Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
На 3.01 поднесов документи,на 13.01 ги поднесов нотаризирани,сега кој датум се зема во предвид за тиемесец два што се чека,да знам кога да почнам да го барам посредников.Ви Благодарам
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Na kolku vreme izleguvaat protokolite oti sega izlegoa vo petok mislam bese dali moze da se ocekuva i utre nekoi ubavi novosti ili si imaat nekoj red ne najdov nesto takvo da procitam da postiral nekoj
Sovetot po drzavjanstva se sostanuva 3 ili 4 pati vo mesecot i tuka se razgleduvaat dokumentite.Mislam deka togas odlucuvaat dali i koi ke pominat ,a koi ne.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Toa ne znam i jas go cekam.Sega e se pomesano ima od 2012 i 2013 i ne se znae kolku ima pred nas.
Јас колку се сеќавам претходните како вас чекаа месеципол до два за потпис. А после тоа не е битно дали е излезен протокол или не вие го подигате указот и дур искочи вашиот број во прототол веќе ќе имате пасош во рака.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Јас колку се сеќавам претходните како вас чекаа месеципол до два за потпис. А после тоа не е битно дали е излезен протокол или не вие го подигате указот и дур искочи вашиот број во прототол веќе ќе имате пасош во рака.
Ima nekoi sto cekaa podigo vreme negde 3 meseci no stom e dotuka rabotata ke bide.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ke bide mislam deka januar bese cel so praznici isto kako kaj nas i sigurno pola mesec nemaat raboteno.
Абе дечки ја до негде ви се чудам јас да чекам уште потпис, ќе бидам ладен како шприцер. Кај вас е завршена работа, дали ќе биде денес или утре сосема е небитно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.434
Поени од реакции
4.932
Proveri vo osiguritelnata kompanija sproti ambasadata mozebi ke mozat da ti zakazat
Немам потреба од тоа, го напишав коментарот за да му помогнам на друг член. Ете му и совет каде може да праша за телефонот иако подобро да си праша во амбасада. ПС ич не ги препорачувам од таа осигурителна компнанија за превод или нешто да ти помогнат во постапката зашто се изгор скапи.

Imam drugari sto zemaa i so ИЌ no mene me zatece smena na vlada itn itn a za hrvatski pasos pojma nemam i ne mi teknalo ako imas info pisi
Хрватски пасош ти е невозможна мисија, на близок роднина мајка му е хрватица и државјанство со пасош со се. Брат му е хрватски државјанин кои повеќе од 30 години работи и живее во хрватска, а на роднинава не му даваат бидејќи не живее таму и знаат дека сака само да го искористи поради поволностите од Унијата. Имаш шанси само ако живееш и работиш таму па по пат на натурализација да ти дадат.

koja e varijantata za slovenski pasos i kako moze da se izvadi?
Не е толку комплицирано како погоре објаснетот за хрватски ама мораш да си таму (живееш/работиш) за да имаш можност да довиеш, на лепе очи како со бугариве нема.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Kako da ne,spored tebe....Togas ne trebase ni nas da ne vratat na dopolnitelka po noviot zakon od 2014god...
Јас се извинувам ако ти ги повредив чувствата,немора да бидеш толку голем Selah.
Aко е до мене нема да прекратувам преписки ниту да враќам на дополнителна,на сите ќе им дадам државјанство...ама не е.

Луѓето во министерстото си работат....си прекратуваат преписки си враќаат на дополнителна и нема никакви индикации дека ќе престанат.

А кој е тој закон од 2014?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom