Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Добро овде и мене не ми мириса на убаво,овој посредников све ми зема од оргинал документи до бројче.Како да проверам дали ги доставил старите документи ,што да им пишам на ДАБЧ ,немам никаков број,мозе некој да ми помогне
A dokumentite od egzarhija se od baba dedo vo prava linija ili od tetki cickovci?ako ri se od baba dedo ne mkze so takvi dok da te odbijat a ako e si so od drugi familija neznam
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Однесов другар дополнителен документ дека братучетка ми има Бг државјанство декември месец !
Epa toa e sto se spominja deka veke pocnati se da primaat od bratucedi i tn. Ama eve ti si primer i nadez za ostanatite sto se prekrateni da nosat dokumenti, ajde belki trgne rabotata!pozz
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
A dokumentite od egzarhija se od baba dedo vo prava linija ili od tetki cickovci?ako ri se od baba dedo ne mkze so takvi dok da te odbijat a ako e si so od drugi familija neznam
Od tetki na tatko mi sestri,ona na salter mi gi prifati i mi barase samo izvod od tetkive za da se povrzeme
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Добро овде и мене не ми мириса на убаво,овој посредников све ми зема од оргинал документи до бројче.Како да проверам дали ги доставил старите документи ,што да им пишам на ДАБЧ ,немам никаков број,мозе некој да ми помогне
Е за ова ми збореше посредникот....дека последните 8-9 месеци работите во ДАБЧ се многу затегнати(истото го кажува и еден член тука на форумов).Издаваат произход само и единствено ако однесиш документ од баба/дедо,мајка/татко,прабаба/прадедо т.с како што пише во законот-в'зходјашт Бугарин.За другите што немаат документи што се на име на мајка/татко,баба/дедо,макар и тие биле стари документи(како што е твојот случај),не издаваат произход.Нагласувам дека во случајов станува збор само за ДАБЧ а не за Министерството на правосудие.
 
Последно уредено:
S

Sukhoi-27

Гостин
Сакам да прашам дали има некој поскоро што има однесено дополнителни документи и за колку време му е сменет статусот од дополнителна во задолжителна?поздрав
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Сакам да прашам дали има некој поскоро што има однесено дополнителни документи и за колку време му е сменет статусот од дополнителна во задолжителна?поздрав
Зависи кај секој е различно некои за тоа чекале и 2-3 месеци,кај мене беше 3 недели.Е сега е важно ако си доставил старти докумрнти т.е. фотокопија од нив во министерството сега бараат исклучиво оригинал кој го враќаат при приемот на указот.Доколку имаш доставено фотокопија треба да ти стигне пошта на e-mail на твојот или на посредникот да се достават оригинали,по доставувањето на оригиналот треба за неколку дена да очекуваш промена.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Od tetki na tatko mi sestri,ona na salter mi gi prifati i mi barase samo izvod od tetkive za da se povrzeme
За жал, уште една потврда дека во ДАБЧ признават документи исклучиво по права линија. Пред мене во агенцијата имаше девојче со документи од тетка и', кога дојде на ред на шалтер, службеничката го крена гласот и рече, парафразирам на македонски: "Вие разбирате ли што е тоа роднини по В'ЗХОДјашта". За оние кои не го разбираат изразот, во превод значи роднини по директна нагорна (растечка) линија. И' ги собра документите, и' даде бројче, но кој знае што направила.

Да размислуваме позитивно и да се надеваме дека наскоро ќе се среди состојбата. Мене ова со комисијата и најавените предлог измени на законот ми дава надеж дека работите ќе одат на подобро.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ke izleze dabc po rigorozen od ministerstvoto.eve gledame deka pravosadieto GI pusta kandidatite I so bratucedi I cickovci ili braka.znae li nekoj kako dabc funkcionira dali pretsedatelot samo odlucuva ili potpisuva.mislam deka vangelov vetuvase olesnuvanje za nas od makedonija izdavanje proishodi.I go vrati bkks vo registarot.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/15141 еве ако се види хронологија на настани помеѓу прво и второ читање се гледа дека има разлика од еден месец, и двата доклади од водечката комисија се со различен датум и едната од нив е со датум помеѓу двете седници
А каде виде /разбра дека ќе се разгледува во втора комисија?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ke izleze dabc po rigorozen od ministerstvoto.eve gledame deka pravosadieto GI pusta kandidatite I so bratucedi I cickovci ili braka.znae li nekoj kako dabc funkcionira dali pretsedatelot samo odlucuva ili potpisuva.mislam deka vangelov vetuvase olesnuvanje za nas od makedonija izdavanje proishodi.I go vrati bkks vo registarot.
Мислам дека работите се затегнаа во оној момент кога техничката влада(пред Бојко да дојде на власт) нареди да се направи проверка во Агенцијата.Во докладот после проверката беа нагласени многу неправилности во работата на ДАБЧ,највероватно тука треба да се бара причината за затегнувањето.Спореде она што го следам тука на форумов,има доста членови што имаат однесено стари документиво Министерството што не се по в'зходјашта линија,има и такви што имаат однесено и од чичко,братучед(еве последниот случај со Sperminatorot) и после тоа молбата им е уважена или од дополнителна се вратени на задолжителна проверка.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Зависи кај секој е различно некои за тоа чекале и 2-3 месеци,кај мене беше 3 недели.Е сега е важно ако си доставил старти докумрнти т.е. фотокопија од нив во министерството сега бараат исклучиво оригинал кој го враќаат при приемот на указот.Доколку имаш доставено фотокопија треба да ти стигне пошта на e-mail на твојот или на посредникот да се достават оригинали,по доставувањето на оригиналот треба за неколку дена да очекуваш промена.
Оригинален документ поврзан со изводи лично доставив
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Е за ова ми збореше посредникот....дека последните 8-9 месеци работите во ДАБЧ се многу затегнати(истото го кажува и еден член тука на форумов).Издаваат произход само и единствено ако однесиш документ од баба/дедо,мајка/татко,прабаба/прадедо т.с како што пише во законот-в'зходјашт Бугарин.За другите што немаат документи што се на име на мајка/татко,баба/дедо,макар и тие биле стари документи(како што е твојот случај),не издаваат произход.Нагласувам дека во случајов станува збор само за ДАБЧ а не за Министерството на правосудие.
Јас чекам од почеток на февруари и тоа со ученичка книшка од баба.....али уште немам одговор, пред некој ден се јавив кај посредниците и уште чекале као.....така да мислам и не е само дали имаш стари документи.....ептен долго се чека од ноември навака за происход...мин 2 месеци и тоа со стар документ....... е сега во мојата книшка нема народност пошто е ученичка книшка, а не сведетелство.....ако до толку затегнале, може и тоа да е.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Значи пак од почеток кога би се изгласал законот,јас мислев мојов Обама нешто уплескал таму.[DOUBLEPOST=1429217768][/DOUBLEPOST]Малку е нелогично ,ДАБЧ да не ги прифаќа а Министерство ги одобрува хм,ова ми нема логика па ај така нека биде .Ке го чекам и јас законов ,тревало на крај од месецов да се изгласа,па идеме јово на ново.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ми се чини дека кај тебе има некоја грешка или твојот посреднк нешто утнал.Ова стои во ДАБЧ
http://www.aba.government.bg/?legal=3
и со стари документи од Бугарска Егзархија т.е. од православна црква требало да те пуштат ако не е наведена националност.Едини конфликт има во однос на клубовите меѓу ДАБЧ и министерството кој се уште не е решен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom