Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
СЕ НАДЕВАМ ГРЕШАМ СО СРЕЌА НЕКА МУ Е НО ЗА ОВА ВЕКЕ ОВДЕ БЕШЕ ДИСКУТИРАНО,бев и јас заинтересиран за ова па ми рекоја дека не ги уважувааат бидејчи се документи од поново време..ГРАЖДАНСТВО само со човек (адвокат,службеник,идр.) што има врски во институциите,или КРАЈОТ НА АПРИЛ / МАЈ ако го изменат законот,пошто политичар од бг. ми кажа дека ке го гласале тогаш......
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
СЕ НАДЕВАМ ГРЕШАМ СО СРЕЌА НЕКА МУ Е НО ЗА ОВА ВЕКЕ ОВДЕ БЕШЕ ДИСКУТИРАНО,бев и јас заинтересиран за ова па ми рекоја дека не ги уважувааат бидејчи се документи од поново време..ГРАЖДАНСТВО само со човек (адвокат,службеник,идр.) што има врски во институциите,или КРАЈОТ НА АПРИЛ / МАЈ ако го изменат законот,пошто политичар од бг. ми кажа дека ке го гласале тогаш......
Па ако имаш врски со политичар од бг и зборите, зашто не извадиш преку него?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Па ако имаш врски со политичар од бг и зборите, зашто не извадиш преку него?
беше тука на одмор,ни го знам ни го познавам,дознав дека е политичар и го прашав,крајно некултурно е јас да му се бесам и давам со моите проблеми,,,,,БИТНО информацијата ми е сигурна или ме излажал.....
 
Член од
4 март 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
Јас поодамна го поставив тоа пρашање (за κρштеница бугаρсκа нова),бидејκи јас не сум воопшто κρстен,дали ја пρифаќаат во бг, одговоρот беше не. Аκо има случаи κој со таκов доκумент поминале неκа пишат поздρав.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Јас поодамна го поставив тоа пρашање (за κρштеница бугаρсκа нова),бидејκи јас не сум воопшто κρстен,дали ја пρифаќаат во бг, одговоρот беше не. Аκо има случаи κој со таκов доκумент поминале неκа пишат поздρав.
И јас истото прашање околу нова крштеница го поставиви пред еден месец и беше дискутирано дека е неприфатливо, што и до негде е логично бидејќи се работи за нов документ................. но еве ќе почекаме да каже bobi-sk како ќе му помине роднината.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
кога сте поднесувале за произход или кога сте поднесувале за државјанство, кога ви дала службеничката рок?
Поднесовме за произход во ДАБЧ во ноември 2014, истиот ден ни дадоа рок за доставување на дополнителни документи до декември 2014. На почеток од февруари 2015 веќе беа решени со статус ПРЕКРАТЕН. Малку задоцнија поради новогодишните празници во декември, имам информација дека во најголем дел ги решаваат во рок од еден месец. [DOUBLEPOST=1425951820][/DOUBLEPOST]
jas pred 6 meseci imam dadeno dokumneti od prv bratuced so isto prezime pa uste nema nisto...
Сигурен си дека нема ништо? Молбите во најголем дел се решаваат во рок од еден месец. Статусот на барањето може да се провери на страната на ДАБЧ (http://www.aba.government.bg/?legal=7) со бројчето и твојот датум на раѓање. Голема е веројатноста постапката да ти е прекратена, а ти да не ни знаеш за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Поднесовме за произход во ДАБЧ во ноември 2014, истиот ден ни дадоа рок за доставување на дополнителни документи до декември 2014. На почеток од февруари 2015 веќе беа решени со статус ПРЕКРАТЕН. Малку задоцнија поради новогодишните празници во декември, имам информација дека во најголем дел ги решаваат во рок од еден месец. [DOUBLEPOST=1425951820][/DOUBLEPOST]

Сигурен си дека нема ништо? Молбите во најголем дел се решаваат во рок од еден месец. Статусот на барањето може да се провери на страната на ДАБЧ (http://www.aba.government.bg/?legal=7) со бројчето и твојот датум на раѓање. Голема е веројатноста постапката да ти е прекратена, а ти да не ни знаеш за тоа.
Jas podnesov doplnitelen dokunent pred deset dena vo pravosudieto bev vraten na dopolnitelna proverka.koga bi trebalo da mi se smeni statusot i kaj da proveram.pozdrav
 
Член од
12 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
22
Мoже ли кaкo дoпoлнителен дoкумент дa се oднесе незaверенa кoпијa oд стaрa личнa кaртa кoјa мoментaлнo се нaoѓa кaј нив вo другa препискa ?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Мoже ли кaкo дoпoлнителен дoкумент дa се oднесе незaверенa кoпијa oд стaрa личнa кaртa кoјa мoментaлнo се нaoѓa кaј нив вo другa препискa ?
Moze jas taka podnesov vencanica koja e vo druga prepiska jas nemav ni kopija samo napisav vo molbata vo koja ptepiska e originalot i se povrzav so izvodi pa sea cekam so ke bide neznam
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
drugari brojceto mi bese vrateno na dopolnitelna,odnesov dokumenti i posel 3 nedeli mi go vratija vo procedura oste kolku ke treba da mi se smeni statusot deka mi e uvazena molbata
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
22
drugari brojceto mi bese vrateno na dopolnitelna,odnesov dokumenti i posel 3 nedeli mi go vratija vo procedura oste kolku ke treba da mi se smeni statusot deka mi e uvazena molbata
Кај мене се смени за 4 месеци,сега за потпис чекам повеќе од два месеци
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Кога се очекува да влеземе во Европа ние има ли надеж ? да не бркаме повише бугарски пасоши?
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom