dopolnitelni dokumenti samo norarska izjava se cuvstvuvam Bugarin i ke izdavaat drzavjanstva za 11 meseci kako sto bese do sredinata na 2013 mozebi Makedonija ke vleze vo Eu mozebi mozebi mozebi
dojdov do zaklucok deka voopsto ne citate koj sto pisuva samo replicirate bez veze
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Дечки, сакам да ве замолам нешто. Поточно се однесува на тие што се биле на интервју Декември-Јануари, или што ќе одат на интервју Февруари, со нов Произход на кој пишува врз база на што е издаден. Да споделат, дали на интервјуто им ги барале тие документи што покажуваат потекло, пример Воена книшка и изводите за поврзаност (фактички што биле приложени во ДАБЧ при аплицирање за Произход), затоа што јас лично ги носев овие док со мене на интервјуто - ама не ми ги побараа. Ниту оригинал, ниту копија ми побараа. Поткрепа на ова е тоа што во Молбата до МП за државјанство, таа со 10 точки што е, никаде не пишува дека треба да го приложеме тој документ. Таму се бара нели фотографија, кратка автобиографија, ПРОИЗХОД итн.. Ве молам да споделете искуство (како што сподели @blue12 дека нејзе и побарале),затоа што некои членови сме во недоумица, да не не вратат пак на дополнителна уште 18 месеци..
Вака да не дојде до забуна па рекла казала,влегов почна женава со прашања,и праша мајка ,татко или сестра немаат бугарски пасош,јас кажав дека родителите немаат ,но сестра ми има .Причината зашто не е запишана дека има е поради посредникот ,кога го прашав дали треба да ја запишеме сестра ми ,и покрај тоа што го има указот од 2013 ,но поради одредени причини го нема земено ми рече не нетреба ке одиме со пра дедо ти.Ова беше измачување,бидејки уште од 2014 ке имав произход а сега ке чекав за указ да потпишат.Но ај да не тупам и јас,почна женава да вика она е наш гражданин зашто не сте напишале тука,ајде пиши сега ли ке те чекам и т.н.
Кога заврши со прашања ми рече е сега што ми носиш како дополнителен документ,јас реков дека она што го имаат како фотокопија и јас ги имам само оргиналите.Што и беше незнам рече дај ги ,сега ке одиш преку сестра ти а ова пра дедо ти е дополнително,значи во овој момент она ги зема оргиналите.
Еве ова е тоа.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Вака да не дојде до забуна па рекла казала,влегов почна женава со прашања,и праша мајка ,татко или сестра немаат бугарски пасош,јас кажав дека родителите немаат ,но сестра ми има .Причината зашто не е запишана дека има е поради посредникот ,кога го прашав дали треба да ја запишеме сестра ми ,и покрај тоа што го има указот од 2013 ,но поради одредени причини го нема земено ми рече не нетреба ке одиме со пра дедо ти.Ова беше измачување,бидејки уште од 2014 ке имав произход а сега ке чекав за указ да потпишат.Но ај да не тупам и јас,почна женава да вика она е наш гражданин зашто не сте напишале тука,ајде пиши сега ли ке те чекам и т.н.
Кога заврши со прашања ми рече е сега што ми носиш како дополнителен документ,јас реков дека она што го имаат како фотокопија и јас ги имам само оргиналите.Што и беше незнам рече дај ги ,сега ке одиш преку сестра ти а ова пра дедо ти е дополнително,значи во овој момент она ги зема оргиналите.
Еве ова е тоа.
Iznervirana bila znaes kako ke gi fatis se tamu so mene mn prijatno nastroena bese koga bev na intervju e sega site tamu ne se isti koj kako ke gi nacekas voglavno nisto strasno si imas dobri dokazi za da dobies pasos :)
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Iznervirana bila znaes kako ke gi fatis se tamu so mene mn prijatno nastroena bese koga bev na intervju e sega site tamu ne se isti koj kako ke gi nacekas voglavno nisto strasno si imas dobri dokazi za da dobies pasos :)
Сигурно ,Ти Благодарам,на сите ви посакувам што поскоро да го земете пасошот .
Со среќа на сите.
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
Вие сте од 2013 год. и во меѓувреме ви ја прекратиле постапката (преписката) во Министерството и сега наново сте ја почнале целата процедура. Веќе сте добиле дупликат произход и ќе аплицирате повторно за државјанство.
Има недоразбирање во поимите,преписка е едно а удостоверение за произход е друго @reading има напишано за преписките во Министерството не за оние кои имаат поднесено документи во ДАБЧ за удостоверение за произход.
Aj vaka da ti objasnam.znaci na dopolnitelna bev.bidejki nemav dok.za poteklo,pomina podolgo vreme.potoa odnesov dok. I posle toa mi dadoa proishod.znaci nema duplikat proishod,nitu sum bila prekratena.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Tebe duso pomos ti treba. Za zal gledam od nas tuka za tvoja problematika strucen nema. Zatoa probaj tuka ke go najdes spasot i resenieto na problemot.
ЈЗУ Психијатриска болница Скопје

  • Адреса: Ацо Шопов б.б. (Пролетерска)
  • Место: Скопје
  • Факс: 02 3095601
  • Телефон 2: 02 3095603
  • Локација: Спроти Канал
Srekno!:pipi:
I sto ke mi kazat vo bolnicava ako si zaglavena vo procedurata za bg drzavjanstvo predadi Bkks potvrda i ke se odglavis ne sekiraj se ,veke mi e glupavo so vas da se dokazuvam veruvam deka niti intervju ne ste pominale i od skoro se zanimavate so ovaa tematika,ako se vratis mnogu strani nanazad ke procitas deka aplikantite poddavaa sekakvi dokumenti i si ja probuvaa srekata so se mozno od bkks do cetvrto koleno dokazuvaa poteklo muabetot bese deka niti eden ne se oglasi so pozitiven odgovor bidejk proishod i ukaz se dva razlicni poimi.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Znaci ovie novive od 2014 i 2015 sto na osnova na potvrda od nekoe bugarsko zdruzenie dobil proishod sansite za zeme drzavjanstvo se mali.Nema nikakvo logicko objasnuvanje oti si clen na nekoe drustvo da ti dadat takvi seriozni dokumenti.Takva e sega za sega situacijata vo pravosudie toa ne go priznavaat kako dopolnitelen.Znaci dokumentot mora da bide od roditeli ili dedo baba a olesneta e toa sto gi prifakaat i po srebrena linija od bratucedi cickovci ili sl rodnini.DABC go dava proishodot ali odnosite megu pravosudie i DABC uste ne se skroz na cisto.Ako ne se usvoi zakonot site sto zele proishod so deklaracija ke bidat vrateni na dopolnitelna.Sega nekoj ke rece da ti znaes rabotes neli u pravosudie hahhahaha niti rabotam niti znam se samo sum realna i ne se zalazuvam i ne dozvoluvam veke posrednicite da vlecat pari od mene.Sto bese dosta dosta e.Cekam za dve brojcinja i mi e dojdeno veke preku glava oti se odneseni za tie dve brojcinja mnogu dokumenti duri se vrativ nazad 5 kolena do pra-pra dedo mi roden 1876 godina.Ali vo red e ako sakame samite sebe da se zalazuvame.Na ovie 1000 strani nikoj ne pisa deka zemal so potvrda zboram za drzavjanstvo a ne za proishod oti ocigledno ima nekolku lica sto brkaat pojmovi i mislat deka ako zele proishod deka rabotata e zavrsena.A uste poveke me iritiraat koga recat posrednikot kaza sigurno zemaat ma koj posrednici koj lepi oci.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom