Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Па вака,посредников ми вика да му дадам мој извод,од татко ми и од баба ми за да ми извади крштеница во бугарија,пошо он е бугар. Изводите кои треба да му ги дадам се македонски изводи. вчера баш се видов со него и тврдеше дека на тројца им извадил таков документ,и му го прифатиле. лугето зеле происход со него. прашањево ми е дали некој имал слично искуство да сподели.
колку што знам крштеница уважуваат само доколку е стара,(стар документ) имам прашано за црковни документи ги прифаќаат само доколку се стари....
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
negledam denes aktivosti vo pravosudie fevruari rabotea ama mart slabo 9 denes a nisto novo nema
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
не знам -споро е некако, и со новиот претседател на ДАБЧ го отупеа максимално, месец дена фати, а од објава ништо
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
колку што знам крштеница уважуваат само доколку е стара,(стар документ) имам прашано за црковни документи ги прифаќаат само доколку се стари....
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
Ајде информирај што ќе направи дали ќе помине.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
не знам -споро е некако, и со новиот претседател на ДАБЧ го отупеа максимално, месец дена фати, а од објава ништо
pretsedatelo na DABC istoriski veke stana....ako e kako nego i so zakono 2032 ke dobieme pass
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
A отприлика колку чини да се извади тој документ. И дали ќе го носи во правосудие или при прво носење на документи во ДАБЧ ?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
Ќе носи нов документ, сегашна крштеница од ново време ? ако се поминува со ова секој православен ќе може да однесе и ќе е супер :)
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
Ќе носи нов документ, сегашна крштеница од ново време ? ако се поминува со ова секој православен ќе може да однесе и ќе е супер :)
И мене ме интересира ова со крштеницата, ако може да ни појасниш на сите ?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
3. Сега не се добива со копија од пасош од прв братучед. Пробано и проверено, има стотици такви случаеви кои не успеале. Јас со двајца други поднесовме во ноември 2014, еден копија од пасош на брат, друг од братучед, трет од чичко - сите тројца сме одбиени. Кога ги доставивме документите на шалтер, службеничката ни побара документ од баба или дедо и ни даде рок да доставиме дополнителни документи. Се очекува промена на закон наскоро која би требало да биде во прилог на вакви случаеви како нас. Мислам дека ова со пасош прв братучед и чичко е измислица на посредниците бидејќи се во криза и да извлечат по некое евро од наивни луѓе.
кога сте поднесувале за произход или кога сте поднесувале за државјанство, кога ви дала службеничката рок?
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
decki ako nekoj znae da mi kase vo koj arxiv da pobaram vo bugarija ,.
vaka imam dedo koj e roden 1915 god vo okolina kumanovo vo 1943 god bil sobran i odveden na pirin mesto simitlija da pravi betonski blokovi za tuneli -pravili se pruga ,ako nekoj znae vo koj arxiv da se obratam toest na koj mell da i pisam vo bugarija mose imat ividencija vo arxiva ,vi blagodaram na site za svaka informacija,pozz
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Значи пред мене еден дечко го зеде пасошот кој што поминал со таков документ. Братучед ми во среда ќе носи таков документ. Ако му го прифатат,значи може да се вади.
Се извинувам доколку не е така,се работи за муабети.Слушнав муабети дека има некаков поп во Благоевград кој дава за пари некакви крштеници и мава печати и сите со таков документ се прекратени.
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
27
Поени од реакции
17
Некој да помогне?

Дали има некој вадено документи од архив во Бугарија?

1.Мојата фамилија има неколку роднини во Бугарија (петрич), но починати. На баба ми, татко и (мој прадедо) има сестра која живеела во Петрич и фамилијата и е во Петрич. Дали може да однесам некој ваков документ и дали ќе важи?

2.Пра-дедо ми бил војник во Бугарија, дали може од некаде да се извади ваков документ?

3.Прашав двајца посредници, велат дека се добивало и по база на копија на пасош од 1 братучед (кој има добиено пред 2011година). Сега незнам кој веќе да веруваш у пм.

Ако има некој, нека помогне за овие 3 прашања :))
1. Ако са со истата фамилија, може би. Зависи, дали можеш да докажеш по некакав начин, че сте роднини. Иначе см'ртниот акт можеш да најдеш во с'ответната општина (во твојат случај Петрич).
2. Барај во военниот архив, сам онлајн (ако знаеш данните) или ги питаш на mail-а им. На 3. ти одговориха. :)

Здраво дечки, може ли малку помош.
Имам роднина кој е живеел во Сандански, Бугарија и таму е починат. Ќе може ли некој да ми каже во кој архив да барам посмртница. И дали има некој меил да им пишам за да видам дали имаат посмртница за него.
Во општитана во Сандански. Обаждаш се или на мјасто.

pozz do site :)
edna pomos ako nekoj znae .
vaka imam dedo para koje roden 1870 god vo kumanovsko selo koj e bil bugarski ucitel na vremeto vo kumanovsko selo ,dali toa vreme kumanovo bilo pod bugarska vlast .posto vo kumanovo barav po arxivte nemosat da go pronajdat nikako,dali postoi nekoja nacin da go ima vo evidencija vo arxiv,vo bugarija pod koja naziv vo arxiva da se obratmam,inace go ima vo knigata sto ja izdal ,,DIMITAR TALEV , koje pisuva deka deka bil bugarski ucitel ,i deka turcite go macele , da i pisam na mell ako nekoj znae da spodeli od napred na site vi blogodaram,..
Дека е кр'стен? Ето телефон за справки за секакви в'проси: 0700 10 900. При тебе со Талевски треба да имаш успех. Поздрави.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
A отприлика колку чини да се извади тој документ. И дали ќе го носи во правосудие или при прво носење на документи во ДАБЧ ?
150 E....инаку за прв пат оди.[DOUBLEPOST=1425944965][/DOUBLEPOST]
Ќе носи нов документ, сегашна крштеница од ново време ? ако се поминува со ова секој православен ќе може да однесе и ќе е супер :)
А знаеш дека има многу луѓе што не се крстени во црква? Гледаш дека некој се сетил,и од тоа му дошла идеја.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom