Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Lugeee rabotava odi kon podobro I podobro toa e preubavo za site nas, no sto e so nas od 2014 koga planirat Dane zapocnat ako I ova god ne nezapocnat togas kese iznacekame do odgodina zimata :(
Vase bitno e da ja zapocnat a koga ke ja zapocnat nemora da znaci deka se ke e po red so brojki zaso ni segasnive ne se po red .. daj boze pobrzo da ja zapocnat pa da ocekuvame dobri rezultati nie od 2014 ta jas gledav od lani ja zapocnale maj juni mesec so ukazi i imase bomba od mesani brojki isto ke bide i godinava. Uste malku da se strpime ;)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ni pobaraa dopolnitelni dokumenti,posrednikot rece deka denes gi odnel.ama ne mi rece nisto za datum
Sto e sleden cekor posle podnesuvanje na kompletni dokumenti vo dabch?
I dali mozam da si sledam situacija na internet so brojot sto go dobiv vo dabch?
Blagodaram
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Со среќa! Дaли гo прoвери тoa бидејќи рече декa ќе прaшaш вo прaвoсудие
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Zdravo
Na koja strana se proveruva? I dali proveruvas so brojot sto go dobivas vo DABCH?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Јас чекам од почеток на февруари и тоа со ученичка книшка од баба.....али уште немам одговор, пред некој ден се јавив кај посредниците и уште чекале као.....така да мислам и не е само дали имаш стари документи.....ептен долго се чека од ноември навака за происход...мин 2 месеци и тоа со стар документ....... е сега во мојата книшка нема народност пошто е ученичка книшка, а не сведетелство.....ако до толку затегнале, може и тоа да е.
Штом ученичката книшка е на бабати шансите за произход ти се зголемуваат,а тоа што не пише народност....незнам.....логично е дека во бугарско школо учат деца што се бугари по произход(народност)...али сепак ДАБЧ го има последниот збор и би требало во следните денови да дознаеш дали ти издале произход.
Можеби ги проверуваат старите документи дали се оригинал т.с дека не се фалсификат и затоа се чека по 2 и кусур месеци.[DOUBLEPOST=1429276316][/DOUBLEPOST]
Zdravo
Na koja strana se proveruva? I dali proveruvas so brojot sto go dobivas vo DABCH?
http://www.aba.government.bg/?legal=7 кај входајшт номер го пишеш бројчето што ти го дале од ДАБЧ,во другото поле дата на раѓање и пополнуваш кода от картинката.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Штом ученичката книшка е на бабати шансите за произход ти се зголемуваат,а тоа што не пише народност....незнам.....логично е дека во бугарско школо учат деца што се бугари по произход(народност)...али сепак ДАБЧ го има последниот збор и би требало во следните денови да дознаеш дали ти издале произход.
Можеби ги проверуваат старите документи дали се оригинал т.с дека не се фалсификат и затоа се чека по 2 и кусур месеци.[DOUBLEPOST=1429276316][/DOUBLEPOST]
http://www.aba.government.bg/?legal=7 кај входајшт номер го пишеш бројчето што ти го дале од ДАБЧ,во другото поле дата на раѓање и пополнуваш кода от картинката.
Pisuva deka se obrabotuva.kolku vreme da cekam pred da ocekuvam promena.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Утре во сала гламур во Битола во 13.00 ке има конференција на која ке присуствуваат гости од Бугарија и тоа красимир каракачанов, пратениците јулијан ангелов и други.Ќе присуствува и претседателот нс дабч Борис Вангелов. Еве шанса кој може да присуствува на конференцијата и да постави прашање и да добие информација од прва рака....
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Утре во сала гламур во Битола во 13.00 ке има конференција на која ке присуствуваат гости од Бугарија и тоа красимир каракачанов, пратениците јулијан ангелов и други.Ќе присуствува и претседателот нс дабч Борис Вангелов. Еве шанса кој може да присуствува на конференцијата и да постави прашање и да добие информација од прва рака....
Karakacanov mislam nema da bidi....
Ako ima nekoj pravno obrazovan neka vidi http://www.parliament.bg/bg/billbecomeact
kako so presmetav po ova idi izmegu 23ti i 1vi ama tocno nz
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Со среќa! Дaли гo прoвери тoa бидејќи рече декa ќе прaшaш вo прaвoсудие
Звонам цел ден никој не дига ! пишав и е-маил па чекам да ми вратат , коа ќе дознаам повеќе ќе пишам![DOUBLEPOST=1429286064][/DOUBLEPOST]
Zdravo
Na koja strana se proveruva? I dali proveruvas so brojot sto go dobivas vo DABCH?
Па страната е http://www.justice.government.bg/emsg/ и е со бројот од интервјуто не од ДАБЧ
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Звонам цел ден никој не дига ! пишав и е-маил па чекам да ми вратат , коа ќе дознаам повеќе ќе пишам![DOUBLEPOST=1429286064][/DOUBLEPOST]
Па страната е http://www.justice.government.bg/emsg/ и е со бројот од интервјуто не од ДАБЧ
Утре во сала гламур во Битола во 13.00 ке има конференција на која ке присуствуваат гости од Бугарија и тоа красимир каракачанов, пратениците јулијан ангелов и други.Ќе присуствува и претседателот нс дабч Борис Вангелов. Еве шанса кој може да присуствува на конференцијата и да постави прашање и да добие информација од прва рака....
Zdravo, dali moze da mi kazite kade se naoga sala Glamur kade sto ke bide sobirot, ne sum od Botola.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Изгледа ја чистат 2012 денес голем број преписки од 7xxxx нагоре се прекинати :(
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Zdravo, dali moze da mi kazite kade se naoga sala Glamur kade sto ke bide sobirot, ne sum od Botola.
Патот за Молика/Пелистер 1-2 км погоре од Капри или полесно пред раскрсницата шо е за Дихово-Трново/Молика-Ниже поле
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom