Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Skacka e prevarant samo pari go interesiraat[DOUBLEPOST=1446242843][/DOUBLEPOST]


Si ja slusal onaa od Bora Corba Dobro jutro .....
Se zavisi ovde na forumov povece od 95% odat preku Sofija zosto e pobrzo bas zaradi tvoeto prasanje .... aba.government.bg na taa strana nema nisto da izleze toa e za onie sto odat vo Sofija ne e za ambasada i jas cekam brojce ne sum se javil iskreno aplicirav na 13 .06 znaci ne e stignata diplomatska posta mene mi kazaa da se javam nekade sredina na Noemvri tuka nekade bi trebalo da dojde postata bi te zamolil napisi poraka ako stigne porano tuka sme jas i wiksa sto odime preku ambasada i toj moze da ti pomogne mnogu prasaj se sto te interesira[DOUBLEPOST=1446243327][/DOUBLEPOST]

aki si budala da dades 700-800 eura odi preku nego
Ќе пишете маил до дабч или телефонски ќе кажете бројот на квитанциа и име и презиме, датум на раѓање и ќе ви го дадат бројот на вашата преписка и ќе го следите статусот. А кога ќе го пратат во амбасада не е толку битно, важно да се добие. Бидете упорни и љубезни. Бар така јас добив информација
 
Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

koja e procedurata posle ova .. ima nesto doplonitelno ili samo podigas drzavljanstvo .. i kolku se ceka od prilika za pottpis .. pozdrav
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Здраво дечки, дали и некој како мен го имал истиот проблем при пријавување online за происход : Секаде каде што имав Ј и Ѓ не ми се запишаа, и во емаилот што ми стигна секаде каде што беа тие букви не се внесени во системот и останува зборот без тие букви.
Дали би имал проблем со тоа или сум безпотребно загрижен ?
:(
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Pepibe ti nemas nekoj blizok rodnina so bg drzavjanstvo?
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
Дечки ако може некој да ми ми предложи некој стварно добар посредник по порака (безврска дали е скап или ефтин). Планирам да аплицирам за месец дена, бугарски роднини имам 3ти братучеди и двајца дедовци кои живеат во Бугарија од 1930та година. Презиме мие на -ов. Дали некако со нивни документи можам да аплицирам?
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
Jone prevarant laz prva klasa, jas ja pocnav procedurata so nego i koga gi donesoa dopolnitelnite dok ne mi digase na tel a gi zede parite, ja prodolziv postapkata so Orce od Kavadarci i pred nepoln mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna co zadolzitelna, a na site sto bea so mene vo kmbeto negovo se prekrateni jas sum 3937/2013 pocni od 3931 da proveruvas ke se uveris sam so svoi oci pozz
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

koja e procedurata posle ova .. ima nesto doplonitelno ili samo podigas drzavljanstvo .. i kolku se ceka od prilika za pottpis .. pozdrav
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
[DOUBLEPOST=1446242843][/DOUBLEPOST]
Si ja slusal onaa od Bora Corba Dobro jutro .....
Se zavisi ovde na forumov povece od 95% odat preku Sofija zosto e pobrzo bas zaradi tvoeto prasanje .... aba.government.bg na taa strana nema nisto da izleze toa e za onie sto odat vo Sofija ne e za ambasada i jas cekam brojce ne sum se javil iskreno aplicirav na 13 .06 znaci ne e stignata diplomatska posta mene mi kazaa da se javam nekade sredina na Noemvri tuka nekade bi trebalo da dojde postata bi te zamolil napisi poraka ako stigne porano tuka sme jas i wiksa sto odime preku ambasada i toj moze da ti pomogne mnogu prasaj se sto te interesira[DOUBLEPOST=1446243327][/DOUBLEPOST]

Fala zoki_com, za informacijata! Abe ne deka mi se brza, ama mi rekoja vo oktomvri, a eve vekje noemvri dojde i uste aber nema... Tetkata mi vika: "оште нјама ништо"...

Znaci nie vsushnost seushte nemame brojche i ne sme vlezeni vo sistemot? Ah...Na 15ti noemvri ko kje dojdi diplomatskata poshta, kje dobieme samo brojche ili rezultat od proishod i brojche?[DOUBLEPOST=1446283417][/DOUBLEPOST]
Ќе пишете маил до дабч или телефонски ќе кажете бројот на квитанциа и име и презиме, датум на раѓање и ќе ви го дадат бројот на вашата преписка и ќе го следите статусот. А кога ќе го пратат во амбасада не е толку битно, важно да се добие. Бидете упорни и љубезни. Бар така јас добив информација
Одлично ако можи така, ти како направи? Се јави во ДАБЧ или прати маил? Амбасадата кај нас нема такви информации? Може амбасадата да ми го каже бројчето?
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Fala zoki_com, za informacijata! Abe ne deka mi se brza, ama mi rekoja vo oktomvri, a eve vekje noemvri dojde i uste aber nema... Tetkata mi vika: "оште нјама ништо"...

Znaci nie vsushnost seushte nemame brojche i ne sme vlezeni vo sistemot? Ah...Na 15ti noemvri ko kje dojdi diplomatskata poshta, kje dobieme samo brojche ili rezultat od proishod i brojche?[DOUBLEPOST=1446283417][/DOUBLEPOST]
Одлично ако можи така, ти како направи? Се јави во ДАБЧ или прати маил? Амбасадата кај нас нема такви информации? Може амбасадата да ми го каже бројчето?
Амбасадата нема број под кој си заведен во дабч,тоа мора таму да се јавиш.Ти си во системот на дабч и имаш различен број од тој на квитанцијата кога си аплицирал.Амбасадата само по пошта добива происход и ти се јавуваш дали е стигнат,а не знаеш кој ти е статусот.Јави се во дабч или по маил
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
Brat aj poleka so frustraciite zoshto tie sho se pred potpis ili so zemen ukaz najdobro mozhe da te upatat kako i shto ponataka ako si zaglaven. A ustvari tebe poentata ti beshe so muabeton deka vozish honda ?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Fala zoki_com, za informacijata! Abe ne deka mi se brza, ama mi rekoja vo oktomvri, a eve vekje noemvri dojde i uste aber nema... Tetkata mi vika: "оште нјама ништо"...

Znaci nie vsushnost seushte nemame brojche i ne sme vlezeni vo sistemot? Ah...Na 15ti noemvri ko kje dojdi diplomatskata poshta, kje dobieme samo brojche ili rezultat od proishod i brojche?[DOUBLEPOST=1446283417][/DOUBLEPOST]
Ne ne ti cekas da dobies proizhod t.e na pocetok si a jas bev na intevju na 13.06 i cekam brojce da dojde vo ambasada i ce cekam nekade godina, dve i da brzam nema nikakvo zacenje kaj mene ama poradi toa sto tuka nekade sme so datumite diplomatska posta i na tebe i na mene bi trebalo da e taa sto ja cekame i jas i ti t..e na isto dato ce stigne zatoa ti i napisav ako doznaes nesto pisi poraka ili ovde na forum bilo kako informiraj me
Jas go cekav toj dokument ( proizhod) mislam 6-7 meseci da stigne preteraa iskreno ....ovie poreku Sofija go cekat mesec ili dva e sega ako stigne pred nova godina super ce bide posle praznici facaat

Koga ce dojde diplomatska posta ako dobies proizhod ce ti dadat eden list A4 format i na nego pisuva vrz koja osnova si go dobil proizhodot
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ima li nekoj sto ima soznanija za hrvacki pasos se vadi li ili ne .. mi obeka eden od kavadarci 1500 evra mi vika za godina vreme pasos vo rakaa pari od koga ke go dobijam pasost .. a ima i po itna postapka 3 meseci 2500 ima li sansa ili prevarantski raboti se ova ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
ima li nekoj sto ima soznanija za hrvacki pasos se vadi li ili ne .. mi obeka eden od kavadarci 1500 evra mi vika za godina vreme pasos vo rakaa pari od koga ke go dobijam pasost .. a ima i po itna postapka 3 meseci 2500 ima li sansa ili prevarantski raboti se ova ?
Полесно германски ќе добиеиш отколку хрватски,се бара да си хрват по крв,полагаш јазик и латинично писмо и тест за хрватска историја и да си докажан хрват во странство во некоја културна или спортска организација,а и гледаат дали си католик.Другар мој не мозе да земе ,а мајка му има и цела нејзина
фамилија зошто се срби а имаат хрватски пасоши.Не си играј со тоа
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Полесно германски ќе добиеиш отколку хрватски,се бара да си хрват по крв,полагаш јазик и латинично писмо и тест за хрватска историја и да си докажан хрват во странство во некоја културна или спортска организација,а и гледаат дали си католик.Другар мој не мозе да земе ,а мајка му има и цела нејзина
фамилија зошто се срби а имаат хрватски пасоши.Не си играј со тоа
znaci prevaranti samo[DOUBLEPOST=1446310545][/DOUBLEPOST]
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
postpolno se soglasuvam so tebe i nie sto podnesovme original dokumenti od bg ehzarhija ne prekratija i sega sto ponatamu[DOUBLEPOST=1446310933][/DOUBLEPOST]
Go predade li dokumentot na vreme? Moze vo nesto drugo e problemot .prasaj vo ministerstvoto najdobro zosto si prekraten.tuka nikoj ne moze da ti dade tocen odgovor zosto ima mnogu razlicni iskustva.
brat .. ovoj od kaj so go vadam pasost
.
Go predade li dokumentot na vreme? Moze vo nesto drugo e problemot .prasaj vo ministerstvoto najdobro zosto si prekraten.tuka nikoj ne moze da ti dade tocen odgovor zosto ima mnogu razlicni iskustva.
brojce ili email
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
Na tvojot bracet moli go ili platimu.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
Da od pred 2 godini mene mi prodavase od toj klub potvrda demek Petar Kolev mu e drugar pa odat vo kafana zaedno Jone plaka i eden kup tskvi evtini mizerni razgovori...znaci jas ne znam dali ke pominis so taa potvrda ne sum zapoznata, no od 3931/2013 tie site bevme zaedno vleguvavme posledovatelno eden po drug znaci proveri sam pa ke vidis
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Дечки ако може некој да ми ми предложи некој стварно добар посредник по порака (безврска дали е скап или ефтин). Планирам да аплицирам за месец дена, бугарски роднини имам 3ти братучеди и двајца дедовци кои живеат во Бугарија од 1930та година. Презиме мие на -ов. Дали некако со нивни документи можам да аплицирам?
Ima dobar posrednik vo Skopje. Se vika Dobrina..ke ti ispratam mobilen vo inbox..jas zavrsiv rabota so nea..zenata e realna i si ja znae rabotata. Inaku so tie dokumenti sigurno ke dobies bg drzavjanstvo.
Pozdrav
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Значи, 99% сигурно е дека даваат пасош ако имаш братучед што има веќе бугарски? Јас имам чичко. Поздрав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom