Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
imam podaeno za pasos uste vo 2012 godina pominav se zedov brojce i celo vreme mi pisese deka dokumentite mi se daeni na dopolnitelna proverka a denes mi pisaa deka prepiskata e prekratena... dedomi moj e roden 1941 godina i bev na uvid na maticnite knigi na krsteni vo istoriskiot arhiv vo bitola i go najdov i pobarav barem fotokopie da dobijam od taa strana ili da slika no nisto zivo ne mi dozvolija, novodno pred 4 meseci dobile naredba od skopje da ne izdavet nikakov dokument na bugarski...dali ima nekoj so vakvo iskustvo i kako da ja izvedam celava rabota da go dobijam toj dokumet,,,,a isto taka mojot pra dedo ima sluzeno za bugarite vo resenska oblast od 1941 do 1943 godina i novodno i tie spisoci gi imalo vo istoriski arhiv vo bitola koj ima sluzeno vo vtorata svetska vojna no i tie spisoci nemozam da gi dobijam.... ve molam nekoj nesto ako znae neka mi kazi.... fala vi ... pozdrav...
 
S

Sukhoi-27

Гостин
imam podaeno za pasos uste vo 2012 godina pominav se zedov brojce i celo vreme mi pisese deka dokumentite mi se daeni na dopolnitelna proverka a denes mi pisaa deka prepiskata e prekratena... dedomi moj e roden 1941 godina i bev na uvid na maticnite knigi na krsteni vo istoriskiot arhiv vo bitola i go najdov i pobarav barem fotokopie da dobijam od taa strana ili da slika no nisto zivo ne mi dozvolija, novodno pred 4 meseci dobile naredba od skopje da ne izdavet nikakov dokument na bugarski...dali ima nekoj so vakvo iskustvo i kako da ja izvedam celava rabota da go dobijam toj dokumet,,,,a isto taka mojot pra dedo ima sluzeno za bugarite vo resenska oblast od 1941 do 1943 godina i novodno i tie spisoci gi imalo vo istoriski arhiv vo bitola koj ima sluzeno vo vtorata svetska vojna no i tie spisoci nemozam da gi dobijam.... ve molam nekoj nesto ako znae neka mi kazi.... fala vi ... pozdrav...
Побарај во Бугарските архиви.Еве ја страната со контактите и маил.Пиши им враќаат. Некогаш другиот ден, некогаш за 2-3 недели.

http://www.archives.government.bg/10-За_контакт
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
so e rabotava so nema protokoli i soopstenija ovie denovi da ne se sprema nesto novo
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Koga moze da se dostavuvaat dopolnitelni dokumenti vo ministerstvo? Najdov stari dikumenti, prevedeni se i legalizirani! Dali treba nekoe prethodno zakazuvanje? Ne sum na dopolnitelna uste?
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Koga moze da se dostavuvaat dopolnitelni dokumenti vo ministerstvo? Najdov stari dikumenti, prevedeni se i legalizirani! Dali treba nekoe prethodno zakazuvanje? Ne sum na dopolnitelna uste?
Од 9:30 до 12:00 од Понеделник до Среда на шалтер.Земи си пасош за идентификација и направи фотокопија од пасошот.Напиши и молба какви документи подаваш.Не треба закажување.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Greska si nemozes da go ramnis makedonskiot vizen rezim so bugsrskiot za bugarite e polesno posebno za amerika mnogu polesno ke otides so bg pasos otkolku so mkd :)
Во право си до негде зошто процентот на одбиени Македонци е 29,8%, а на Бугари е 15,2%. НО... Шансите за добивање УС виза не зависат од националноста туку од неколку фактори како цел на посета, познавање на Англиски јазик, шанси за да не се врати апликантот по истекот на визата, парични средства и движен и недвижен имот што го поседува итн. Шо мислиш на кој би му дале побрзо виза, на адвокат или доктор од Македонија или на земјоделец или фабрички работник од Бугарија???
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Во право си до негде зошто процентот на одбиени Македонци е 29,8%, а на Бугари е 15,2%. НО... Шансите за добивање УС виза не зависат од националноста туку од неколку фактори како цел на посета, познавање на Англиски јазик, шанси за да не се врати апликантот по истекот на визата, парични средства и движен и недвижен имот што го поседува итн. Шо мислиш на кој би му дале побрзо виза, на адвокат или доктор од Македонија или на земјоделец или фабрички работник од Бугарија???
Toa e taka zasega no za nekoe vreme so bugarski Pasos ke se patuva bez viza I do Amerika i togas Makedonskiot Premier I selskiot Bugarin ako ima sredstva ( normalno za da otpatuva ) ke bide isto :)[DOUBLEPOST=1430347029][/DOUBLEPOST]
Toa e taka zasega no za nekoe vreme so bugarski Pasos ke se patuva bez viza I do Amerika i togas Makedonskiot Premier I selskiot Bugarin ako ima sredstva ( normalno za da otpatuva ) ke bide isto :)
Da se nadovrzam kako sto znam mislam deka veke so bugarski Pasos se odi do amerika bez vizi ne sum siguren ispravete Me ako gresam no taka bar jas znam :)
 
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
А од која година си т.е. кога имаш подадено или дали си на дополнителна[/quote]
vo maj 2012 bev na intervju pred da bidne rabotata go smenija zakonot od togas cekam...[DOUBLEPOST=1430375344][/DOUBLEPOST]dobro vie gledam ste ubavo upateni, na Bugarskite vesti kazuvaat nesto novo za nas aplikantite? Edno vreme se raspravase vo sobranieto zasega ne kazuvaat nesto posebno.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2015
Мислења
24
Поени од реакции
9
Tемата е привремено заклучена. Администрацијата работи на случајот, имајте трпение 2-3 саати.
/мод[DOUBLEPOST=1430171378][/DOUBLEPOST]
ИЗВЕСТУВАЊЕ :cujte:

Темата е отворена.

@nikolovski89 - баниран од тема 7 дена.
@reading / @Romano - опомена пред да се доведете до ситуација да бидете банирани.

1. На темава дозволени јазици се македонски и англиски.
2. За лични навреди се добива бан (имате опција "Пријави" под секое мислење)
3. За континуиран оф-топик се добива опомена + бан.

Да се разбериме. Најбитно е да не се генерализира на темава. Зошто?

- Бидејќи досегашното искуство јасно покажува дека не постојат ТОЧНО УТВРДЕНИ параметри за добивање / недобивање на бугарски пасош.
Примери има милион... меѓутоа секој за себе.
Затоа ќе ве замолам во иднина да си прашате и да подискутирате за ВАШИОТ случај/предмет, а не да ги коментирате останатите бидејќи од тука произлегуваат најголемите проблеми на темава.
Сите "експерти" и познавачи на законите / правилата може да дадат мислење, но не и да тврдат нешто кое не е потврдено од официјалните институции!

- Исто така е неприфатливо да се омаловажува македонската нација и држава. Хејт е една работа, пропаганда е сосем друго. Внимавајте каков речник користите.

Да не заборавам, има други теми каде што слободно може да се дискутира за животот и стандардите на земјите во ЕУ, вклучувајќи ја и Бугарија.


Бидете коректни и дискутирајте во рамките на насловот од темата, кој патем кажува се. Останатото е само оф-топик и причина повеќе за темата да биде заклучена.


Благодариме.


/мод
Bravo .Eve eden korekten covek[DOUBLEPOST=1430382718][/DOUBLEPOST]Decki jas baram nekoj posrednik .da mi go izvadi drzavljanstvoto Bugarsko.Ako nekoj znaae neka se javi ili pise .na familie.milseki@hotmail.de Ali da e ozbilen ne kako ovoj mojot da me laze .ke bide
Fala pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Неможе сам посредникот да ти извади државјанство и да добиеш бугарски пасош ! Мораш да бидеш присутен и ти самиот !
 
Член од
30 март 2015
Мислења
24
Поени од реакции
9
samo edno ke kazam alal da mu e na tie sto sakat da vnesat somnez vo temata so lazni profili i argumenti ..... mojt argument koj e jas bev vo bitola na sobirot i moj drugar bugarin komunicirase so pretstavnik i ko kaza toa sto mnogu clenovi kazaj od prva raka deka rabotata se podoburva i deka ke se dobijat pasosi taka da ve molam vie so ste protiv bugarski pasosi napusteteja grupata i odete na drugo mesto lazetegi lugeto oti ovde veke nekoklu clenovi od prva raka vklucuvajki me i mene dobija informacija deka ke se dobijat a toa se dokaza so lednite protokoli sto ova nedela bea izvadeni a deckoto sto kaza za germanski pasos bate germanija sum sekogas po 3 meseci imam i rodnini site zakoni gi znam najtesko e da izvadis germanski pasoso osven ako se zenis so germanka e togas e lesno zato netuku lazi po toa se pozna deka izlaza i za bg pasos a i se gleda koga go imate napraveno profilite ah be..... tie sto se navistina za bg pasosi bez gajle ke dobiete samo prednost ke imat tie sto ke odnesat BILO KAKOV DOKUMENT
Drugar ako imas nekoj posrednik .mi treba .za da go izvadan bugarskoto Drzavljanstvo.Pisi na familie.mileski@hotmail.de[DOUBLEPOST=1430385506][/DOUBLEPOST]
Неможе сам посредникот да ти извади државјанство и да добиеш бугарски пасош ! Мораш да бидеш присутен и ти самиот !
Pa i samiot znam deka treba da su prisuten.samo da znam
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Ima napredok za 2014 vejke gi imat razgledano do 900+ brojcinata mozi ne site so po red ima del so se odobreni ima del na dopolnitelna vrateni gi provervav kade so se provervat brojcinata :D
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
колку се од 2014 бројчиња вкупно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom