Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Променјаме процедурата за даване на б'лгарско гражданствo

19:40 | 16 септември 2015
http://dnes.dir.bg/news.php?id=20052971

Вместо да се т'рси принадлежност и произход, ште се премине к'м зајавјаване и лично доказване на прив'рзаност к'м б'лгарската нација.

На заседание на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина минист'р'т на правос'дието Христо Иванов зајави, че в рамките на законодателната инициатива за изменение на законодателнија режим за даване на б'лгарско гражданство са направени нјакои предложенија, предаде БГНЕС.

Тој смјата, че радикалното ускорјаване на процедурата ште в'рви чрез промјана в'в философијата ј. Вместо да се т'рси установјаване на документална и историческа принадлежност и произход к'м б'лгарско гражданство, да се премине к'м логика, в којато лицето да зајавјава такава принадлежност.

Това ште с'крати значително времето, усилието и административнија капацитет, а и е по-логично като подход. Практиката в много от европејски страни е такава, сподели минист'р Иванов.

Изслушването на Христо Иванов бе относно направенија с'вместно с Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина анализ на дејността на С'вета по гражданство и практиката по издаването на удостоверенија за б'лгарски произход.

Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на в'прос за получаване на б'лгарско гражданство на гражданите на Република Македонија.

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација.

(видео запис - кликни на втората слика, доле лево)

Од тој ден па наваму, ДАБЧ издава произход според горе наведеното.
Исто така, од тој ден па наваму, БКК декларациите имаат правна валидност и во Министерството за правда како поднесен допонителен документ за добивање на државјанство.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Da ali toa e postapka jovo na novo ako imas pari i visok nervi.
Да само што овој пат сигурно добиваат ;) зборам за тие од 2012 и 2013 што не добиле,. а другите без документи за потекло ќе си поднесат БКК и ќе добијат и без дополнителни трошоци, од 200-300 Еу.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Тие од 2012 и 2013 беа заглавени но одкако ќе земат происход со БКК декларација ќе се одглават, па макар и некој да го прекратат, може да почне од происход па до државјанство, важно е дека сите ќе земат кога тогаш.
tie od 2013 imaat zemeno proizhod i e predaden vo MP i imaat i pominato i intervju, a se sega najgolemiot del od niv izvadeni na dopolnitelna proverka, i nos potvrdi od bg zdruzenija i sl. Dali pominuvaat do denes nikoj ne znae, eve javno ovde sekoj od 2012 i 2013 koj go pominal ovoj pat i odnel bratucedi prvi/vtori, cicko, vujko i sl ili potvrda od BKKS ili od bilo kade neka pisuva so sto pomi8nal, so kakov dokument i najbrzo kje doznaeme od koga kje gi priznavaat tie potvrdite/ili nema da gi priznavaat ?
Site od 2012 i 2013 potvrdite od bg klubovi gi nosat vo MP, a ne DABC, zatoa sto proishodot mu e izvaden uste od 2012/2013 vrz osnova na notarska izjava, a drugi se tie shto vadat dupli proishod-tie se prekratenite.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Не знам што не е јасно.
ДАБЧ како институција за пократко време издава документ произход.
Временската постапка за одобрување на државјанство е подолг период и нормално дека од октомври до сега е многу краток период за да било кој што однел бкк добие и известување дека му е одобрено државјанство.
Тоа што веќе има апликанти кои што имаат добиено државјанство со прв и втор братучед се тие кои што однеле документи пре 1,5 година.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Dobro na koj jazik zboruvam jas 2012 i 2013 imaat zemeno proishod veke od DABC na osova so izjava.Da prekratenite moze da pocnat odnovo a ovie na dopolnitelna nosat dopolnitelni za da go potkrepat veke zemaniot proishod.Znaci sega za sega taa deklaracija ne minuva vo prvosudie kako dopolnitelen dokument.
za da tvrdis deka ne minuva treba da poznavas nekoj od 2012 2013 koj odnel potvrda od BKK i istiot e prekraten, e togas da ne pominuva.
vo sprotivno nikoj do denes ne znae dali kje pomine
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не знам што не е јасно.
ДАБЧ како институција за пократко време издава документ произход.
Временската постапка за одобрување на државјанство е подолг период и нормално дека од октомври до сега е многу краток период за да било кој што однел бкк добие и известување дека му е одобрено државјанство.
Тоа што веќе има апликанти кои што имаат добиено државјанство со прв и втор братучед се тие кои што однеле документи пре 1,5 година.
Токму ова го зборам цело време ама никој не ме разбира, месец октомври 2015 за првпат доделени происходи со БКК, рачунајте од происход до интервју ( 4 +месеци), од интервју до државјанство треба да поминат минимум 15-18 месеци, значи 2017 година треба да ги имаме првите луѓе што добиле државјанства со БКК.
 
Последно уредено:

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Токму ова го зборам цело време ама никој не ме разбира, месец октомври 2015 за првпат доделени происходи со БКК, рачунајте од происход до интервју ( месеци)до државјанство треба да поминат минимум 15-18 месеци, значи средина на 2017 година треба да ги имаме првите луѓе што добиле државјанства со БКК.
Ako se validni ,a ne vikam deka ne se nema da ima potreba do 2017 nego samo za nekoj mesec tie so gi podnele kako dopolnitelen dok.od 2013 i 2014ke kazat dali im gi prifatile zosto ako e validen proishodot so deklaracija bkks zosto i taa deklaracija ne bi bila validna vo mp kako dokaz za poteklo
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
znaci imam dadeno od prv bratuced dok deka ima bg pasos go podnesov 2014 godina vo avgust mesec lani vo oktvomvri dadov od pradedomi dok do den denesen uste sum na dopolnitelna proverka sto e rabotata ic nz citam na forumot i uste ne mi e jasno kako mozam 2 godini da bidam na dopolnitelna proverka so dadeni dok celi 2 godini
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
znaci imam dadeno od prv bratuced dok deka ima bg pasos go podnesov 2014 godina vo avgust mesec lani vo oktvomvri dadov od pradedomi dok do den denesen uste sum na dopolnitelna proverka sto e rabotata ic nz citam na forumot i uste ne mi e jasno kako mozam 2 godini da bidam na dopolnitelna proverka so dadeni dok celi 2 godini
Ти си од 2012
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
20
Dobro na koj jazik zboruvam jas 2012 i 2013 imaat zemeno proishod veke od DABC na osova so izjava.Da prekratenite moze da pocnat odnovo a ovie na dopolnitelna nosat dopolnitelni za da go potkrepat veke zemaniot proishod.Znaci sega za sega taa deklaracija ne minuva vo prvosudie kako dopolnitelen dokument.
Ja sam iz 2013,proizhod sam uzela u jednom danu,predala ujutru u 9, a vec poslepodne u 3 sam uzela.S tim sto sam proishod dobila bez ikakvog notara i izjave,vec na osnovu papira i dokumenata o poreklu jednog od roditelja.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ja sam iz 2013,proizhod sam uzela u jednom danu,predala ujutru u 9, a vec poslepodne u 3 sam uzela.S tim sto sam proishod dobila bez ikakvog notara i izjave,vec na osnovu papira i dokumenata o poreklu jednog od roditelja.
Ti si so roditel tvojata procedura e druga znaci ne se sporeduvaj so nas drugite.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
20
Ti si so roditel tvojata procedura e druga znaci ne se sporeduvaj so nas drugite.
Ne uporedjujem se ni sa kim,samo delim iskustva sa vama i misljenje da izgleda nema reda u njihovom radu.I bez obzira na sve cinjenice,i ja sam jos uvek na dopunskoj,bez ikakve promene u statusu vec godinu dana.Razlika ne postoji,sve zavisi ko zna od cega i eto primera da bez obzira na poreklo,neko ceka skoro 3 godine kao ja.U vecini slucajeva se slazem s tvojim postovima.
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Ti si so roditel tvojata procedura e druga znaci ne se sporeduvaj so nas drugite.
Баш и не се разбравте сите происходи порано се добиваа така со извод на еден родител и изјава дека е со бугарски корен но без доказ за тоа истиот случај е и таа затоа уште е и на дополнотелна иначе одамна ке го имала државјанството
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom