Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
тоа е голема разлика од каде ја имаш таа информација пошто еве подолу пишува разликата е само 3 месеци ако знаеш нешто повеќе пиши
Jas sum slusnal od luge so imat odeno preku ambasadata I za proizhod direk vo dofija se ceka 3 meseci a na pak preku konzulatot nema sansi za 3 meseci da ti go dadat zosto ne e isto direktno vo DABC koga podnesuvas i vo ambasadata istoto vazi i za intervjuto eve da ti dadam po 6 meseci cekajne za proizhod i za intervjuto ete ti edna godina plus taka da drugoto zavisi i od srekata ako fatis red koga nema napliv na aplikanti togas ke imas po kratok vremenski period do proizhod i do intervju no sepak kako i da e 1 godina e poveke cekajne za preku ambasada zosto ako bese isto nemase da se macat preko posrednicite nikoj, no ostanuva sami da si resite vie kako sakate taka jas predlog dadov samo pozdrav :) i koga biratr posrednik prvo rasprasajse ili nekoj poznat tvoj so vadel preku nego pasos toj kontaktirajgo nemojte nepoznati sto prvpat i gledate a posle kukate deka ve izlazele jas koga aplicirav migo preporaca drugar moj i baska so pola strumica gi znae taka da prvo rasprasajte se za vase dobro e :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
здраво дечки имам едно прашање!најдов братучет кој има пасош веке 10год.татко ми и таткому негов се први братучеди,значи се работи за дете од прв братучет на таткоми,,како што кажав тој има пасош веке 10г. дали може да успее??малку сум скептичен пошто со презимињата сме малку различни со една буква пример:Јовановски - Јованоски,,дали ке е нешто проблематично???благодарам за одговор
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Дали доколку се прави интервју во софија веднаш ти даваат бројче или како овде во конзулатот шо е се чека некое време фала позз
веднаш на лице место ти даваат бројче
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
jas sum ziv primer za toa na 15 ovoj mesec bev vo dabc i mi gi zemale dokumentite bez nikakov protokot so 1 bratuced i prevedeni izvodi i legalizirani i pak ke kazam za dobar konsultant za bg pasos telefon na pp
Тоа што ти ги зеле документите без забелешка ништо не значи. И пред тоа ги прифаќаа оние со документи од братучеди и чичковци, па беа одбиени. Ги прифаќаа и оние без никакви документи, па ништо. Погрешно ги толкуваш работите, или некој добро те дезинформирал или тебе така ти одговара.

Ќе не' убедиш дека законот се применува кога ќе ти одобрат. Со сегашниот закон на сила, ќе ти треба многу среќа.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Dali e vistina deka pocnale da gi pustaat tie so prvi bratucedi kako dokaz za poteklo,posrednik veli deka olesneta bila procedurata a i gledam nanazad na forumov ima nekolku luge so se falat deka pominale?
I na nasio posrednik spomna deka Demek pusteno bilo so bratuced,
здраво дечки имам едно прашање!најдов братучет кој има пасош веке 10год.татко ми и таткому негов се први братучеди,значи се работи за дете од прв братучет на таткоми,,како што кажав тој има пасош веке 10г. дали може да успее??малку сум скептичен пошто со презимињата сме малку различни со една буква пример:Јовановски - Јованоски,,дали ке е нешто проблематично???благодарам за одговор
Znaci maabeto e za tvoj prv bratuced ne tatkoti a tatkoti moze preku nego da zeme Pa ti preku tatkoti,
 
D

Daniel_faca

Гостин
дечки ако може некој да ми одговори секој момент чекам да ми излезе државјанството имам бројче од 2014 ама во случај да ме вратат на доплнителна дали проаѓа диплома од татко ми од 2000 година за завршени мастер студии однапред ви благодарам
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Zdravo na site!Prasanje/moze li proishod vo DABC da se dobije na osnovu krštenice srbske pravoslavne crkve u kojoj piše deka mi e baba po nacionalnost bugarka,rodena e vo vojvodina,Srbija.?
Hvala!
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Тоа што ти ги зеле документите без забелешка ништо не значи. И пред тоа ги прифаќаа оние со документи од братучеди и чичковци, па беа одбиени. Ги прифаќаа и оние без никакви документи, па ништо. Погрешно ги толкуваш работите, или некој добро те дезинформирал или тебе така ти одговара.

Ќе не' убедиш дека законот се применува кога ќе ти одобрат. Со сегашниот закон на сила, ќе ти треба многу среќа.
a toa sto bev online zapisan duri 11-01-2016 ne te ubeduva znaci bev fiktivno zapisan za taa data ajas bev na 15-06-2015jas mislam deka 100% ke zeam proishod[DOUBLEPOST=1434809821][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site!Prasanje/moze li proishod vo DABC da se dobije na osnovu krštenice srbske pravoslavne crkve u kojoj piše deka mi e baba po nacionalnost bugarka,rodena e vo vojvodina,Srbija.?
Hvala!
moze ke zemes
 
D

Daniel_faca

Гостин
дечки ако може некој да ми одговори секој момент чекам да ми излезе државјанството имам бројче од 2014 ама во случај да ме вратат на доплнителна дали проаѓа диплома од татко ми од 2000 година за завршени мастер студии однапред ви благодарам
се работи за бугарска диплома заборавив да потенцирам имам и студентска книшка иначе неможам да најдам други документи за докажување потекло
 

mihajlo_miki

Примариус Професор Д-р
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
a toa sto bev online zapisan duri 11-01-2016 ne te ubeduva znaci bev fiktivno zapisan za taa data ajas bev na 15-06-2015jas mislam deka 100% ke zeam proishod[DOUBLEPOST=1434809821][/DOUBLEPOST]
moze ke zemes
I ja isto na zajavlenieto datata bese 12.01.2016 ama bev na 17.06
Prvo pominaa tie so zajavlenie pa posle tie sto sme padobrancite:vozbud:
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
I na nasio posrednik spomna deka Demek pusteno bilo so bratuced,

Znaci maabeto e za tvoj prv bratuced ne tatkoti a tatkoti moze preku nego da zeme Pa ti preku tatkoti,
од кајзнаеш ТЕ ОДБИЛЕ по истото или си слушал селски моабети!!!пуштаат со братучеди или не??има ли некој што добил со братучед?????
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
a toa sto bev online zapisan duri 11-01-2016 ne te ubeduva znaci bev fiktivno zapisan za taa data ajas bev na 15-06-2015jas mislam deka 100% ke zeam proishod
И врз основа на тоа ти заклучи дека сега ќе ти одобрат? Па јас сум видел пред ДАБЧ во Софија редици од луѓе кои немаат ни закажано термин, па ги примаат да влезат откако ќе завршат со закажаните за тој ден.

Разликата е во тоа што оние кои се на список имаат предност и со сигурност тој ден ќе завршат работа, бидејќи им се планирани. Ако се случи да им заврши работно време, а не си на список, ризикуваш да ти е џабе патот до Софија.

Јас ти посакувам да земеш произход, но нареден пат кога ќе објавуваш такви информации на форумот, биди чесен и кажи им на другите членови како си дошол до таков заклучок.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
Jas sum slusnal od luge so imat odeno preku ambasadata I za proizhod direk vo dofija se ceka 3 meseci a na pak preku konzulatot nema sansi za 3 meseci da ti go dadat zosto ne e isto direktno vo DABC koga podnesuvas i vo ambasadata istoto vazi i za intervjuto eve da ti dadam po 6 meseci cekajne za proizhod i za intervjuto ete ti edna godina plus taka da drugoto zavisi i od srekata ako fatis red koga nema napliv na aplikanti togas ke imas po kratok vremenski period do proizhod i do intervju no sepak kako i da e 1 godina e poveke cekajne za preku ambasada zosto ako bese isto nemase da se macat preko posrednicite nikoj, no ostanuva sami da si resite vie kako sakate taka jas predlog dadov samo pozdrav :) i koga biratr posrednik prvo rasprasajse ili nekoj poznat tvoj so vadel preku nego pasos toj kontaktirajgo nemojte nepoznati sto prvpat i gledate a posle kukate deka ve izlazele jas koga aplicirav migo preporaca drugar moj i baska so pola strumica gi znae taka da prvo rasprasajte se za vase dobro e :)
Абе човек читаш како што ти одговара тебе, не разбираш што е напишано или добиваш процент од посреднициве? Стварно не си ми јасен. Точно е повеќе се чека преку амбасада ама не гледај од денот на поднесување на документите гледај се како иде па пресметај ги твоите 63638826363 години плус преку амбасада. ПС јас преку амбасада добив происход за 2 ипол месеци.
Еве ти ја по 3ти пат математиката да се увериш дека преку амбасада ќе касниш помалку од 8 месеци.
Јави се закажи во амбасада ќе ти речат за максимум 1 недела од сега. Во софија кога закажуваат последно мислам дека рековте во ноември. Значи 5 месеци покасно. За тој период сигурно ќе ги пратат документите во софија. Ќе излезе дека ќе земете происход во ист период. Е да после на интервјуто пак ќе касниш 5-6 месеци и ете колку е поспоро. Ама па е и доста поефтино. Нема процент за посредникот, нема грижа дали посредникот ги дал документите или не и нема патни трошоци до Бугарија.

Ќе го замолам зоки_ком или како и да беше да не ме масира како он 8-9 месеци сега чекал преку амбасада кога во истиов период и тие што аплицирале во дабч директно чекаа по 3-4 па и поише месеци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom