Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Bi trebalo, bidejki se mn pomalku brojcinja.....Znam drugarce vo april bese na intervju 2015 a imase samo nekoi 2000 brojcinja za 4 meseci.
Da a jas vo septemvri bev so 60** sum brojce.. a I logicki e pobrzo da odi posto 2015 se poketo so nekakvi stari dokumenti i dokazi sto valjda pobrzo ke mu odi a da se nadevame I vo pozitivna nasoka..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
za tie sto nemaat dokument edna mala pomos od moja strana no ne da vi izvadam tuku da ve povrzam so covek koj e od makedonija a zive vo sofija koj sto navase baranje ke pobara informacija vo drzaven arhiv vo sofija dokolku najde dokument se sdogovarate za uslovi,cena i slicno.znaci mene mi pomogna zatoavi pisuvam.ne voen arhiv tuku obicen arhiv vo koj edno 80% od nas nasi predci se naoga nesto sto bi svrsilo rabota. pisetemi vo poraka ke vi dadm kontakt.pozzz i so sreka
Mozi da dobijam broj od coekot?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
27
Поени од реакции
14
Ја сам 49_ _. od avgust mesec. Nadam se da ke bide do naredni avgust. Nema mnogo od 2015.[DOUBLEPOST=1448475073][/DOUBLEPOST]http://www.mjs.bg/25/1499/ Zasto ima ovoliko ljudi na "dopolnitelno" ? Jesu to oni koji nisu imali proizhod od DABC ? Kolko je tacno da svi koji su dobili proizhod od DABC u 2015 nece biti slati na "dopolnitelno" jer su svima vec trazili u agenciciji DABC dokument gde dokazuju bugarsko poreklo. otac, majka, baba, deda... da imaju bugarske korene kako bi dobili "udostvorenie"
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
So 2015 bi trebalo pobrzo da odi pregleduvanjeto?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Дечки џабе шпекулирате со времетраењето на процедурата. Таман да е само едно бројче во годината неможе процедурата да трае во моментов пократко од 15 месеца. Затоа што прво преписката оди во национална безбедност и таму се обработува 12 месеци а откако ќе заврши процедурата таму оди во МВР уште 3 месеци. Ова е изјава на министерот за правосудие нема друга можност во моментов освен ако не барате гражданство преку вашите родители тогаш процедурата е пократка.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Дечки џабе шпекулирате со времетраењето на процедурата. Таман да е само едно бројче во годината неможе процедурата да трае во моментов пократко од 15 месеца. Затоа што прво преписката оди во национална безбедност и таму се обработува 12 месеци а откако ќе заврши процедурата таму оди во МВР уште 3 месеци. Ова е изјава на министерот за правосудие нема друга можност во моментов освен ако не барате гражданство преку вашите родители тогаш процедурата е пократка.
Овој временски интервал се однесува на период после интервјуто? т.е после 15 месеци од интервјуто може да се очекува пасошот?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Дечки џабе шпекулирате со времетраењето на процедурата. Таман да е само едно бројче во годината неможе процедурата да трае во моментов пократко од 15 месеца. Затоа што прво преписката оди во национална безбедност и таму се обработува 12 месеци а откако ќе заврши процедурата таму оди во МВР уште 3 месеци. Ова е изјава на министерот за правосудие нема друга можност во моментов освен ако не барате гражданство преку вашите родители тогаш процедурата е пократка.
Ас сем чул бидејки дека се проверува на 6 места цела процедура.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Исто беше и 2012 да не мислиш поврзо идеше. После 5 месеци ми го закажаа мене. Од Август 2012 минав интрвју сеа за 10 дена треба да го подигнам пасошот. Се изначекав ама го земав. И ти ќе го земеш не се секирај.
Ајдеееееее, значи си чекал 3 години и 3 месеци после интервју, многу бе ова, рекордер си во чекање изгледа за после интервју, обично нели година дена после интервју го даваат пасошов.................
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Овој временски интервал се однесува на период после интервјуто? т.е после 15 месеци од интервјуто може да се очекува пасошот?
Нормално дека се рачуна од интервју па натаму.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Ајдеееееее, значи си чекал 3 години и 3 месеци после интервју, многу бе ова, рекордер си во чекање изгледа за после интервју, обично нели година дена после интервју го даваат пасошов.................
таа година имало зафрканции, промена на власт итн, како и заострување на постапката за добивање на државјанство, затоа чекал толку
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Ајдеееееее, значи си чекал 3 години и 3 месеци после интервју, многу бе ова, рекордер си во чекање изгледа за после интервју, обично нели година дена после интервју го даваат пасошов.................
rekord od 2012 amisto vadat od 2006 i tnt tie vo koj rekord vleduva[DOUBLEPOST=1448529457][/DOUBLEPOST]
почнати се напоредно и со 2015, чекам и јас онака здраво да навлезат веќе :))
jas kako sto doznav e sega informacijata neznam dali e 100& ama ima seuste od 2012 taka da imalo pocnato i od 2013 a do kade se sto se toa neznam ali nesakam da bidam svaten pogresno sega tie sto se od 2014 i 2015 po nekoja logika mozno e i da se zaglavi rabotava zaradi sto ne se sozavrseni so 2012 i 2013 ako nekoj nesto znaj neka pisi pozz do site i vi posakuvam srejka pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom