Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Повели...?[/quot
Антони, по добивање на происходот: Лекарско, неосудуваност, происходот, и што уште ми треба? Каде да ги најдам тие формулари за потполнување? декларации, молби и што уште ми треба. Фала однапред.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
koga se nosat dokumentite vo sofija prevedeni legalizirani potrebna e molba sto treba da sodrzi taa molba i na bugarski treba da e sigurno?
mene licno kako dopolnitelen dokument sto ke go nosam mi e bugarska licna karta na pradedomi no sakam da mi ja vratat znaci sto treba originalniot dokument da mi go vratat vo molbata da navedam ili?
fala odnapred
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Od kaj gi slysate ooviie imformacii kazete gi izvorite daj boze da e taka ama nekako ne e verno eve seuste nema aber za vtorovo glasanje a kamoli za gore napisanovo .kako i da e dekemvri e za dve nedeli ke vidime
dekenvri e blisku pa ke pocna praznici zakon pred nova godina ne ocekuvajte bare jas mislam taka pa januari isto tek od fevruari
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
mora nikoj neka ne te lazi sifilis i xiv plus psihofizicka sposobnost[DOUBLEPOST=1447155681][/DOUBLEPOST]
isto i jas deka ke se brisi clen 6 i deka nema da baraat poteklo no samo za makedonci
Ok, fala ti ....a mora i niv da gi preveduvam i legaliziram ? I dali mozam toa da go zavrsam vo ambasadata vo Sk, za da gi nosam direktno vo Sofija spremni, da ne gubam tmau vreme....menja nesto ako tuka gi legaliziram ?
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Денеска бев да го подигнам Указот. Добро поминав имаш 20 луѓе за указ, и уште 20 за интервју. Малце гужва беше онаму кај што закажуваат во Софија имаше околу 50 луѓе. Немав резервирано, повеќето што беа таму немаа така да сите завршија работа. Со среќа на сите да си земете државјанство.
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
29
Од кога го земаш произходот лично во амбасада побарај таму да ти дадат список на документи кои ти се потребни за државјанство и списокот на овластени преведувачи од амбасада и они ќе те упатат(ги има по 2ца некаде од секој поголем град од македонија) и закажуваш термин телефонски, инаку потребни документи ти се:
-Молба(2 примера)
-Декларација(2примера)
-Произход(оргинал+копија)
-Потврда за неосудуваност(оргинал+копија)
-Потврда за казнена евиденција(оргинал+копија)
-Лекарско уверение(оргинал+копија)
-Три слики Пасош формат
-Фотокопија од пасош x2
-15euro уплата во Уни банка
-Автобиографија x2 .
Мене документите ми ги средуваше Бистра од Штип.
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Ти благодарам Антону на исцрпниот одговор.
Дали поднесе за државјанство во Министерство на Правосудие во Софија, или во Амбасада во Скопје? Дали го закажа предавањето на документите, или си отиде кога можеше? И колку време чекаше од поднесување на документи до интервју? Фала ти мноогу. Поздрав.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Денеска бев да го подигнам Указот. Добро поминав имаш 20 луѓе за указ, и уште 20 за интервју. Малце гужва беше онаму кај што закажуваат во Софија имаше околу 50 луѓе. Немав резервирано, повеќето што беа таму немаа така да сите завршија работа. Со среќа на сите да си земете државјанство.
Kolku plati 50leva,i dali uspea da podneses za maticen broj ili denes samo go podigna ukazot daj nesto podetalno pisi ako sakas i sekako cestito jas na 18noemvri ke odam da go podignam ukazot no imam zakazano.
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
29
Ти благодарам Антону на исцрпниот одговор.
Дали поднесе за државјанство во Министерство на Правосудие во Софија, или во Амбасада во Скопје? Дали го закажа предавањето на документите, или си отиде кога можеше? И колку време чекаше од поднесување на документи до интервју? Фала ти мноогу. Поздрав.
се преку амбасада, од кога го земав произходот некаде за месец ми закажаа, инаку кога ги поднесуваш документите за државјанство тогаш ти праат и интервју
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Од кога го земаш произходот лично во амбасада побарај таму да ти дадат список на документи кои ти се потребни за државјанство и списокот на овластени преведувачи од амбасада и они ќе те упатат(ги има по 2ца некаде од секој поголем град од македонија) и закажуваш термин телефонски, инаку потребни документи ти се:
-Молба(2 примера)
-Декларација(2примера)
-Произход(оргинал+копија)
-Потврда за неосудуваност(оргинал+копија)
-Потврда за казнена евиденција(оргинал+копија)
-Лекарско уверение(оргинал+копија)
-Три слики Пасош формат
-Фотокопија од пасош x2
-15euro уплата во Уни банка
-Автобиографија x2 .
Мене документите ми ги средуваше Бистра од Штип.
Каква е оваа потврда за казнена евиденција ? И каде се добива
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Мене ми рекоа дека е доволна таа, дека си НЕосудуван.[DOUBLEPOST=1447192268][/DOUBLEPOST]Инаку се вадат во Основен Суд.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Каква е оваа потврда за казнена евиденција ? И каде се добива
Во Охрид ја истадов од полиција. Иначе „не можело“ да пишит за БГ државјанство туку за р. Бугарија или за патување во Бугарија. Јас ја одбрав првата варијанта.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Во Охрид ја истадов од полиција. Иначе „не можело“ да пишит за БГ државјанство туку за р. Бугарија или за патување во Бугарија. Јас ја одбрав првата варијанта.
и ти си бе од туека од охрид,до каде си со процедурата?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Kolku plati 50leva,i dali uspea da podneses za maticen broj ili denes samo go podigna ukazot daj nesto podetalno pisi ako sakas i sekako cestito jas na 18noemvri ke odam da go podignam ukazot no imam zakazano.
Платив 50 лева и такса 6-7 лева незнам каква посредникот ми го даде на рака уплатено кога стигнав. Иначе за матичен број тоа незнам како оди ама мислам се чека до 7 дена после тоа може да се сликаш. Јас си дадов плус 30 евра на пшосредникот да ми среди се. Сеа останува уште да се сликам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom