Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Јас мислам дека има веќе судска одлука ако не се лажам во полза на БККС
Ima sudsko resenie da bide registrirana dodeka administrativniot sud ne donese definitivna odluka za nivnata zalba za brisenje od registerot.

http://voice-bg.com/29-glasat-na-bulgaria/1090-administrativniat_sud_uvaji_jalba_na_bkks.html[DOUBLEPOST=1427319281][/DOUBLEPOST]
Ima sudsko resenie da bide registrirana dodeka administrativniot sud ne donese definitivna odluka za nivnata zalba za brisenje od registerot.

http://voice-bg.com/29-glasat-na-bulgaria/1090-administrativniat_sud_uvaji_jalba_na_bkks.html
е сега ова е интересно:
Ако раководството на ДАБЧ не ја смени заповедта, ќе се наложи БККС да подаде сигнал кон Прокуратурата на Република Бугарија за јавно потикнување на дискриминација од страна на Владимиров.
значи, според ова, може и ДАБЧ да ја врати одлуката.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ima sudsko resenie da bide registrirana dodeka administrativniot sud ne donese definitivna odluka za nivnata zalba za brisenje od registerot.

http://voice-bg.com/29-glasat-na-bulgaria/1090-administrativniat_sud_uvaji_jalba_na_bkks.html[DOUBLEPOST=1427319281][/DOUBLEPOST]

е сега ова е интересно:
Ако раководството на ДАБЧ не ја смени заповедта, ќе се наложи БККС да подаде сигнал кон Прокуратурата на Република Бугарија за јавно потикнување на дискриминација од страна на Владимиров.
значи, според ова, може и ДАБЧ да ја врати одлуката.
Сепак мислам дека е многу позитивна работа самото тоа што се вратени на страницата значи има волја за позитивен исход
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Оваа истата постапка која ја објаснува "paparak" јас ја направив повеќе пати и ми излегува oва, дека :Нјама намерени зајавленија по посочените критерии. Па си помислувам дека можеби не го внесувам бројот правилно,а тој изгледа отприлика вака 20141015/7761/2014 . Пробав целосно го внесов,потоа пробав само со вториот дел и на сите начини истото излегува:Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.
lorena.kamenita ти благодарам :)
znaci i jas se obiduvav da proveram statusot isto mi pisuva i mene,ako nekoj proveruval na stranata na DABC i znae tocno kako treba neka ni objasni go molam[DOUBLEPOST=1427322131][/DOUBLEPOST]
http://www.aba.government.bg/?country=5151
Вратени се сите здруженија од Македонија на страната на Дабч вклучително и БККС. Не знам можеби е добро вие што мислите?
sekako deka ova e dosta pozitivno od noviot predsedatel na gos-Boris Vangelov,ivleva nadez deka ke trgnat rabotite na podobro za onie sto nemaat dok za poteklo da se olesni postapkata za dobivanje na proizhod
http://www.aba.government.bg/index.php?show=registur
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
drugari mozi ke se povtoam so nekoi ama se izvinuvam prv pat pisuvam
i citajki postovi gledam deka sme zaglaveni jas konkretno do 15 april treba da odnesam
dokument no ne sum pobaral odam na kartata smena na zakon eden upaten covek vo toa
mi veli ne trosi za brzo ke bide ama nekako toa se oddolzi pa taka koj ima nekakva informacija za toa e dobredojdena.gledam mn kavgi megu sebe sto ne mi se dopaga voopsto treba da si pomagame
dokolku ne znaes za nesto ne vleguvaj vo konflikt so nekoj bidi korisen so nekoja dobra informacija ili iskustvo
a mojv post e samo poddrka vo seto ova da se izdrzi i se nadevame deka ke bide za brzo kako sto mi velat i mene i samo pozitivna energija i ke se uspeeeeeee pozzz:)
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Decki vcera mi kazaa deka proishodot bil gotov i cekam potpis, denes bev da podnesam baranje za potvrda za neosuduvanost, bev vo dabc na 19 januari, pozdrav i na site vi posakuvam proishod sto pobrzo ;-)
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Decki vcera mi kazaa deka proishodot bil gotov i cekam potpis, denes bev da podnesam baranje za potvrda za neosuduvanost, bev vo dabc na 19 januari, pozdrav i na site vi posakuvam proishod sto pobrzo ;-)
Decki vcera mi kazaa deka proishodot bil gotov i cekam potpis, denes bev da podnesam baranje za potvrda za neosuduvanost, bev vo dabc na 19 januari, pozdrav i na site vi posakuvam proishod sto pobrzo ;-)
Со среќа нека ти е,што документи (стари)поднесе.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
има некој што бил/а на средбите со бг. претставници што беа пред некој денови кај нас низ неколку градови ? некое инфо од нив за олеснување на постапките
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Дечки шо да правеме ние што сме од 2012 без никаков документ за потекло,дајте некоја идеја,предлог...оти ојде работата у пм веќе..позз и со среќа на секој овде
 
Член од
2 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
fala druze, sveditelstvo na baba mi od osnovno, pisuvase nacionalnost blgarka
sveditelstvo go barase nekade vo skola ili doma go imase, zasto jas barav nekoj dokumenti me prepracaat ..pozz

Дечки шо да правеме ние што сме од 2012 без никаков документ за потекло,дајте некоја идеја,предлог...оти ојде работата у пм веќе..позз и со среќа на секој овде
ke iscakame
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
За тие што биле на интервјуто. Па сакам да ве прашам во врска со него. Како се одвива што прашуваат и имам слушнато за некакви листови со можни одговори кој ги даваат посредниците па доколку имаш таково нешто дали може да ги добијам за да видам што е тоа?

Фала однапред
Поздрав
ова истово и претходно го имав писано Колку што се сејкавам јас кога ке влезиш внатре ке те прашат за некој основни работи пр. како се викаш каде живееш... ке ти кажит дека ако имаш некој дополнителен бугарски документ дека сега мојш да го доставиш или ако немаш во моментот дека мојш да го доставиш и покасно, и ке ти речит сега ке почниме со интервјуто се што ке кажиш таја запишвит во компјутер, така да нети обрнуват многу внимание те прашвит дали имаш некој роднини во бугарија и каде, дали таткоти има бугарски происход, што ке се промени кајтебе кога ке го добиеш државјанството, зошто бараш бугарско државјанство, дали си бил предходно бугарија и каде, ке те прашат дали знајш некој државен празник бугарија (еден два неморат појке) мојт да те прашат кои се боите на знамето, кој е преседател на бугарија. Ако си преку некој посредник би требало да ти ги дајт на ливче напишани дури чекате ред, Како и дае не е страшно ништо.
DSC_0927.jpg
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom