Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Здраво на сите, наслушнав дека нашите власти имаат побарано да се стопира целиот процес за нас. Дали некој друг располага со информации околу ова ?
hahaha nasite vlasti nisto ne gi interesira osven kradenje pari .... od koj mislis deka imat pobarano da se stopira? od BG? gajle mu e na BG gruevski so saka i so bara
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
nema teoretska sansa da te odbijat... se ceka od godina do godina i pol vo najlos slucaj...
Само интервјуто помини го и немаш гајле, во ваква ситуација чекањето е најголемиот проблем, поради тоа што нема дефиниран рок... од Мин за правда викаат една година, но искрено се сомневам во тоа...
Значи минимум една година.:facepalm:
Добро и од каде еден човек ќе знае кога да дојде откако ќе добиеш друг број после интервјуто?

И што е следна процедура после интервјуто?
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Здраво на сите, наслушнав дека нашите власти имаат побарано да се стопира целиот процес за нас. Дали некој друг располага со информации околу ова ?
Bas naproriv na nasita vlada mislam deka i odgovara.Se namaluva nevrabotenosta.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Значи минимум една година.:facepalm:
Добро и од каде еден човек ќе знае кога да дојде откако ќе добиеш друг број после интервјуто?

И што е следна процедура после интервјуто?
Jas sum ist slucaj cekam drzavjanstvo preku moite roditeli . Da ti objasnam pokonkretno nie imame privilegija toa sto ne cekame proishod (bugarsko poteklo) a toa se ceka minimum 2 3 meseci a vo denesno vreme i mnogu poveke . Znaco nie podavame t.e aplicirame i odime direktno na intervju znaci objasnuvanje ne cekame meseci i meseci pred intervju kako ostanatite. Otkako ke odis na intervju i ti dadat brojce ostanuva samo da cekas i cekas i da go proveruvas brojceto na https://mjs.bg/emsg/ toa vi bilo od prilika godina i nekoj mesec odnosno ke gledas spored brojkite koga ke dojdes na red.
A tuka https://mjs.bg/25/ gledas protokoli odnosno brojki sto im izlava drzavjanstvoto ili sto gi vrakaat na dopolnitelna.
Uste nesto sto prasa tebe sigurno ti davaat drzavjanstvo otkako ke ti ja pregledaat brojkata zatoa sto roditel so bugarski pasos vo momentot e najprivilegirana opcija od ostanatite.
Mislam deka svati ako nesto ne si razbral slobodno prasaj . Sekoe dobro.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
..
Bas naproriv na nasita vlada mislam deka i odgovara.Se namaluva nevrabotenosta.
Јас не би се согласила дека премногу им одговара........ според истражување се предвиде дека за 25 години од сега Македонците во Македонија кје прераснат во малцинство во сооднос со Албанците......затоа и беше таа засилена кампања за многудетно семејство.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Здраво на сите, наслушнав дека нашите власти имаат побарано да се стопира целиот процес за нас. Дали некој друг располага со информации околу ова ?
а врз која основа би требало бугарската влада да го прифати тоа?
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
Inaku i jas kako mnogu drugi tuka cekam da dojde na razgleduvanje moeto dosie 46xx/2014, a nemam nikakvi dokumenti.
isti slucaj sum i jas nemam nikakvi dokumenti a brojceto mi e 46xx/2014 i se nadevam deka prvo ke go smenat zakonot pa posle ke go razgleduvaat moeto dosie
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
дечки знаети ли под
Специалност

што треба да се пише? Нели е исто со Професија ?

На дабч
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Има некој информација или лично искуство за поднесување дополнителен документ за прекратена постапка?
Лично не.Ама знам еден случај најде стари документи и ги достави лично во министерство па му се смени статусот.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
Eden zet za moja bratucedka denes go zel drzavjanstvoto od sofija, inaku on e od 2012 god bil dolgo na dopolnitelna proverka, ne odnel nikakov dokument za poteklo a kako sto pisav prethodno denes go zel drzavjanstvoto. Mi kazuvase deka imalo mnogu guzva denes i za negova sreka imal zakazano. Sto se slucuva vo sofija dali rabotat na sistem shestar okolu pustanjeto, hm... :unsure:
 
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
Daj Boze site taka da pomineme. :cuc::angel:

quote="sanos_a, post: 7226481, member: 24468"]Eden zet za moja bratucedka denes go zel drzavjanstvoto od sofija, inaku on e od 2012 god bil dolgo na dopolnitelna proverka, ne odnel nikakov dokument za poteklo a kako sto pisav prethodno denes go zel drzavjanstvoto. Mi kazuvase deka imalo mnogu guzva denes i za negova sreka imal zakazano. Sto se slucuva vo sofija dali rabotat na sistem shestar okolu pustanjeto, hm... :unsure:[/quote]
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Edna moja poznanicka bese od 2012 .
bese dostavila dopolnitelni dokumenti (licna karta od dedoi bugarska) otkako ja vratile na dopolnitelna i cekase tocno 7 meseci za odobruvanje i sega ke ceka plus za potpis.
Cisto pisav da znaete onie sto se na dopolnitelna sto cekaat so plus dokumenti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom