Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
од збор до збор сево ова е ТОЧНО истото и мене ми го кажаја........[DOUBLEPOST=1447641341][/DOUBLEPOST]
ЕДНО да си знаете ТОА здружение битолско е оформрно вчера и поради некоја причина мене не сакаја да ми издадат потврда (незнам зошто) сум слушнал дека некого одбиле со нивните потврди не им ги прифатиле,но БККС еден од најстарите нивната потврда е појака од другите,не им правам реклама,немам удел во тоа....[DOUBLEPOST=1447642346][/DOUBLEPOST]ИГНОРИРАЈТЕ ја првата минута....................

https://www.youtube.com/watch?v=WDumt7rAF7g
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Регист'р на организациите на б'лгари по смис'ла на ЗБЖИРБ, објавени званично на вебот на ДАБЧ http://www.aba.government.bg/index.php?show=registur

И што е битно кој клуб од кога е ? А можда и тој Лазар само глуми строгоќа...

Ја земав потврда пред еден месец преку Битолскиот клуб, и без големи театри кој може и кој не можел, и овие документи важат, а овие не важат.... Добив потврда врз основа на оригинал документи-докази, веродостојно исите документи како што на времето во 2012, ги поднесов во ДАБЧ, изводи на родени од баби, дедовци, родители родени во МК. И тоа е тоа, и престанете да измислувате разни неточни приказни, да замајавате народ со лажни информации.

Mu ja zatna, na Vaseto.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci edna informacija sto mi ja kaza drugar mi isto ima podneseno za bg pasaport ama nema rodnini so bg poteklo denes se sretnal so posrednikot i mu go rekol ova: da izvadi izvod od tatko majka i posmrtnici od baba dedo da se zaverat na notar i da se nosat vo skopje vo bg klub za da dobie poteklo i mu baral 150 evra i drugar mi mu rekol neli moze od tuka od Strumica lazar mladenov (isto drugar mi i posrednikot se od Strumica) i posrednikot mu kazal ne mozelo posto ovoj lazar zemal 30 evra i ne mu gi prifakale vo bg poteklata koj toj gi izdaval i sea koj od tie klubovi e priznaen dali ovoj sto e vo Skopje ili Strumica a na stranata na dabc pise deka pretsedatel e lazar so sediste vo Skopje drugarot e staven na kocka dali da mu dade 150 evra za skopskiot kluv ili da ide preko strumickiot za 30 evra ???
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
momci edna informacija sto mi ja kaza drugar mi isto ima podneseno za bg pasaport ama nema rodnini so bg poteklo denes se sretnal so posrednikot i mu go rekol ova: da izvadi izvod od tatko majka i posmrtnici od baba dedo da se zaverat na notar i da se nosat vo skopje vo bg klub za da dobie poteklo i mu baral 150 evra i drugar mi mu rekol neli moze od tuka od Strumica lazar mladenov (isto drugar mi i posrednikot se od Strumica) i posrednikot mu kazal ne mozelo posto ovoj lazar zemal 30 evra i ne mu gi prifakale vo bg poteklata koj toj gi izdaval i sea koj od tie klubovi e priznaen dali ovoj sto e vo Skopje ili Strumica a na stranata na dabc pise deka pretsedatel e lazar so sediste vo Skopje drugarot e staven na kocka dali da mu dade 150 evra za skopskiot kluv ili da ide preko strumickiot za 30 evra ???
Za duplo pomalku pari, t.e. za 60 evra, moze da si izvadi sam, od dvata kluba.

I, ako vece treba da se odluci; na forumov se iznacitav za razni kontraverzi okolu toj BKKS od Strumica i toj Lazar. Malku pogore navedov, licno zemav preku Bitolskiot klub i mu preporacuvam na sekoj eden, vo idnina, od tamo da zema potvrda.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
momci edna informacija sto mi ja kaza drugar mi isto ima podneseno za bg pasaport ama nema rodnini so bg poteklo denes se sretnal so posrednikot i mu go rekol ova: da izvadi izvod od tatko majka i posmrtnici od baba dedo da se zaverat na notar i da se nosat vo skopje vo bg klub za da dobie poteklo i mu baral 150 evra i drugar mi mu rekol neli moze od tuka od Strumica lazar mladenov (isto drugar mi i posrednikot se od Strumica) i posrednikot mu kazal ne mozelo posto ovoj lazar zemal 30 evra i ne mu gi prifakale vo bg poteklata koj toj gi izdaval i sea koj od tie klubovi e priznaen dali ovoj sto e vo Skopje ili Strumica a na stranata na dabc pise deka pretsedatel e lazar so sediste vo Skopje drugarot e staven na kocka dali da mu dade 150 evra za skopskiot kluv ili da ide preko strumickiot za 30 evra ???
BUGARSKI KULTUREN KLUB SKOPJE predstavuvan od lazar mladenov so sediste e vo strumica i toj e istiot klub.drugarti go mati posrednikot da mu zeme parite[DOUBLEPOST=1447673865][/DOUBLEPOST]
Za duplo pomalku pari, t.e. za 60 evra, moze da si izvadi sam, od dvata kluba.

I, ako vece treba da se odluci; na forumov se iznacitav za razni kontraverzi okolu toj BKKS od Strumica i toj Lazar. Malku pogore navedov, licno zemav preku Bitolskiot klub i mu preporacuvam na sekoj eden, vo idnina, od tamo da zema potvrda.
da se nadovrzam na muabetov okolu zdruzenijata,situacijata e sledna lazar mladenov momentalno go stegaat poveke od sofija go drzat postrogo da nerecam nego sakaat momentalno mnogu i zatoa mora predpazlivo so potvrdite,a bitolskoto zdruzenie eden od osnovacite e petar kolev momentalno vo vlasta vo bugarija so partijata na karakacanov,i lani na godisnata konferencija vo bitola site politicari bea dojdeni od bg.znaci covekot momentalno e jak,i sekako deka nivnite potvrdi si se validni i toa izdavaat na site makedonci bez mnogu kontraverzii da ne se siri dezinformacii.ovie informacii se sto posto validni
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
BUGARSKI KULTUREN KLUB SKOPJE predstavuvan od lazar mladenov so sediste e vo strumica i toj e istiot klub.drugarti go mati posrednikot da mu zeme parite[DOUBLEPOST=1447673865][/DOUBLEPOST]
da se nadovrzam na muabetov okolu zdruzenijata,situacijata e sledna lazar mladenov momentalno go stegaat poveke od sofija go drzat postrogo da nerecam nego sakaat momentalno mnogu i zatoa mora predpazlivo so potvrdite,a bitolskoto zdruzenie eden od osnovacite e petar kolev momentalno vo vlasta vo bugarija so partijata na karakacanov,i lani na godisnata konferencija vo bitola site politicari bea dojdeni od bg.znaci covekot momentalno e jak,i sekako deka nivnite potvrdi si se validni i toa izdavaat na site makedonci bez mnogu kontraverzii da ne se siri dezinformacii.ovie informacii se sto posto validni
Ima logika i sigurno e tocno, posto ti go kazuvas ova, @marko klaber
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.-------Што значи ова дали некој знае?
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Decki jas podadov dokumenti za da zakazam intervju vo Sofija pred 2 nedeli i mi dadoa datum za intervju tek na 13ti Juni....Ima li moznost da se otide preku red ili mora da si go chekam datumot za intervju ?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Само што се јавив во Бг Амбасада во Скопје, за термин за легализација најрано февруари-страшно !!!........ Има ли некој што скоро бил во Софија, ќе ги носам документите во Понеделник, за колку време ќе ми бидат готови ? Инаку преведени ми се, само да ги легализирам треба.

И дали има некој за накај Софија, да делиме такси. Тргам во понеделник од Скопје.
Пошто веќе ти се преведени јави се во конзулатот во Битола и прашај дали може таму да ги легализираш,можеби нема толку гужва како во Скопје.Инаку тој превод во Бугарија нема да ти го признаат,ќе треба одново да ти ги преведуваш
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Gledam deka ima mnogu dvoumenja okolu bugarskite zdruzenija. Jas pred da vadam uverenie od niv detalno se rasprasav na telefon i vo dabc i vo ministerstvoto za pravda vo Sofia. Fakt e deka dvete zdruzenija i vo Bitola i vo Strumica se priznati no sekade na telefon mi go naglasuvaa BKKS i deka zadolzitelno e da ima navedeno na kakva osnova e izdadeno toa uverenie za toa da go pisuva vo proizhodot od dabc. Ako nema cvrsta osnova i dokaz od statistika na naselenieto sleduva da baraat dopolnitelen dokument za dokaz na poteklo na predci. Toa e toa sto mene mi go kazaa a ne e nesto sto jas go izmisliv. Taka da jas stojam zad i go preporacuvam zdruzenieto vo Strumica BKKS. No sekoj ostanuva da izbere. Vazno e na kraj site da uspeeme i da dobieme :)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.-------Што значи ова дали некој знае?
Тоа значи дека некој со тој број си го земал веќе државјанството. Тоа го пишува од кога ќе го подигнеш указот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тоа значи дека некој со тој број си го земал веќе државјанството. Тоа го пишува од кога ќе го подигнеш указот.
Браво (y),добро си информиран.Веќе пред еден месец го земав државјанството,личната и пасошот следниот месец.Ама пуста радозналост сакав да видам што пишува на мојот број и тоа е тоа.
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
Dali ima nekoj informacija zosto vo ambasadata vo Bitola nikoj ne javuva i broevite sto gi imam se iskluceni.zvonam veke nekolku dena.fala vi.
 
Член од
16 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravooo nova sum tuka na forumot i me intetesira da prasam ako e nekoj informiran imam srpska vojna kniska od dedo mi no na nacionalnost mu pisuva deka e bugarin. Dali toa ke mi go priznaat ili da baram dokumenti deka e ucel bugarska skola... Gi nema po selata no mozebi vo sofija ke gi ima... Ima li nekoj takva informacija??
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Dobro, dali moze nekoj drug sto izvadil potvrda od BKKS da kazi dali mu dale kopija od statistika?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dobro, dali moze nekoj drug sto izvadil potvrda od BKKS da kazi dali mu dale kopija od statistika?
Ne mozam vo inbox da gi prikacam. Eve gi tuka. Tuka e seloto na moite oredci i okolnite sela. Vo potvrdata go pisuva toa i stoi brojka na naselenie kolku bile bugari dali imalo uciliste bugarsko itn. IMG_20151116_201850.jpg IMG_20151116_201835.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom