Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 декември 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки, може ли малку помош.
Имам роднина кој е живеел во Сандански, Бугарија и таму е починат. Ќе може ли некој да ми каже во кој архив да барам посмртница. И дали има некој меил да им пишам за да видам дали имаат посмртница за него.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Старите бугарски документи треба да се заверат на бугарски нотар, копијата. Се дава заверената копија а стариот документ само на увид и веднаш ти го враќаат. Мене ми го признаа на тој начин. Но одете лично, зашто кај мене едни документи ми кажа посредникот дека бараат, а таму на лице место ми рекоа други. Значи многу посредници лажат и може не ги ни доставуваат документите.
pa verojatno deka postojano menuvaat pravila , koga jas podavav dopolnitelni go dadov originalot ,taka baraa no veke rekov go vrakaat na krajot od procedurata, nikoj nema pravo da prisvoi takov star dokument[DOUBLEPOST=1425887477][/DOUBLEPOST]
Па вака,посредников ми вика да му дадам мој извод,од татко ми и од баба ми за да ми извади крштеница во бугарија,пошо он е бугар. Изводите кои треба да му ги дадам се македонски изводи. вчера баш се видов со него и тврдеше дека на тројца им извадил таков документ,и му го прифатиле. лугето зеле происход со него. прашањево ми е дали некој имал слично искуство да сподели.
samo treba da se vnimava so kakov posrednik si imas rabota. od iskustvo i toa mnogu bolno vi kazuvam pazete so kogo si imate rabota, ne e zaradi parite tuku zaradi postapkata za drzavjanstvoto . ke si mislis dokumentite ti se predadeni se e ok i posle ke svatis deka si preveslan ko vol u kupus. ako nekoj saka nesto da nosi u bg neka odi licno so posrednikot zaedno za da si vidi sto podnesuva
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
3. Сега не се добива со копија од пасош од прв братучед. Пробано и проверено, има стотици такви случаеви кои не успеале. Јас со двајца други поднесовме во ноември 2014, еден копија од пасош на брат, друг од братучед, трет од чичко - сите тројца сме одбиени. Кога ги доставивме документите на шалтер, службеничката ни побара документ од баба или дедо и ни даде рок да доставиме дополнителни документи. Се очекува промена на закон наскоро која би требало да биде во прилог на вакви случаеви како нас. Мислам дека ова со пасош прв братучед и чичко е измислица на посредниците бидејќи се во криза и да извлечат по некое евро од наивни луѓе.
Na mene mi gi prifatija dokumentite so kopija na bg pasos od brat. A mojot drugar dobi drzavjanstvo so kopija iod prv bratuced
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
со копија од пасош на прв братучед, презимето мора да е исто или може да е различно?
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
pozz do site :)
edna pomos ako nekoj znae .
vaka imam dedo para koje roden 1870 god vo kumanovsko selo koj e bil bugarski ucitel na vremeto vo kumanovsko selo ,dali toa vreme kumanovo bilo pod bugarska vlast .posto vo kumanovo barav po arxivte nemosat da go pronajdat nikako,dali postoi nekoja nacin da go ima vo evidencija vo arxiv,vo bugarija pod koja naziv vo arxiva da se obratmam,inace go ima vo knigata sto ja izdal ,,DIMITAR TALEV , koje pisuva deka deka bil bugarski ucitel ,i deka turcite go macele , da i pisam na mell ako nekoj znae da spodeli od napred na site vi blogodaram,..
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
pa verojatno deka postojano menuvaat pravila , koga jas podavav dopolnitelni go dadov originalot ,taka baraa no veke rekov go vrakaat na krajot od procedurata, nikoj nema pravo da prisvoi takov star dokument[DOUBLEPOST=1425887477][/DOUBLEPOST]
samo treba da se vnimava so kakov posrednik si imas rabota. od iskustvo i toa mnogu bolno vi kazuvam pazete so kogo si imate rabota, ne e zaradi parite tuku zaradi postapkata za drzavjanstvoto . ke si mislis dokumentite ti se predadeni se e ok i posle ke svatis deka si preveslan ko vol u kupus. ako nekoj saka nesto da nosi u bg neka odi licno so posrednikot zaedno za da si vidi sto podnesuva
Ако одиш со посредник само да видиш каде ке поднесе документи тогаш што ќе ти го посредникот? Најдобро сам бар ќе знаеш што работа си завршил. Таму ке ти кажат на кој шалтер да поднесеш па и тука не е различно по шалтерите.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Na mene mi gi prifatija dokumentite so kopija na bg pasos od brat. A mojot drugar dobi drzavjanstvo so kopija iod prv bratuced
Да, ама прашањето е кога ? И во кој дел од процедурата. Правиме муабет дека од септ/окт. , а може и некој месец подоцна не може да се земе происходот без стари документи, у самиот старт те сечат....видовме дека имаше случаеви што успеале ама од претходно што веќе биле во барабанот. Сега без стари документи барем јас мислам до происход мн тешко, да не кажам не возможно..... а од др страна може и по ок е вака, во однос на тоа ете не добиваш происход и ќе чекаш нешто да се смени па пак да подадеш документи, отколку да те пуштат, да чекаш 2 год во надеж и 5 мин пред да го добиеш затегнале, и нема пасош. Да се надеваме само дека законот ќе донесе позитивни промени.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
последниов месец гледам у мода е вадење крштеница во бугарија врз база на изводи од баба,татко и тој што поддава за документи. со таков документ поминале дури тројца кај посредников без проблем. прашањето ми е,дали некој имал слично искуство да сподели.
а колку пари зема посредников? можеш да си пробаш не е на одмет, можеби ќе добиеш происход
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Да, ама прашањето е кога ? И во кој дел од процедурата. Правиме муабет дека од септ/окт. , а може и некој месец подоцна не може да се земе происходот без стари документи, у самиот старт те сечат....видовме дека имаше случаеви што успеале ама од претходно што веќе биле во барабанот. Сега без стари документи барем јас мислам до происход мн тешко, да не кажам не возможно..... а од др страна може и по ок е вака, во однос на тоа ете не добиваш происход и ќе чекаш нешто да се смени па пак да подадеш документи, отколку да те пуштат, да чекаш 2 год во надеж и 5 мин пред да го добиеш затегнале, и нема пасош. Да се надеваме само дека законот ќе донесе позитивни промени.
Jas pred destina dena dostsviv dopolnitelen dokument vencanica od sestra od dedo mi od koja originalot e kaj moj bratuced vo negovata prepiska jas dostaviv samo izvodi i posmrtnici za da dokazam vrska so sestrata od dedo mi so naglaska deka vencanicata e tamu kaj niv.sto mislis bi uspeal nesto ili?inaku sum od 2012 intervju
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
pozz do site :)
edna pomos ako nekoj znae .
vaka imam dedo para koje roden 1870 god vo kumanovsko selo koj e bil bugarski ucitel na vremeto vo kumanovsko selo ,dali toa vreme kumanovo bilo pod bugarska vlast .posto vo kumanovo barav po arxivte nemosat da go pronajdat nikako,dali postoi nekoja nacin da go ima vo evidencija vo arxiv,vo bugarija pod koja naziv vo arxiva da se obratmam,inace go ima vo knigata sto ja izdal ,,DIMITAR TALEV , koje pisuva deka deka bil bugarski ucitel ,i deka turcite go macele , da i pisam na mell ako nekoj znae da spodeli od napred na site vi blogodaram,..
Бугарија во 1870 година уште е под турско ропство, нема како да најдеш докоменти од бугарска држава пред 1878-9, бугарска егзархија има од февруари 1870 година и Куманово како и речиси цела Македонија е дел од неа до српската окупација 1913
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
18
Страната http://mjs.bg/ не работи или мене нешто ми е слаб нетот?
padnata e stranata[DOUBLEPOST=1425900663][/DOUBLEPOST]Dechki znaete na nekoj vo skoro vreme da mu imaat semenato status pa makar i od normalna procedura i da cheka za potpis od BG
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Jas pred destina dena dostsviv dopolnitelen dokument vencanica od sestra od dedo mi od koja originalot e kaj moj bratuced vo negovata prepiska jas dostaviv samo izvodi i posmrtnici za da dokazam vrska so sestrata od dedo mi so naglaska deka vencanicata e tamu kaj niv.sto mislis bi uspeal nesto ili?inaku sum od 2012 intervju

Колку што се сеќавам имаше случаеви со брат/сестра на дедо/баба, али секако со стари документи на коиј им одобрија. Е сега пошто оригиналот го задржале, ако добро си им посочил во чии докементи се наоѓа, може е добро и бројчето на братучед ти да го писеш за побрзо да го најдат во документите, не би требало да имаш проблеми. Среќно :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Само што се вратив од матично, ми требаше умреница од 1909 г. и ми рекоа дека немало од таа година а исто од 1940 знаеме дека за сигурно тогаш е починат мојов прадедо, неможеа да го најдат ни тој :( сега не можам да се поврзам со изводи од 3 братучед. А не можам да најдам ниту воена книшка, пишав во сите бг архиви немало податоци за лицето што го барам ,
сега не знам што да правам веќе, што ќе поднесам во ДАБЧ, ништо немам! скроз ништо...... ми останува последна надеж во црква да прашам, ама сумљам дека и таму ќе најдат нешто, за умрениве предци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom