Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Подолго време го следам форумов и сакам да ве прашам вратен сум на дополнителна проверка 53**/14, е сега најдов документ ама од на баба ми сестра која има бугарско сведителство ,да ги преведувам спојувам со изводи умреници знам како што ,но прашањето ми е дали некој вака поднел документи и дали успеало , поздрав.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Јас има поднесено така и добив државјанство. На дедоми сестра.
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Фала за одговорот , поздрав

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
M

mile_s

Гостин
Zdravo,

Koga se dobiva brojeceto koe izleguva vo protokolite na ministertvoto za pravosudie?

Odma posle intervjuto ili podocna?

Fala
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Izvinuvanje do site, ne ja objasniv vo celost informacijata, zasto bese prasano "od dvete strani na roditelite?".
Tocno kako sto napisa, pokraj izvod od roditel, dostaviv i original dokumenti za baba i dedo. Nemase potreba za prababa-pradedo, zatoa sto se rodeni do 1911 g.[DOUBLEPOST=1447935505][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki. Preku Bitola.[DOUBLEPOST=1447935768][/DOUBLEPOST]
Dobi li broj za tvojot predmet ?[DOUBLEPOST=1447936216][/DOUBLEPOST]
Bobi, site vrateni predmeti se 'svoja' prikazna. Dokolku vtoriot pat podnese dokumenti za poteklo, na primer, dali smetas deka i vo toj slucaj nema da pomine?
Ako e taka, kako sto davas generalna forma na odgovor, isto taka moze da znaci i deka site koi prv pat apliciraat, ne mozat da bidat sigurni dali ce dobijat.
@Walkman да, добив бројче, 7XXX/2015, ми го запиша на истото картонче шо ми беше закажано и интервјуто, одозгора...[DOUBLEPOST=1447944068][/DOUBLEPOST]
Каде беше интервјуто во амбасада или софија? Во првиот пост кажа дека само те прашала дали твоите имаат пасоши и празници, а во вториот дека си одговорил на сите прашања. Ако е само околу тоа дека си по втор пат не е проблем, а те прашаа ли зошто се кандидираш за бугарско државјанство и што си по гражданство и националност? Тука не смееш да помешаш. Ај ќе биде без нервоза
Точно, не ги напишаб другите прашања пошо ги одговорив како шо треба.. Само овие две за пасош дали имат родителите и по кој пат поднесувам документи ми беа зезнати затоа нив само ги споделив.. Иначе ми го запиша бројчето 7XXX/15 за мојот предмет на истото картонче што ми беше и закажано интервјуто.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Дали има некој што терал процедура преку амбасадата на бугарија во Скопје ?
Еве јас! И се каам дури!Само за бројчето да ми го кажат после инервјуто чекав 7 месеци,а од тогаш до сега уште 10 месеци,и уште кој знае колку ќе чекам :place:
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
@Walkman да, добив бројче, 7XXX/2015, ми го запиша на истото картонче шо ми беше закажано и интервјуто, одозгора...[DOUBLEPOST=1447944068][/DOUBLEPOST]
Точно, не ги напишаб другите прашања пошо ги одговорив како шо треба.. Само овие две за пасош дали имат родителите и по кој пат поднесувам документи ми беа зезнати затоа нив само ги споделив.. Иначе ми го запиша бројчето 7XXX/15 за мојот предмет на истото картонче што ми беше и закажано интервјуто.
Ondak si prosol.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Здраво
Едно прашање до вас, еден другар поднесе за бг пасош во 2013 год., го вратија на дополнителна и во март оваа година откако однесе документи сега статусот му е променет во Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Дали ова значи дека ќе добие пасош за некое време ?
Zdravo bi trebalo da dobie za kolku vreme mu se promeni statusot od koga odnese dopolnitelni dokumeti.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Здраво на сите.сакам да прашам дали некој слушнал за здружението Македонско Бугарско пријателство,кои имаат канцеларија во штип?позз
 
Член од
28 август 2015
Мислења
17
Поени од реакции
14
Дечки за колку време одприлика се добива происход .. поддадов документи на 20-ти октомври ... ако некој знае нека пише ...фала позз
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Еве јас! И се каам дури!Само за бројчето да ми го кажат после инервјуто чекав 7 месеци,а од тогаш до сега уште 10 месеци,и уште кој знае колку ќе чекам :place:
Ima li nacin da doznaes koj mesec si zapisan vo pravosudieto znam deka mnogu kasni dip posta ama ne znam kolku meseci gubime[DOUBLEPOST=1447972919][/DOUBLEPOST]
Да ве прашам , имам закажано интервју во конзулантот во Бт , во јануари , дали може да го одложам некако? да го поместам интервјуто за еден месец ?
Ne ti e mnogu pametno gubis mnogu vreme so dip posta koja ionaka e uzasno spora[DOUBLEPOST=1447973042][/DOUBLEPOST]
Еве јас! И се каам дури!Само за бројчето да ми го кажат после инервјуто чекав 7 месеци,а од тогаш до сега уште 10 месеци,и уште кој знае колку ќе чекам :place:
Bese direkno vo ambasada da ti go kazat brojceto ili ti go kazaa preku telefon
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
3
Дечки за колку време одприлика се добива происход .. поддадов документи на 20-ти октомври ... ако некој знае нека пише ...фала позз

Za 30 dana treba da ti se promeni status - proveri danas,pa javi da li je izasla promena na sajtu...ja sam predao 29.10. da znam da li ce da bude za 10 dana il da se ne nadam...ali ljudi sto su predali pocetkom oktobra za proishod,dobijali su pocetkom novembra...tako su mi rekli i u DABC-u kad sam pitao za koje vreme treba da bude...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Добро утро дечки :)
Да споделам. Вчера бев на интервју (со происход добиен од воена книшка на дедо), не сум баш задоволен, тетката што ми се погоди беше многу "натратена".. Ме праша дали татко ми мајка ми имаат пасош - велам не, ме праша по кој пат поднесувам документи (од ова најмногу се плашев) и викам по втор пат (пошо ме прекратија веќе еднаш оти немав поднесено доп документи), и одговорив бидејќи немав време во дадениот рок да ги најдам документите од дедо ми. И тоа, ме праша за некој празник да и кажам и толку.
Не знам дали обичен службеник како неа има ингеренции и може да влијае на тоа дали ќе го земам пасошот или не.. Што мислите вие?
не се секирај си направил само еден краток моабет со неа,добро си прошал,ме интересира само ако може, кој месец датум подаде во дабч документи за наново процедура??ме загрижува закажувањето за интервју велат закажувале дури ноември декември...?!!?!
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Ќе добие пасош да.Кој број е отприлика пошто и јас однесов во март, а немам промена сеуште?
Бројчето е 63X[DOUBLEPOST=1448003387][/DOUBLEPOST]
Zdravo bi trebalo da dobie za kolku vreme mu se promeni statusot od koga odnese dopolnitelni dokumeti.
Статусот му се промени од кога поднесе дополнителни документи во Март, сега во ноември е во задолжителна процедура[DOUBLEPOST=1448003517][/DOUBLEPOST]
Da na dobar pat e. Sega se ceka molbata da se uvazi pa viceprezidentot da potpisi i da si go zemi drzavjanstvoto.
Od koja godina e i koj broj?
Од 2013 год.
Број 63X
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Imase negativni mislenja za postata od ambasada deka bila premnogu spora. Mislam deka toa se samo muabeti sto ne se so nisto poddrzani. Konkretno za DABC denes zboruvav so oddelot sto raboti na izdavanje poteklo na tie sto dale dokumenti preku konzulsite sluzbi. Vrabotenata mi objasni deka konkretno od Skopje posta se dobiva sekoj mesec na kraj na mesecot pomegu 25-30ti. Posledna posta dobiena vo dabc od Skopje e na 26ti oktomvri so dokumenti sto bile dadeni vo septemvri. Znaci tie sto dale vo oktomvri ke im stignat tamu vo noemvri, tie sto sega davaat vo noemvri ke stignat na kraj na dekemvri. Istoto se slucuva i obratno koga se dostavuvaat nazad. Eventualni precki ili kasnenje kaza deka bi bilo zaradi losa koordinacija vo konzulskata sluzba.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom