Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Nekoj pisa deka denes ke se odrzi komisijata za bg vo djuzbina kaj mene seuste ne ja otvara stranta ima li nekoj imformacii sto se desava
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Nekoj pisa deka denes ke se odrzi komisijata za bg vo djuzbina kaj mene seuste ne ja otvara stranta ima li nekoj imformacii sto se desava
Od 16:30.
Webot ne im se otvara uste od pred vtor krug na lokalni izbori.
Jedino da cekame do vecer nekoj medium da objavi za sto e i kako diskutirano na denesnata sednica na komisijata.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на в'прос за получаване на б'лгарско гражданство на гражданите на Република Македонија.

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација.

Дали мислите оваа изјава значи дека може документ од признаените организации на бугарите во македонија,ќе помогне за бг државјанство?позз
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
nekoj koj ne odnesol dopolnitelen dokumet bideki nemal kolku vreme toleriraat pred da ja prekratat postapkata ve molma mn mi e bitno ako ima nekoj takov da mi kaze fala.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на в'прос за получаване на б'лгарско гражданство на гражданите на Република Македонија.

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација.

Дали мислите оваа изјава значи дека може документ од признаените организации на бугарите во македонија,ќе помогне за бг државјанство?позз
Da decki, samiot naslov na statijata kazuva
Променјаме процедурата за даване на б'лгарско гражданство
http://dnes.dir.bg/news.php?id=20052971

Eve uste eden tekst koj sto govori za istoto:
http://epicenter.bg/?p=article&id=75544&cat_id=3&sub_id=0
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Отсега бугарско потекло да се докажува и со писмена изјава - оваа промена во Законот за Бугарите што живеат надвор од Бугарија, беше едногласно усвоена од парламентарна комисија по предлог на 19 пратеник
Otsega bugarsko poteklo da se dokažuva i so pismena izJava - ovaa promena vo Zakonot za Bugarite što živeat nadvor od BugariJa, beše ednoglasno usvoena od parlamentarna komisiJa po predlog na 19 pratenik
 
Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Отсега бугарско потекло да се докажува и со писмена изјава - оваа промена во Законот за Бугарите што живеат надвор од Бугарија, беше едногласно усвоена од парламентарна комисија по предлог на 19 пратеник
Otsega bugarsko poteklo da se dokažuva i so pismena izJava - ovaa promena vo Zakonot za Bugarite što živeat nadvor od BugariJa, beše ednoglasno usvoena od parlamentarna komisiJa po predlog na 19 pratenik

Dali ova vazi i za muslimanite deka samo so izvajava mozat da si dobijat drzavljanstvo
 
Член од
8 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
13
почитувани пријатели, би сакал да ве прашам дали имате некакви сознанија и информации во врска со издавањето на бг пасоши. нели од кога ќе го поминеш интервјуто обично се чека најмалку 1 година за да добиеш пасош, е сега слушнав некои шпекулации дека можно е да го намалат времето на чекање од 6 до 8 месеци. има ли некој од вас инфо за ова?
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Kolku vreme ke treba dodeka ovaa promena da pocne da se realizira?ako nekoj podobro upaten neka kaze..pozz
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.302
Еве јас денес вака разбрав, се решив да почнам процедура за БГ пасош и ми дадоа еден број од посредник од Велес. Зборував со него на Viber и прво ме праша што роднини имам. Кога му кажав за прабаба ми рече дека многу документи ми требаат, ти ќе почнеш по новата постапка. Ми рече повеќе детали кога ќе одам МК, оти конецкијата на Viber беше прилично лоша. Според кажаново погоре НЕОФИЦИЈАЛНО значи би можело само со усна изјава. Ама тој што го интересира ќе дознае повеќе за 2 недели.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
deneska so eden preveduvac od bugarija iskontaktirav
i toj mi pisa deka trebalo demek vo Makedonskoto posolvstvo vo Bugarija dokumentite (izvod na raganje) da se zaverat vo sofija pa da se preveduvaat, pa posle ozgora na toa da se legalizirat vo MVR vo Bugarija. Kakvi gluposti se ova sega
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom