Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zdravo, imam edno prasanje.

Sum apliciral za pasos i imam broj od 2014 godina. Koga podnesuvav, predadov dokument samo za proishod, i ne za poteklo (iako bratot ili bratucedot na pra dedo mi bil bugarin i celata negova familija sega zivee vo Bugarija). Momentalno mi pisuva
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Dali nekoj ima slicno iskustvo, da nadopolnuval dokumenti naknadno? Jas aplicirav vo Bitola i koga gi prasav vo konzulatot mi odgovorija da cekam na odgovor na web stranata, pa ako baraat od mene da nadopolnuvam vo toj slucaj da nosam dokumenti. E sega jas fala bogu ne sakam da bidam odbien :) pa zatoa prasuvam dali nekoj nakadno nadoolnal, i dokolku nadopolnal kade/kako. oginal star dokumen i povrzan so izvodi i licno dostavi gi vo sofia ne cekaj pozz


Blagodaram,
Pozdrav
odma nosigi orginal i vrzigi si izvidi
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Zdravo, imam edno prasanje.

Sum apliciral za pasos i imam broj od 2014 godina. Koga podnesuvav, predadov dokument samo za proishod, i ne za poteklo (iako bratot ili bratucedot na pra dedo mi bil bugarin i celata negova familija sega zivee vo Bugarija). Momentalno mi pisuva
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Dali nekoj ima slicno iskustvo, da nadopolnuval dokumenti naknadno? Jas aplicirav vo Bitola i koga gi prasav vo konzulatot mi odgovorija da cekam na odgovor na web stranata, pa ako baraat od mene da nadopolnuvam vo toj slucaj da nosam dokumenti. E sega jas fala bogu ne sakam da bidam odbien :) pa zatoa prasuvam dali nekoj nakadno nadoolnal, i dokolku nadopolnal kade/kako.

Blagodaram,
Pozdrav
убаво ти кажале чим си у задолжителна чекај ;) Мада подобро е да си ги доставиш и дополнителните за да си бидеш на сигурно.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
NE BRAT NE MI E POENTATA DA SE FALAM, VOZIM HONDA OD 98 GOD,. BUGARSKI VADAM ZA DA MENAM NA DZIP:cautious:[DOUBLEPOST=1446350345][/DOUBLEPOST]
незнам ЗОШТО но ке се замарам со тебе,,,незнам што сакаш со ова да кажеш но потпис овде не добиваш,не сум ни во можност да ти помогнам за потпис,,сте чекале 4 год. и проблем ви е да почекате уште месец/два,пробувам да се ставам на твое место и искрено незнам што бараш овде кога веке си добила (ПАСОШ) досадни сте со тој потпис кога ке бил,има поважни работи овде од тие ваши потписи на пример луге кој заглавиле сред процедура и мака мачат губат време и финансии само за да дојдат до комисијата за потврдување за указот,,,неможат министерот да го тормозат специално за тој твој потпис,незнам дали следиш бугарија состојба но имаат еден куп проблеми,искрено се чудам како наоѓаат време за законов,,,,и темава таквите ко мене неможат да ја напуштат темава затоа што почнуваат од нула/наново...И АПЕЛ НЕГУВАЈТЕ КИРИЛИЦА ве молам
Пепи сериозно, стварно е за џип работава?
 
Член од
30 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
23
Според вас како би било најпаметно да се исконтактира со министерството во Софија.... пробав преку е-мејл не ми враќаат ( на бугарски опширно ги прашав околу мојот случај т.е зашто ми е сменет статусот во дополнителна а веќе имам пратено изводи од мои роднини со бг пасош). Се мислам да се јавам да пробам на бугарски да ги прашам да проверат ....
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pa i nie sto cekame potpis sme bile na pocetok i sme zaglavile i gubele finansii i vreme i zivci,i togas sme bile aktivni i sega pa i vo idnina se so cel da spodelime nasi iskustva na koi sto mozebi na nekoj ke mu pomognat nasite iskustva,ne gledam sto tebe ti preci toa,ljubomoren si zatoa sto nie sme stignale do potpis,nee vo red toa,daj boze site da dobijat pasos a ne da se karame i raspravame tuku naprotiv treba da si pomagame.pozz i so sreka na site.
ке ви реплицирам уште еднаш и веке не ви обрнувам внимание што сакате тоа мислете и пишувајте неморам никому да се правдам............како прво не се работи за љубомора,бес,алчност и слично очи имате прочитајте го текстот што го напишав претходно ПОЛЕКА,СПОРО,,,,ако имате или мислите дека можете некому да помогнете или нешто знаете тогаш напишете го тоа што сте го искусиле и пробале а не уназад пишувате и ја полните темава со глупаво прашање КОГА ПА КОГА ПОТПИС...... и второ дајте ви се молам,,,ЏИП,,,,,,ЏИП,,,,,,ЏИП,,,зарем над песто илјади извадија БУГАРСКИ ПАСОШИ затоа што се стварно оригинал бугари,,,ДАЈТЕ ДА НЕ СЕ ЛАЖЕМЕ поголемиот дел се знае зошто го вадат,ЈАС ГО ВАДАМ НАЈПРВО ПРВО ОД ИДЕОЛОШКИ ВТОРО ОД ЕКОНОМСКИ ПРИЧИНИ...никому несудам и не солам памет никому.....и уште нешто,,,,,,,,,,,,,,,,НЕКОИ МУДРИ ЛУЃЕ ВЕЛАТ,,,,НА ГЛУПАВ ЧОВЕК ТРЕБА СТО ПАТИ ЕДНО ИСТО ДА МУ ГО ПОВТОРИШ ЗА ДА ГО СВАТИ И РАЗБЕРЕ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ве молам пишувајте кирилица и не ја полнете темава со глупави прашања
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
ке ви реплицирам уште еднаш и веке не ви обрнувам внимание што сакате тоа мислете и пишувајте неморам никому да се правдам............како прво не се работи за љубомора,бес,алчност и слично очи имате прочитајте го текстот што го напишав претходно ПОЛЕКА,СПОРО,,,,ако имате или мислите дека можете некому да помогнете или нешто знаете тогаш напишете го тоа што сте го искусиле и пробале а не уназад пишувате и ја полните темава со глупаво прашање КОГА ПА КОГА ПОТПИС...... и второ дајте ви се молам,,,ЏИП,,,,,,ЏИП,,,,,,ЏИП,,,зарем над песто илјади извадија БУГАРСКИ ПАСОШИ затоа што се стварно оригинал бугари,,,ДАЈТЕ ДА НЕ СЕ ЛАЖЕМЕ поголемиот дел се знае зошто го вадат,ЈАС ГО ВАДАМ НАЈПРВО ПРВО ОД ИДЕОЛОШКИ ВТОРО ОД ЕКОНОМСКИ ПРИЧИНИ...никому несудам и не солам памет никому.....и уште нешто,,,,,,,,,,,,,,,,НЕКОИ МУДРИ ЛУЃЕ ВЕЛАТ,,,,НА ГЛУПАВ ЧОВЕК ТРЕБА СТО ПАТИ ЕДНО ИСТО ДА МУ ГО ПОВТОРИШ ЗА ДА ГО СВАТИ И РАЗБЕРЕ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ве молам пишувајте кирилица и не ја полнете темава со глупави прашања
Znaci temava e za site od pocetok na procedurata pa do samiot kraj , vo razlicen vremenski period lugeto gi interesiraat razlicni raboti ne treba toa da ti smeta voopsto , poveke preci toa sto golem del ne gi citaat postovite nanazad i postavuvaat isti pa isti prasanja
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
Znaci temava e za site od pocetok na procedurata pa do samiot kraj , vo razlicen vremenski period lugeto gi interesiraat razlicni raboti ne treba toa da ti smeta voopsto , poveke preci toa sto golem del ne gi citaat postovite nanazad i postavuvaat isti pa isti prasanja
Ostavi go , so ovoj mozok sho go ima ushte 3 godini kje skisne na temava i pak nema da izvadi drzhavjanstvo!!
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Najvazno e da kazes deka se osecas kako bugarin ostanatite prasanja gi imas nauci gi i toa e samo edna formalnos
Интервјуто не е формалност тоа е и еден вид испит таму те оценуваат каква личност си и даваат првична оценка врз база на твојте одговори,така да не потценувајте.Ова го рече и Јулијан Ангелов предлагач на законот во стенограмот на комисијата убаво пишува.Така да интервјуто е многу битно за добивање позитивен одговор.
 
Член од
30 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
23
Според вас како би било најпаметно да се исконтактира со министерството во Софија.... пробав преку е-мејл не ми враќаат ( на бугарски опширно ги прашав околу мојот случај т.е зашто ми е сменет статусот во дополнителна а веќе имам пратено изводи од мои роднини со бг пасош). Се мислам да се јавам да пробам на бугарски да ги прашам да проверат ....
?
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Две имиња (име и презиме), место и година на раѓање (без точен датум). Ми побараа конкретни дополнителни информации, на кои немав одговор. Без да им одговорам, денес ми пишаа пак. Од денот кога им пишав до денес поминаа само 8 дена.

П.С: Родното место на прадедо ми било многу многу мало егзархиско село со околу 200 жители, веројатно затоа не било многу тешко да најдат нешто.
здраво
извини ќе може да ми дадеш линк на кој да пратам да за проверат за мојот прадедо.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
zdravo nov sum na forumov .
predaof doplnitelni dokumenti od moj tatko pa negov vujko dokumenti inaku on imase bulgarsko grazdanstvo zivea 50.godini vo bulgaria pa me zanima kakve mi se sansie nekoj so poveke iskustvo
dokazaf poteklo so izvodi,a dokumenti predadof vo ministarstvo vo maj 25. posredniki mi rece do 8 meseci najvise ke ti dadet odgovor
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom