Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Edna moja poznanicka bese od 2012 .
bese dostavila dopolnitelni dokumenti (licna karta od dedoi bugarska) otkako ja vratile na dopolnitelna i cekase tocno 7 meseci za odobruvanje i sega ke ceka plus za potpis.
Cisto pisav da znaete onie sto se na dopolnitelna sto cekaat so plus dokumenti.
јас сум во прекратена, па сега овие денови ќе доставам потврда од дедо ми дека служел војска..па што биде нека биде :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ова се зборовите на петар колев / има и лотарија но неможат сите да бидат добитници....[DOUBLEPOST=1430268291][/DOUBLEPOST]
Eden zet za moja bratucedka denes go zel drzavjanstvoto od sofija, inaku on e od 2012 god bil dolgo na dopolnitelna proverka, ne odnel nikakov dokument za poteklo a kako sto pisav prethodno denes go zel drzavjanstvoto. Mi kazuvase deka imalo mnogu guzva denes i za negova sreka imal zakazano. Sto se slucuva vo sofija dali rabotat na sistem shestar okolu pustanjeto, hm... :unsure:
аман бе брату,при оваа заебанција со дополнителниве документи и нагло одбивања за пасапортче ТИ ВЕЛИШ ПАК има многу гужва..тогаш мое сознание е дека сепак македонска нација не постоела,во право биле,инаку од каде документи за докажување на корени....
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Eden zet za moja bratucedka denes go zel drzavjanstvoto od sofija, inaku on e od 2012 god bil dolgo na dopolnitelna proverka, ne odnel nikakov dokument za poteklo a kako sto pisav prethodno denes go zel drzavjanstvoto. Mi kazuvase deka imalo mnogu guzva denes i za negova sreka imal zakazano. Sto se slucuva vo sofija dali rabotat na sistem shestar okolu pustanjeto, hm... :unsure:
Lugje denes samo sto razbrav deka na posrednikot mu se javile edno 5-6 dushi sto bile na dopolnitelna so brat, bratucet I tn I im bilo prodolzena procedurata, da ne sa izmenile neso so praat tam koj znae da ti kaze
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
епа вака батка јас сум од 2012 ке ти кажам што мене ми кажа ПЕТАР КОЛЕВ,божеби нема да ти се свиди но тази е реалноста,дека ние од 2012 ке бидеме тргнати,е сега некои ке успеат да се довлечат до изгласање на законот до 8-ми,но ми кажа и нешто друго дека имало разлика од прекратен и одбиен различни се...јас пред 3 дена го проверував мојот статус со бр.94xx два броја пред мене е прекратен,деновиве сум ко на НОЖ,,НЕДАЈ БОЖЕ ДА МЕ ПРЕКРАТАТ ИЛИ ОДБИЈАТ[DOUBLEPOST=1430173483][/DOUBLEPOST]
батка може ли да ми кажеш колку ти побараа за плакање и дали им даде точи податоци и колку време ти дојде поштата???ако сакаш можеш да ми пишеш иво ПП.фала однапред

Sto e razlikata pomegu prekraten i odbien ?
Bidejki eden drugar go prekratija a tatkomu ima podneseno dopolnitelen dokument od bratmu bidejki e bugarin veke 4-5 god a tatkomu iste w na dopolnitelna proverka ...

Blagodaram

pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
29 април 2015
Мислења
26
Поени од реакции
36
Poddadov za bg dokumenti pred edna god vo januari mesec preku posrednik se razbira. Kako proizhod im dostaviv dokumenti od tetka na tatkomi prva bratuceda od dva brajca deca . Tie cela familija se bugari imaat bg ziveeno i sl. Koga site tie dokumenti licno gi dostaviv mi rekoa deka se e vo red ke dobies bg dokumenti i vo fevruari povtorno da odam na 03.02 2015 za da dostavam legalizacija i prepis na istite megutoa toa go napravi posrednikot ima agencija vo zgradta na vmro vo sofija. Sega nz kako sto ke bide ima nekoj vakvi dokumenti dostaveno i na vakov nacin dobieno ?? Isto sakam da prasam bidejki sum od pp a pradedomi ima sluzeno vojnik vo bugarskoto i bil pritoa i kovac za bugarskata vojska v prilep rabotel i pritoa ima kako medal dobieno zatoa sto mu ja spasil familijata na nekoj bugarski vojnik so cinovi imav se negovo od pradedomi i krstalno od bugarskata egzarhija megutoa babami pred 3-4 god gi frli site dokumenti. vo koj arhiv mozam da pobaram nekakov dokument za prilep i regionot. vo slucaj da izlezi nesto ne predvideno da bididi spremno ako ima nekoj nekakva informacija super. Da se nadevame deka ke ja uprostat postapkava za makedoncive kako sto najavi karakachanov i kompanija pozdrav i fala odnapred
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Daj Boze site taka da pomineme. :cuc::angel:

quote="sanos_a, post: 7226481, member: 24468"]Eden zet za moja bratucedka denes go zel drzavjanstvoto od sofija, inaku on e od 2012 god bil dolgo na dopolnitelna proverka, ne odnel nikakov dokument za poteklo a kako sto pisav prethodno denes go zel drzavjanstvoto. Mi kazuvase deka imalo mnogu guzva denes i za negova sreka imal zakazano. Sto se slucuva vo sofija dali rabotat na sistem shestar okolu pustanjeto, hm... :unsure:
[/quote]
А од која година си т.е. кога имаш подадено или дали си на дополнителна
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.366
Поени од реакции
4.825
Dali pasosot bugarski e priznat vo Avstralija i Amerika?
И македонските патни исправи се чризнаени таму немора бугарски да вадиш. Ама за да влезеш во државата мора да имаш виза.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Dali pasosot bugarski e priznat vo Avstralija i Amerika?
За Америка и Канада е задолжително и ке има суд ако не ги маанат визите, бидејки американците не користат визи за ЕУ и треба реципрочно да не сакат визи од граганите на ЕУ. До едва, две години треба да са паднали, а за Австралија се ползва Е-виза.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
За САД ти требит виза исто ко за македонскиов пасош, а за Австралија не ти требит класична виза ко за македонскиот пасош туку друг вид на виза за шо се подават онлајн и е безпари, ама секако постојт шанса за одбивање иако тие шанси се мали.
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
Sto e razlikata pomegu prekraten i odbien ?
Bidejki eden drugar go prekratija a tatkomu ima podneseno dopolnitelen dokument od bratmu bidejki e bugarin veke 4-5 god a tatkomu iste w na dopolnitelna proverka ...

Blagodaram

pozdrav
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
За САД ти требит виза исто ко за македонскиов пасош, а за Австралија не ти требит класична виза ко за македонскиот пасош туку друг вид на виза за шо се подават онлајн и е безпари, ама секако постојт шанса за одбивање иако тие шанси се мали.
Greska si nemozes da go ramnis makedonskiot vizen rezim so bugsrskiot za bugarite e polesno posebno za amerika mnogu polesno ke otides so bg pasos otkolku so mkd :)[DOUBLEPOST=1430332357][/DOUBLEPOST]
За САД ти требит виза исто ко за македонскиов пасош, а за Австралија не ти требит класична виза ко за македонскиот пасош туку друг вид на виза за шо се подават онлајн и е безпари, ама секако постојт шанса за одбивање иако тие шанси се мали.
Greska si nemozes da go ramnis makedonskiot vizen rezim so bugsrskiot za bugarite e polesno posebno za amerika mnogu polesno ke otides so bg pasos otkolku so mkd :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Sto e razlikata pomegu prekraten i odbien ?
Bidejki eden drugar go prekratija a tatkomu ima podneseno dopolnitelen dokument od bratmu bidejki e bugarin veke 4-5 god a tatkomu iste w na dopolnitelna proverka ...

Blagodaram

pozdrav
Otkaz za ukaz toa znaci deka go potpisuvaat dokumentot na liceto i ja odbivaat procedurata za pasos. I nema sansi so bilo kakov dokument da prodolzi vo procedura a toa najcesto se lica so kriminalno dosie , crn pecat itn.
A koga liceto go prekratuvaat dokumentite ne mu se potpisani i uste stojat vo kupot i za tie ima nadez so nekoja plus molba i duplikat proishod da se vratat vo procedura . Isto pisaa na forumot deka imase lica na koi od prekratena im se smenila povtorno vo zadolzotelna bez bilo kakov dokument no toa ne znaci za site a zosto e taka neznam. Ova mi go kaza posrednikot vo vrska so prekratenite.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom