Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
како бе дупликат происхот мене ме тераат да правам нов,,демек новиот ке бил појак,не можело дупликат пр.......
Мене ме прекратија првично...после со воена книшка од дедо добив дупликат происход на кој пишува на која основа го имаш добиено и со него бев на интервју !!!
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Мене ме прекратија првично...после со воена книшка од дедо добив дупликат происход на кој пишува на која основа го имаш добиено и со него бев на интервју !!!
Да те прашам дали кога го носеше происходот во министерство ја однесе и книшката и останатите изводи ? Зошто јас сега ќе закажувам интервју ама посредникот ми сугерира дека као немало потреба, доволно е само происходот.... Ама мене и ми нема некако логика зошто на происходот го пишува само името и презимето ( кое е различно од моето ) на баба ми....ама пр не пишува што ми е таа личност и дека сум се поврзала со изводи
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Нормално дека се рачуна од интервју па натаму.
Јас имав интервју во амбасадата во скопје во јулу 2014 а бројчето ми го кажаа во февруари 2015та,така да ако се рачуна од интервјуто мене до сега требаше да ми е прегледано и да имам пасош но сеуште чекам и сум 10илјди и некој број.Така да мислам дека не е баш секој случај од интревјуто да се рачуна,туку од добивање на бројчето па натаму.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Јас имав интервју во амбасадата во скопје во јулу 2014 а бројчето ми го кажаа во февруари 2015та,така да ако се рачуна од интервјуто мене до сега требаше да ми е прегледано и да имам пасош но сеуште чекам и сум 10илјди и некој број.Така да мислам дека не е баш секој случај од интревјуто да се рачуна,туку од добивање на бројчето па натаму.
Eh druze toe zatoa sto si odel preko ambasadata zatoa cekas tolku ete reading eden clen ovde soe e avgust mesec na intervju pravese godina kako sto znam a e brojce 8 iladi I nesto jas sum intervju 6 oktomvri a sum brojce 10 iladi na pocetoko da si odel direk u sofija na intervju ke bese so brojce 8 iladi I nesto I sega kaj I da e ke bese pegleden sam si se zafrknal pred mene ti pravile intervju 4 meseci a sme isto brojce :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Јас имав интервју во амбасадата во скопје во јулу 2014 а бројчето ми го кажаа во февруари 2015та,така да ако се рачуна од интервјуто мене до сега требаше да ми е прегледано и да имам пасош но сеуште чекам и сум 10илјди и некој број.Така да мислам дека не е баш секој случај од интревјуто да се рачуна,туку од добивање на бројчето па натаму.
Сам/а кажауваш дека си со бројче 10000+/2014 како тогаш сметаш дека си од февруари 2015? Се брои од регистрирање на твоите документи во министерство, зашто си бил/а преку амбасада тој се случило 3-4 месеци после твоето интервју, а не цела година подоцна. Така што според твојот број ти треба да си броиш од некаде октомври/ноември. Еве ти го за пример мојот број, јас бев на интервју во јануари 2014, бројот што го добив е од почетокот на април 2014, молбата ми беше разгледана и одобрена во октомври 2015. Збориме за пдреку амбасада.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Ајдеееееее, значи си чекал 3 години и 3 месеци после интервју, многу бе ова, рекордер си во чекање изгледа за после интервју, обично нели година дена после интервју го даваат пасошов.................
Прво се смени власт 2013 Август кога требаше да го земам. Смена на влада збрки почнаа да бараат дополнителни документи а јас го немав. Си без на милост и немилост до Март 2015 кога случајно го најдов докумјентот дома. Не ме прекратија за среќа моја го фатив последниот воз. Да го имав документот во 2013 че земев и тогаш. Немав никаков документ тоа време. Мојот документ го најдов 2015 Март. Од тогаш до денес поминаа 8 месеци. Значи имаше големи збрки година 2013/14 со владите и закони се менуваа секој ден.[DOUBLEPOST=1448536179][/DOUBLEPOST]
Прво се смени власт 2013 Август кога требаше да го земам. Смена на влада збрки почнаа да бараат дополнителни документи а јас го немав. Си без на милост и немилост до Март 2015 кога случајно го најдов докумјентот дома. Не ме прекратија за среќа моја го фатив последниот воз. Да го имав документот во 2013 че земев и тогаш. Немав никаков документ тоа време. Мојот документ го најдов 2015 Март. Од тогаш до денес поминаа 8 месеци. Значи имаше големи збрки година 2013/14 со владите и закони се менуваа секој ден. По закон треба да испадне за година ама тоа не се практикува и обично се чека година и некој месец, ако се е како што треба. Крај на крај 3 години чекање ама еве пред 10 дена се сликав и сеа ќе го земам. Се исплати чекањето.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Јас имав интервју во амбасадата во скопје во јулу 2014 а бројчето ми го кажаа во февруари 2015та,така да ако се рачуна од интервјуто мене до сега требаше да ми е прегледано и да имам пасош но сеуште чекам и сум 10илјди и некој број.Така да мислам дека не е баш секој случај од интревјуто да се рачуна,туку од добивање на бројчето па натаму.
кога правиш интервју во бугарското министерство, веднаш ти даваат бројче, затоа викаат од интервјуто да се рачуна
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
rekord od 2012 amisto vadat od 2006 i tnt tie vo koj rekord vleduva[DOUBLEPOST=1448529457][/DOUBLEPOST]
jas kako sto doznav e sega informacijata neznam dali e 100& ama ima seuste od 2012 taka da imalo pocnato i od 2013 a do kade se sto se toa neznam ali nesakam da bidam svaten pogresno sega tie sto se od 2014 i 2015 po nekoja logika mozno e i da se zaglavi rabotava zaradi sto ne se sozavrseni so 2012 i 2013 ako nekoj nesto znaj neka pisi pozz do site i vi posakuvam srejka pozz
Eve i jas cekam od 2013 Bev na dopolnitelna proverka skoro godina iPol ,sega pred dve nedeli mi se promeni statusot vo zadolzitelna mnogu čekanje idriv i se uste cekam .
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Во ноември веќе се 7500 !!! Тоа е малце во споредба со другите години или???
8000 има досега.... што значи дека прилично помалку во однос на минатите години.... како и да е до крајот на годинава веројатно 9000 ќе биде бројката, ако не и повеќе, поради навалата што ја има во моментов, ама па тогаш има и празници итн
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки џабе шпекулирате со времетраењето на процедурата. Таман да е само едно бројче во годината неможе процедурата да трае во моментов пократко од 15 месеца. Затоа што прво преписката оди во национална безбедност и таму се обработува 12 месеци а откако ќе заврши процедурата таму оди во МВР уште 3 месеци. Ова е изјава на министерот за правосудие нема друга можност во моментов освен ако не барате гражданство преку вашите родители тогаш процедурата е пократка.
Кратко, јасно и концизно :)
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Сам/а кажауваш дека си со бројче 10000+/2014 како тогаш сметаш дека си од февруари 2015? Се брои од регистрирање на твоите документи во министерство, зашто си бил/а преку амбасада тој се случило 3-4 месеци после твоето интервју, а не цела година подоцна. Така што според твојот број ти треба да си броиш од некаде октомври/ноември. Еве ти го за пример мојот број, јас бев на интервју во јануари 2014, бројот што го добив е од почетокот на април 2014, молбата ми беше разгледана и одобрена во октомври 2015. Збориме за пдреку амбасада.

Баш заради регистрацијата еве како сметам:од кога го завршив интервујуто во скопје ми рекоа јави се на тел.за 6 месеци додека да се регистрира предм.во бг.Се јавив во јануари и немаше ништо,рекоа јави се во февруари и тогаш ми го кажаа бројчето.Затоа сметам дека предметот ми е рег.и ми тече во задолжителна од февруари 2015 иако сум со број 10 000 од 2014.И спред таа математика и со оглед што се стигнати со 9000 таман до февруари следнава мислам дека би стигнал на ред како што сите велат дека нормално се чека година и 3+месеци од добивање на бројче.може не е така ама така некако испаѓа разбирливо
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Да те прашам дали кога го носеше происходот во министерство ја однесе и книшката и останатите изводи ? Зошто јас сега ќе закажувам интервју ама посредникот ми сугерира дека као немало потреба, доволно е само происходот.... Ама мене и ми нема некако логика зошто на происходот го пишува само името и презимето ( кое е различно од моето ) на баба ми....ама пр не пишува што ми е таа личност и дека сум се поврзала со изводи
Го носев происходот и на Интервјуто, ама ништо не ми побараа... Ја имат они цела документација претходно
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
До вчера муабетите беа, леле дај нека се олесни процедурата, да може сите да аплицираат..... Сега не ви одговара што толку се чекало..... А во моментов да се смени влада и да се закочи се од почеток ? Нема никакво правило во процедурава...... се до некаде етајминг како ќе ти се погоди и среќа..... Еве јас излегов рекордер во чекање на происход од 1 год-зошто ми го заташкале некаде документот во ДАБЧ ама сепак е ок зошто можеше се од почеток да треба да трчам. Откако ќе го поминете интевјуто заборавете на пасошот 1.5 година и мирна глава !

Во ноември веќе се 7500 !!! Тоа е малце во споредба со другите години или???
Мислам дека за 2014 беа околу 12.000...само рачунај ај до септ 2015 е најчиста селекција затоа што просход мн тешко се вадеше, верувам дека тие бројчиња најбрзо ќе одат.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки да ве прашам. Скоро бев на интервју пред две недели, и сега кога го куцам бројчето ми покажува "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции." Дали вака на сите им пишува после интервју?
Пошо знам претходно пред да ме прекратат, вака пишуваа пред да ги одобрат молбите и се чекаше доста долго време???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom