Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Јас мислам дека ако се олесни ќе се олесни за сите, не само за тие што имаат документи, пошто ако сакаат они да добиваат македонците пасоши нема да поставуваат услови, ќе даваат на сите како што беше и досега, се е тоа ВИША политика бугарска, Еве сега и за името нели не кочат, викаат да сме се договореле со грците ама да сме ги прашале и нив дали ќе им се допадне новото име, јас мислам дека ние појма си неаме, што политика водат овие, бугарите од увек биле опасни играчи., јас мислам ако даваат ќе дадат на сите, ако не на никој.

Ако сакаш да бидне работата наоѓаш начин, ако не сакаш наоѓаш изговор, просто ко грав ;)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Tемата е привремено заклучена. Администрацијата работи на случајот, имајте трпение 2-3 саати.
/мод[DOUBLEPOST=1430171378][/DOUBLEPOST]
ИЗВЕСТУВАЊЕ :cujte:

Темата е отворена.

@nikolovski89 - баниран од тема 7 дена.
@reading / @Romano - опомена пред да се доведете до ситуација да бидете банирани.

1. На темава дозволени јазици се македонски и англиски.
2. За лични навреди се добива бан (имате опција "Пријави" под секое мислење)
3. За континуиран оф-топик се добива опомена + бан.

Да се разбериме. Најбитно е да не се генерализира на темава. Зошто?

- Бидејќи досегашното искуство јасно покажува дека не постојат ТОЧНО УТВРДЕНИ параметри за добивање / недобивање на бугарски пасош.
Примери има милион... меѓутоа секој за себе.
Затоа ќе ве замолам во иднина да си прашате и да подискутирате за ВАШИОТ случај/предмет, а не да ги коментирате останатите бидејќи од тука произлегуваат најголемите проблеми на темава.
Сите "експерти" и познавачи на законите / правилата може да дадат мислење, но не и да тврдат нешто кое не е потврдено од официјалните институции!

- Исто така е неприфатливо да се омаловажува македонската нација и држава. Хејт е една работа, пропаганда е сосем друго. Внимавајте каков речник користите.

Да не заборавам, има други теми каде што слободно може да се дискутира за животот и стандардите на земјите во ЕУ, вклучувајќи ја и Бугарија.


Бидете коректни и дискутирајте во рамките на насловот од темата, кој патем кажува се. Останатото е само оф-топик и причина повеќе за темата да биде заклучена.


Благодариме.


/мод
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
ajde so lesno.
Toa sto sakav da prasam se odnesuva na lugeto sto bile na sobirot vo Bitola koi imale sredba so Karakcanov .

sakate li da ni kazete pokonkretno sto od prilika vi kazaa za nas od 2012 koi sme na dopilnitelna bez dokumenti za dokaz. Pozdrav.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
благодарност до администрацијата што ја отвори темава ПОВТОРНО..луге дај смиретесе и внимавајте ве молам ОВА Е САЈТ ЗА ЛОГИСТИКА И ПОДРШКА посебно на нас кој ни гори поднозе.друго!!!! дали некој ја следи политиката во бугарија во врска со законот,ви кажав дека пред некој ден се сретнав со(ПРВ) човек од ПЕТАР КОЛЕВ тој ми кажа дека до 8-ми законот ке биде изгласан...ИМА ЛИ НЕШТО НОВО дали некој нешто слушнал или разбрал/?/
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки јас имам прашање. Денес добив поврда (Уверение) од Воен Архив дека дедо ми служел војска. Ми стигна во плико дома.. Сега вака, пошо јас сум во прекратена постапка од Јануари оваа година, а бројчето ми е од 2012, може некој да ме советува што да направам сега понатаму со оваа потврда? Знам дека треба да поднесам Молба до правосудие, на база на оваа потврда.. ама што да напишам внатре? Не сакам ради лош текст или слично да не ми го земат в предвид овој документ, оти само јас си знам како го пронајдов и што ли се не направив... Хелп !!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ajde so lesno.
Toa sto sakav da prasam se odnesuva na lugeto sto bile na sobirot vo Bitola koi imale sredba so Karakcanov .

sakate li da ni kazete pokonkretno sto od prilika vi kazaa za nas od 2012 koi sme na dopilnitelna bez dokumenti za dokaz. Pozdrav.
епа вака батка јас сум од 2012 ке ти кажам што мене ми кажа ПЕТАР КОЛЕВ,божеби нема да ти се свиди но тази е реалноста,дека ние од 2012 ке бидеме тргнати,е сега некои ке успеат да се довлечат до изгласање на законот до 8-ми,но ми кажа и нешто друго дека имало разлика од прекратен и одбиен различни се...јас пред 3 дена го проверував мојот статус со бр.94xx два броја пред мене е прекратен,деновиве сум ко на НОЖ,,НЕДАЈ БОЖЕ ДА МЕ ПРЕКРАТАТ ИЛИ ОДБИЈАТ[DOUBLEPOST=1430173483][/DOUBLEPOST]
Дечки јас имам прашање. Денес добив поврда (Уверение) од Воен Архив дека дедо ми служел војска. Ми стигна во плико дома.. Сега вака, пошо јас сум во прекратена постапка од Јануари оваа година, а бројчето ми е од 2012, може некој да ме советува што да направам сега понатаму со оваа потврда? Знам дека треба да поднесам Молба до правосудие, на база на оваа потврда.. ама што да напишам внатре? Не сакам ради лош текст или слично да не ми го земат в предвид овој документ, оти само јас си знам како го пронајдов и што ли се не направив... Хелп !!
батка може ли да ми кажеш колку ти побараа за плакање и дали им даде точи податоци и колку време ти дојде поштата???ако сакаш можеш да ми пишеш иво ПП.фала однапред
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Дечки јас имам прашање. Денес добив поврда (Уверение) од Воен Архив дека дедо ми служел војска. Ми стигна во плико дома.. Сега вака, пошо јас сум во прекратена постапка од Јануари оваа година, а бројчето ми е од 2012, може некој да ме советува што да направам сега понатаму со оваа потврда? Знам дека треба да поднесам Молба до правосудие, на база на оваа потврда.. ама што да напишам внатре? Не сакам ради лош текст или слично да не ми го земат в предвид овој документ, оти само јас си знам како го пронајдов и што ли се не направив... Хелп !!
Има сличаи каде од прекратена по доставување е сменто во одобрена.Некои посредници ќе ти репчат дека треба на ново да подаваш.Ако имаш финансии вреди покушаш.Можеби ќе те одобрат.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Karakacanov kaza deka za site makedonski gradani ke se ovozmozi da dobijat drzavjanstvo no se ceka zakonot da se usvoi go tek na maj I da se vidi koja ke bide konecnata verzija.istoto go kaza I kolev I mislam deka se iskreni vo namerata.Samo da ne zaboravime deka najmnogu zavisi od Bojko Borisov koj go Ima konecniot zbor I ako izglasaat izmeni prifatlivi za nas
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Ситуацијата е следна:

Татко ми има БГ пасош добиено 2004-2005'та,процедурата на него му траела вкупно 2 години,значи негде 2002-2003 почнал (како доказ има приложено бугарска лична карта од дедо ми плус изјава дека се чувствува како бугарин).
Инаку он однел и крштевица од Бугарска Егзархија и војна книшка од служба во бугарска армија на дедо ми,но му рекле,мислам дека во амбасада во Скопје кога прашал дека не е потребно,туку доволно е само личната карта.

Јас пред 1 месец приложив документација,значи прескокнав АБЧ и директно идам преку министерство за правда (на конто на татко ми).
И добив бројче и сега за неколку дена треба да идам на интервју.
Има ли шанса да ме одбијат и колку време одприлика се чека додека добиеш пасош?
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Ситуацијата е следна:

Татко ми има БГ пасош добиено 2004-2005'та,процедурата на него му траела вкупно 2 години,значи негде 2002-2003 почнал (како доказ има приложено бугарска лична карта од дедо ми плус изјава дека се чувствува како бугарин).
Инаку он однел и крштевица од Бугарска Егзархија и војна книшка од служба во бугарска армија на дедо ми,но му рекле,мислам дека во амбасада во Скопје кога прашал дека не е потребно,туку доволно е само личната карта.

Јас пред 1 месец приложив документација,значи прескокнав АБЧ и директно идам преку министерство за правда (на конто на татко ми).
И добив бројче и сега за неколку дена треба да идам на интервју.
Има ли шанса да ме одбијат и колку време одприлика се чека додека добиеш пасош?
nema teoretska sansa da te odbijat... se ceka od godina do godina i pol vo najlos slucaj...
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Ситуацијата е следна:

Татко ми има БГ пасош добиено 2004-2005'та,процедурата на него му траела вкупно 2 години,значи негде 2002-2003 почнал (како доказ има приложено бугарска лична карта од дедо ми плус изјава дека се чувствува како бугарин).
Инаку он однел и крштевица од Бугарска Егзархија и војна книшка од служба во бугарска армија на дедо ми,но му рекле,мислам дека во амбасада во Скопје кога прашал дека не е потребно,туку доволно е само личната карта.

Јас пред 1 месец приложив документација,значи прескокнав АБЧ и директно идам преку министерство за правда (на конто на татко ми).
И добив бројче и сега за неколку дена треба да идам на интервју.
Има ли шанса да ме одбијат и колку време одприлика се чека додека добиеш пасош?
Само интервјуто помини го и немаш гајле, во ваква ситуација чекањето е најголемиот проблем, поради тоа што нема дефиниран рок... од Мин за правда викаат една година, но искрено се сомневам во тоа...
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Има сличаи каде од прекратена по доставување е сменто во одобрена.Некои посредници ќе ти репчат дека треба на ново да подаваш.Ако имаш финансии вреди покушаш.Можеби ќе те одобрат.
Добро, а што треба да направам сега? Се поднесува Молба, плус извод од татко ми и дедо ми ??
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Добро, а што треба да направам сега? Се поднесува Молба, плус извод од татко ми и дедо ми ??
Da dokumentite treba da gi prevedes i legaliziras i ke te kosta okolu 20 evra od dokument.Istata suma e ako pobaras posrednik.
 
Член од
1 октомври 2007
Мислења
21
Поени од реакции
8
Здраво на сите, наслушнав дека нашите власти имаат побарано да се стопира целиот процес за нас. Дали некој друг располага со информации околу ова ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom