Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јуни 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Da prasham, ukazot treba da go zemam na 20 maj , pa me interesira dali naredniot den mozam da zavrsham vo opshtinata za suzbenata adresa?, za da posle go izvadam pasoshot od amabasada
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Da prasham, ukazot treba da go zemam na 20 maj , pa me interesira dali naredniot den mozam da zavrsham vo opshtinata za suzbenata adresa?, za da posle go izvadam pasoshot od amabasada
Toa mozat da go napravat samo nekoi posrednici.Znaci go podignuvas ukazot od ministerstvoto ,posrednikot istiot den zavrsuva rabota za adresa i maticen ,prenokuvas i drugiot den odis na slikanje.Pasosot i licnata karta ti gi nosi posrednikot za 15-20 dena.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Toa mozat da go napravat samo nekoi posrednici.Znaci go podignuvas ukazot od ministerstvoto ,posrednikot istiot den zavrsuva rabota za adresa i maticen ,prenokuvas i drugiot den odis na slikanje.Pasosot i licnata karta ti gi nosi posrednikot za 15-20 dena.
Ne odam preku posrednici taka da sigurno ke treba da planiram poveke odenja do sofija, fala ti
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
http://www.aba.government.bg/?country=51 Последното здружение. Инаку носат и во Струмица да извадат документ, но таму всушност ги собираат па ги носат во Скопје.[/quote]
a sto nosat za dokument?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЗДРАВО на сите дечки,имам едно БАРАЊЕ,вака законов кај и да е немислат да го изгласаат воопшто никогаш,ДАЈ БОЖЕ да грешам и уште утре да го изгласаат но РЕАЛНОСТА е таква,затоа мислам нешто да преземам пошто од чекањево можам само да ја добијам староста не пасошот,такада ако некој има добар адвокат од софија нека ми даде негов број нека ми пушти по ПП.уште ова ми остана да го пробам друго се пробав неоди,ако го дадат дадат ако не сакаат нека се носат сосинего,ова е иживување,греота што го прават,наместо нешто да направат тие бегаат..без навреда и благодарам на било каков одговор....,...[DOUBLEPOST=1431720794][/DOUBLEPOST]http://www.novini.bg/news/281279-опашки-пред-мвр-за-подмјана-на-паспорт.html
може ли некој да го преведе ова???[DOUBLEPOST=1431720852][/DOUBLEPOST]http://www.odmvr-sofia.mvr.bg/Administrativni_uslugi/BDS/Ред+за+подаване+на+зајавленија+и+получаване+на+лична+карта+и+паспорт.htm
 
Последно уредено:
Член од
29 април 2015
Мислења
26
Поени од реакции
36
abe stvarno nz so da kazam. Pred nekoe vreme eden drugar moj si go zede pasosot bez nikakov dokument znaci nisto ne odnese si cekase 2 i pol god sigurno i si go dobi pasosot. navistina nz so da kazam i so da mislam veke. Pred nekoe vreme prasav dali pominuva dali gi prifakaat tie sto imaat tetka na tatko prva bratuceda bugarka ima nekoj info za tie slucaevi ???
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ништо важно за темава, годинава истекуваат првите биометриски пасоши издадени во 2010 и имало долги редици за вадење на нови. Грешка на многу луѓе ви е што барате информации и вести за "б'лгарски паспорт", наместо за "б'лгарско гражданство".
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Daj te molam odgovorimi ova e noviot l zakon sto treba da se isglasa ili potoeckiot podobjasni mi malku
Сегашниот закон е тоа,а со новиот ако го изгласаат,ќе може да се зема државјанство и ако роднина кој има бг пасош, до втор братучед.


До сите поддржувачи на ликот и НЕделото на Лазар Младенов,само за информација дека откако се појави тој во игра во август лани, во министерство ја дозатегнаа работата и за тие со документи,бидејќи тој праќаше луѓе во правосудство со документот од БККС,така да поради него НАЕБАА и луѓето со документи кои сега чекаат со месеци без никакви промени.Сето тоа поради што од правосудство сакаат да расчистат со пасошката мафија и во сета таа гужва се јави кртот Младенов да здипли илјадници евра,па од министерство рекле ,,ние со криминали расчистуваме и некој сака да искористи гужва,нема да може,,.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Посредување за бг. пасош,државјанств со наш посредник кој живее во Софија сместување и сите други работи ви организира тој и цело време е со вас и пред се е искрен не дава лажна надеж кој сака број нека ми пише во inbox
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Ne mi jasno i nemozam da svatam sto e rabotava pred mene dve brojcinja razgledani posle mene edno brojce razgledano a kaj mene statusot nepromenet i aj ne se nerviraj
Исто и кај мене, два броја пред мене и еден после мене излезени, мојот уште чека... само ме чуди како иде редоследот на разгледување на бројчињата, “од ракав“ ги вадат за проверка и нареден чекор, или зависи од тоа дали еден родител (или двајцата) имаат БГ пасоши плус дополнителни документи па преку ред земаат државјанства?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
добро бе АМАН освен овие глупави бројки следи ли некој друг нешто друго ко на пример ЗЗААККООННООТТ!!!!!!има ли некој некакви информации.....пишете нешто друго аман,,,,,ПОМОГНЕТЕ НЕКОМУ небидете себични....................................
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дечки ми пратија од Воениот Архив документ дека дедо ми служел бг војска ( за тие што ги интересира како, наведов кој полк служел) задолжителна информација.

Е сега сакам да го носам во ДАБЧ, за да добијам происход. Е сега дали е ПОДОБРО да носам копија заверена на нотар, ИЛИ ПОДОБРО и поефективно би било да го дадам оригиналот???........Го поставувам ова прашање зашто не ми се дава оригиналот, заради тоа што не сум сигурна во процедурата и како што некој членови во погорните постови објаснија дека можно е оригиналниот документ да не го враќаат, а мене можеби ќе ми притреба, можеби во правосудие ќе им текнат да ме турат на дополнителна, не би требало... знам, да ме вратат на дополнителна, еднаш веќе кога сум добила происход,. но немам верба во постапкава, како што кажав и погоре, е сега земав јас пишав маил во архивот да ми испратат уште два примероци(за да можам да го однесам оригиналот во дабч), кои што нормално ќе си ги платам, што мислите да почекам и дали воопшто ќе ми испратат уште два примероци?
Zaveri kopijata na notar i so tebe odnesi go originalot vo Dabc cisto na uvid, kopijata kje ja ostavis, originalot istiot momenti kje ti go vratat
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Посредување за бг. пасош,државјанств со наш посредник кој живее во Софија сместување и сите други работи ви организира тој и цело време е со вас и пред се е искрен не дава лажна надеж кој сака број нека ми пише во inbox
Ako e posrednik koj ima nadimok Skacka od Kumanovo i toj ima stan vo Sofija podobro ne se javuvajte mnogu e skap
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom