Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Znaci ovie novive od 2014 i 2015 sto na osnova na potvrda od nekoe bugarsko zdruzenie dobil proishod sansite za zeme drzavjanstvo se mali.Nema nikakvo logicko objasnuvanje oti si clen na nekoe drustvo da ti dadat takvi seriozni dokumenti.Takva e sega za sega situacijata vo pravosudie toa ne go priznavaat kako dopolnitelen.Znaci dokumentot mora da bide od roditeli ili dedo baba a olesneta e toa sto gi prifakaat i po srebrena linija od bratucedi cickovci ili sl rodnini.DABC go dava proishodot ali odnosite megu pravosudie i DABC uste ne se skroz na cisto.Ako ne se usvoi zakonot site sto zele proishod so deklaracija ke bidat vrateni na dopolnitelna.Sega nekoj ke rece da ti znaes rabotes neli u pravosudie hahhahaha niti rabotam niti znam se samo sum realna i ne se zalazuvam i ne dozvoluvam veke posrednicite da vlecat pari od mene.Sto bese dosta dosta e.Cekam za dve brojcinja i mi e dojdeno veke preku glava oti se odneseni za tie dve brojcinja mnogu dokumenti duri se vrativ nazad 5 kolena do pra-pra dedo mi roden 1876 godina.Ali vo red e ako sakame samite sebe da se zalazuvame.Na ovie 1000 strani nikoj ne pisa deka zemal so potvrda zboram za drzavjanstvo a ne za proishod oti ocigledno ima nekolku lica sto brkaat pojmovi i mislat deka ako zele proishod deka rabotata e zavrsena.A uste poveke me iritiraat koga recat posrednikot kaza sigurno zemaat ma koj posrednici koj lepi oci.
Golemam praznina imas vo informaciite za potvrdite od zdruzenieto.
Zboruvam konkretno za toa vo strumica sto e. Da dobie potvrda ne moze sekoj. Potvrda dobiva onoj koj ke dokaze so umrenica od pra dedo spored statistika na naselenieto od BG vo period 1900-1920 godina deka vo mestoto kade e roden bile izjasneti za bugari, imalo bugarsko skolo, bugarska crkva! Statistikata e tocna i broi tocno do zitel i jasno e deka nasekade ne se izjasnile za bugari i tie takvite ne dobivaat. So potvrdata se dobiva i kopija od statistikata koja se dava vo dabc ili MP. Se prifakaat potvrdi od zdruzenija koi sodrzat informacija za poteklo na liceto. Toa go imam potvrdeno 101 pat veke i vo dabc i ministeretvo za pravda. Ne mudruvajte mnogu ima telefon sekoj moze da se javi i da prasa!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Golemam praznina imas vo informaciite za potvrdite od zdruzenieto.
Zboruvam konkretno za toa vo strumica sto e. Da dobie potvrda ne moze sekoj. Potvrda dobiva onoj koj ke dokaze so umrenica od pra dedo spored statistika na naselenieto od BG vo period 1900-1920 godina deka vo mestoto kade e roden bile izjasneti za bugari, imalo bugarsko skolo, bugarska crkva! Statistikata e tocna i broi tocno do zitel i jasno e deka nasekade ne se izjasnile za bugari i tie takvite ne dobivaat. So potvrdata se dobiva i kopija od statistikata koja se dava vo dabc ili MP. Se prifakaat potvrdi od zdruzenija koi sodrzat informacija za poteklo na liceto. Toa go imam potvrdeno 101 pat veke i vo dabc i ministeretvo za pravda. Ne mudruvajte mnogu ima telefon sekoj moze da se javi i da prasa!
Ako ima dokumen takov umrenica ili krstenica sto ke mu e taa potvrda ne zezaj ke si ode direktno so taj dokument ke si go podnese bidejki e poverodostoen.Ova izleze kako reklamacija na tie zdruzenija ne zezaj molim te.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ako ima dokumen takov umrenica ili krstenica sto ke mu e taa potvrda ne zezaj ke si ode direktno so taj dokument ke si go podnese bidejki e poverodostoen.Ova izleze kako reklamacija na tie zdruzenija ne zezaj molim te.
Umrenica od REPUBLIKA MAKEDONIJA. Sto se vadi vo mvr. Ne stara od toa vreme.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Umrenica od REPUBLIKA MAKEDONIJA. Sto se vadi vo mvr. Ne stara od toa vreme.
Dobro be covek zar tebe ne ti e jasno deka nieden dokument sto se izdava sega vo makedonskite institucii ne pisuva nikade deka e bugarin.Baba mi zavrsila na vremeto bugarsko skolo koga vo nasiot arhiv gi pobarav svidetelstvata ne mi gi dadoa ali mi gi pokazaa i mi rekoa deka nema da mi zavrsat rabota a znaes li zosto bidejki taa toa vreme ucela bugarski jazik a sega i stoi makedonski deka ucela.Mislam deka sme jasni.Znaci ne postoe takva umrenica ili krstenica izvadena sega kade sto pise deka tie se bugari.Neka ne ve lazat.Dedo mi e roden isto taka bugarsko na krstenicata izvadena pred nekoja godina nikade ne mu pisuva bugarin.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dobro be covek zar tebe ne ti e jasno deka nieden dokument sto se izdava sega vo makedonskite institucii ne pisuva nikade deka e bugarin.Baba mi zavrsila na vremeto bugarsko skolo koga vo nasiot arhiv gi pobarav svidetelstvata ne mi gi dadoa ali mi gi pokazaa i mi rekoa deka nema da mi zavrsat rabota a znaes li zosto bidejki taa toa vreme ucela bugarski jazik a sega i stoi makedonski deka ucela.Mislam deka sme jasni.Znaci ne postoe takva umrenica ili krstenica izvadena sega kade sto pise deka tie se bugari.Neka ne ve lazat.Dedo mi e roden isto taka bugarsko na krstenicata izvadena pred nekoja godina nikade ne mu pisuva bugarin.
Ok ne se razbirame. A i ne e ni vazno. Ima telefon na ministerstvo za pravda sekoj moze da se javi i da prasa :)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Gospod napomos da ni e ama ve citam 4 stranici nanazad i nemozam da svatam dali inaet vodite ili tolku nemozite da se razberite ???? aj ostajteja temata na raet, nikoj ne ve prasva dali ke pomini so zdruzenie ili ne, ako si imate nekoj problem napisete mozi ke vi se pomozi, ako ne ic ne mudruvajte!
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Dobro be covek zar tebe ne ti e jasno deka nieden dokument sto se izdava sega vo makedonskite institucii ne pisuva nikade deka e bugarin.Baba mi zavrsila na vremeto bugarsko skolo koga vo nasiot arhiv gi pobarav svidetelstvata ne mi gi dadoa ali mi gi pokazaa i mi rekoa deka nema da mi zavrsat rabota a znaes li zosto bidejki taa toa vreme ucela bugarski jazik a sega i stoi makedonski deka ucela.Mislam deka sme jasni.Znaci ne postoe takva umrenica ili krstenica izvadena sega kade sto pise deka tie se bugari.Neka ne ve lazat.Dedo mi e roden isto taka bugarsko na krstenicata izvadena pred nekoja godina nikade ne mu pisuva bugarin.
Slusaj nervoza ne go svstivte zborot na @Candy eve da vi objasnam tie so nemat nikakov dok vo strumica se izdavat potvrdi ima edna strana kade prebaruvas koga makedonija bila pod bugarska okupacija nasekade naselenieto se izjasnuvalo kako se cuvstvuva toest ne se cuvstvuval no bile prinudeni ili od X X X pricini se izjasnuvale bugari da bideme po realni licno vo seloto na tatkomi I na majkami site se izjasnile za bugari site ziteli vo toa vreme na pra dedomi e sega nekade ne se izjasnile bugari nekade turci vlasi od site po nesto imalo voglavno poveketo se izjasnile za bugari e sega koga odis da ri izdadat uverenie u steumickio Klub go prebaruvat mestoto kade sto e rodenden dedoti prsdedoti I ako se izjasnile za bugari vo seloto togas tebe ti sleduva spored zakonot na bg da dobies grazdanstvo ako ne se izjasnile nemozes da dobies grazdanstvo toe toa :)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Gospod napomos da ni e ama ve citam 4 stranici nanazad i nemozam da svatam dali inaet vodite ili tolku nemozite da se razberite ???? aj ostajteja temata na raet, nikoj ne ve prasva dali ke pomini so zdruzenie ili ne, ako si imate nekoj problem napisete mozi ke vi se pomozi, ako ne ic ne mudruvajte!
Ne toa e ok megutoa ne moze tuka lugeto da gi stava vo zabuna deka toa ke go pisat na krstenica ili izvod od umrenite deka e bugarin.Tie vo maticna slusba duri i ne sakaat da slusnat za toa.[DOUBLEPOST=1454542136][/DOUBLEPOST]
Slusaj nervoza ne go svstivte zborot na @Candy eve da vi objasnam tie so nemat nikakov dok vo strumica se izdavat potvrdi ima edna strana kade prebaruvas koga makedonija bila pod bugarska okupacija nasekade naselenieto se izjasnuvalo kako se cuvstvuva toest ne se cuvstvuval no bile prinudeni ili od X X X pricini se izjasnuvale bugari da bideme po realni licno vo seloto na tatkomi I na majkami site se izjasnile za bugari site ziteli vo toa vreme na pra dedomi e sega nekade ne se izjasnile bugari nekade turci vlasi od site po nesto imalo voglavno poveketo se izjasnile za bugari e sega koga odis da ri izdadat uverenie u steumickio Klub go prebaruvat mestoto kade sto e rodenden dedoti prsdedoti I ako se izjasnile za bugari vo seloto togas tebe ti sleduva spored zakonot na bg da dobies grazdanstvo ako ne se izjasnile nemozes da dobies grazdanstvo toe toa :)
E veke taka moze a ne deka ovde izdavale od MVR dokumenti kaj sto pisuvalo deka se bugari.Znaci neka bide pojasen.Sega razbrav na koja osnova ja dobivale.Toa go prifakam.Taa strana javna e ili mora da se obratis vo Strumica.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Aj vaka da ti objasnam.znaci na dopolnitelna bev.bidejki nemav dok.za poteklo,pomina podolgo vreme.potoa odnesov dok. I posle toa mi dadoa proishod.znaci nema duplikat proishod,nitu sum bila prekratena.
Јасно.Уште од 2013 бевте вратени на дополнителна ама во ДАБЧ не во Минстерството.Зошто постот на којшто одговоривте се однесуваше за оние од 2013 вратени на дополнителна во Министерството на правосудие.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ne toa e ok megutoa ne moze tuka lugeto da gi stava vo zabuna deka toa ke go pisat na krstenica ili izvod od umrenite deka e bugarin.Tie vo maticna slusba duri i ne sakaat da slusnat za toa.[DOUBLEPOST=1454542136][/DOUBLEPOST]
E veke taka moze a ne deka ovde izdavale od MVR dokumenti kaj sto pisuvalo deka se bugari.Znaci neka bide pojasen.Sega razbrav na koja osnova ja dobivale.Toa go prifakam.Taa strana javna e ili mora da se obratis vo Strumica.
Stranata bese spodelena od eden clen ovde na forumov ne go znam linkot no javna e mozes I sama da si vidis dokolku uspees da go najdes linkot ako uspeam da go najdam ke go spodelam I jas :)[DOUBLEPOST=1454542694][/DOUBLEPOST]http://www.promacedonia.org/vk/index.html povelete ova e stranata kade mozete da proverete :) @nervoza
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Stranata bese spodelena od eden clen ovde na forumov ne go znam linkot no javna e mozes I sama da si vidis dokolku uspees da go najdes linkot ako uspeam da go najdam ke go spodelam I jas :)[DOUBLEPOST=1454542694][/DOUBLEPOST]http://www.promacedonia.org/vk/index.html povelete ova e stranata kade mozete da proverete :) @nervoza
E sega gi proveriv gi ima trite sela sto mi trebaa i ima zavedeno deklarirano bugari kako da znam deka nekoj od moive e vo ti e ili toa vo zdruzenieto go kazuvaat ili na osnova samo na ovaa statistika davaat dokument?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
E sega gi proveriv gi ima trite sela sto mi trebaa i ima zavedeno deklarirano bugari kako da znam deka nekoj od moive e vo ti e ili toa vo zdruzenieto go kazuvaat ili na osnova samo na ovaa statistika davaat dokument?
Ako se site vo seloto deklarirana bugari ili pogolemiot del se bugari togas valda taka ja izdavat toa ne go znam ke prasas vo Klubot najdobro ke e taka jas samo mislam deka spored naselenieto gledat zosto nemozes da najdes poedinecno :)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ako se site vo seloto deklarirana bugari ili pogolemiot del se bugari togas valda taka ja izdavat toa ne go znam ke prasas vo Klubot najdobro ke e taka jas samo mislam deka spored naselenieto gledat zosto nemozes da najdes poedinecno :)
Toa go gledam i jas ako od vkupno 135 ziteli 100 se kazuvaat kako bugari a 35 kako cigani znaci deka i moite se pisale kako bugari toa e ednoto selo.Bas ke se javam ke prasam ova me zaenteresira.
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
SAMO STO DOJDOV OD SOFIJA PODNESUVAV ZA PROISHOT POSREDNIKOT KAKO STO MI KAZA TAAKA I ISKOCI INACE IMAV ZAKAZANO ZA 11MESEC A DENES GI PREDADOV DOKUMENTITE BEVME EDNO 10 DUSI SITE IMAVME NAPISANO MOLBI DEKA NA ZADADENATA DATA NE MOZE DA DOJDEME I NA SITE NI GI ODOBRIJA MOBITE I NE PRIMIJA U DABC SAMO STO CEKAVME DOKAJ 13-00 PREDNOS IMAA TIE SO IMAA ZAKAZANO NA DENESNA DATA TIE BEA EDNO 15 DUSI., STARCETO STO BESE PRED VRATA VO DABC NA EDNI DECKI IM KAZA DEKA MORA DAIMAS BILO KAKVI RODNINI CICKOVCI BRATUCEDI I ZIMAS PASOS SE NA SE TRGNATO E NA ARNO ZA SEA AI ZA MAKEDONCITE STALNO KE IMA

Kakva e taa mollba, sam si ja napisa ili posrednikot, ako sakas spodeli nesto vo vrska so toa, bidejki i jas sakam da odam porano kako sto si narpavil ti a nemam posrednik. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom