Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Dobro utro
Ako moze nekoj da objasni proveriv sega za mojot broj za drzavjanstvo mi pisuva PREPISKATA E SKRATENA
fala odnapred
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Зависи кој документ.. Македонски ако е мора да биде оригинал со превод и легализиран, а ако е бугарски, или оригинал или фотокопија заверена на бугарски нотар, инаку баш ме интересира дали на некого му одобриле до сега кој однел фотокопија заверена на нотар бидејќи јас бев со оригинал
Мене ми одобрија со документ заверен на нотар во Бугарија. Документот не е по права линија, туку од брат на дедо ми.
 
Член од
1 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kako mozam da dobijam dokument baba mi ucela vo bugarsko uciliste so koj arhiv da iskontaktiram dva dali imaat takvi dokumenti ili samo voeni kniski izdavaat
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво

Сакам да прашам. Доклоку би сакал да аплицирам за Бугарски пасош во амбасадата во Скопје, да ли повторно би требвало да се приајвам на страната http://www.aba.government.bg/?legal=9 или лично треба да отидам во амбасадата за да се пријавам за да чекам да Булгарски происход.

Ви благодарам однапред

Поздрав
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
. Nekoj si koj ke ti kaze.Se ima na svetov.
Страшно. И јас понкогаш давам информации ама секогаш потенцирам дека тоа е мое мислење а не тврдење дека е така и никако поинаку. Аххх многу ги има самобендисани во Државава затоа или ќе си одиме или ќе треба да им се придружиме......а второто за мене е рамно на самоубиство.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dobro utro
Ako moze nekoj da objasni proveriv sega za mojot broj za drzavjanstvo mi pisuva PREPISKATA E SKRATENA
fala odnapred
"Prepiskata e prekratena" ne e dobro znaci ti e zaprena procedurata dopolnitelnite dokumenti so gi imas odneseno ne bile dovolni za drzavjanstvo taka da sega ti e eden vid zaprena postapkata. Dokolku dojdi do izmenata na zakonot site so ja cekame i se nadevame deka ke se napravi, mozi ke pominis ama to nikoj ne mozi da ti kazi. Znaci momentalno nemas sansa za drzavjanstvo sledi ja redovno temata ke postiram mozi jas ili nekoj drug clen koga ke ima nekoj izmeni mozno e kraj na mart ama MOZNO E (ne e nisto sigurno).
Koj broj si od prilika i kakvi dok. dopolnitelni podnese?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Dobar den na site forumgjii sakam da prasam oti gledam deka ima stvarno deckki sto ja razbiraat procedurata i se ostanato vo vrska so drzavjanstvo mu imam dadeno na eden posreduvac kopija od vencanica demek ke ja sredel za edne mesec se ispostavi deka e prevarant i si odnesov orginal dokument vencanica voena kniska itn e sega sedam i si mislam dali e mozno toj sto mu dadov kopija nesto da ja zloupotrebi na primer moze ke najde nekoj drug so isto prezime i da pomine nekako pa nesto problem da mi napravi aj ve molam ako znae nekoj neka mi kaze pa da mozam na nego da istresam od ovie nervozi.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Dobro ne mi e jasno ako go usvojat zakonot vo nasa korist da receme site vrateni na dopolnitelna proverka ponovo ke gi razgleduvaat ili mora ponovo molba da se dostave od nasa strana za da se razgleda prepiskata.[DOUBLEPOST=1425213739][/DOUBLEPOST]
Dobar den na site forumgjii sakam da prasam oti gledam deka ima stvarno deckki sto ja razbiraat procedurata i se ostanato vo vrska so drzavjanstvo mu imam dadeno na eden posreduvac kopija od vencanica demek ke ja sredel za edne mesec se ispostavi deka e prevarant i si odnesov orginal dokument vencanica voena kniska itn e sega sedam i si mislam dali e mozno toj sto mu dadov kopija nesto da ja zloupotrebi na primer moze ke najde nekoj drug so isto prezime i da pomine nekako pa nesto problem da mi napravi aj ve molam ako znae nekoj neka mi kaze pa da mozam na nego da istresam od ovie nervozi.
Mozi da se desi toa.Jas eve edna moja slucka onaka random od oglasi zvonam onaka konsultacii so razni posreduvaci sobirav informacii i on mi veli pocekaj vidi so ke bide so tvojot broj ako te vratat javi mi se ima babicki i dedovci so mozam da gi napravam da bidat tvoj pretci se razbira se za pari znaci so fals dokumenti.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Dobro ne mi e jasno ako go usvojat zakonot vo nasa korist da receme site vrateni na dopolnitelna proverka ponovo ke gi razgleduvaat ili mora ponovo molba da se dostave od nasa strana za da se razgleda prepiskata.
Ne veruvam mozi samo molba i dopolnitelen dokument oti nema logika da se ceka na povtorno razgleduvanje veke se razgledani nosis dokumet i ke vidat moe mislenje oti onaka ke napravat pak guzva[DOUBLEPOST=1425213933][/DOUBLEPOST]
Dobro ne mi e jasno ako go usvojat zakonot vo nasa korist da receme site vrateni na dopolnitelna proverka ponovo ke gi razgleduvaat ili mora ponovo molba da se dostave od nasa strana za da se razgleda prepiskata.[DOUBLEPOST=1425213739][/DOUBLEPOST]
Mozi da se desi toa.Jas eve edna moja slucka onaka random od oglasi zvonam onaka konsultacii so razni posreduvaci sobirav informacii i on mi veli pocekaj vidi so ke bide so tvojot broj ako te vratat javi mi se ima babicki i dedovci so mozam da gi napravam da bidat tvoj pretci se razbira se za pari znaci so fals dokumenti.
ok fala ke go dade dokumentot Blagodaram u svak slucaj
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ne veruvam mozi samo molba i dopolnitelen dokument oti nema logika da se ceka na povtorno razgleduvanje veke se razgledani nosis dokumet i ke vidat moe mislenje oti onaka ke napravat pak guzva[DOUBLEPOST=1425213933][/DOUBLEPOST]
ok fala ke go dade dokumentot Blagodaram u svak slucaj
Znaci ponovo vadenje na izvodi so biranje na dokumenti povrzuvanje i seto toa zabava do beskraj.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Stvarno luge i na mene ne mi e jasno dokolku se promenat nekoi raboti vo zakonot sto li ke bidne??
Sve ke stane kasa popara i sto vika nervoza odnovo dokumengi povrzuvanje abe eb*** u zabavata cccc...nisto se ne znae t.e nie nisto ne mozeme da svatime kolku i da se trudime da mu najdeme nekoja logika na zakonov i segasen i iden.

inaku citaajki tuka se spomna za kartoncetompa bi sakala vaka nekoj so znae da mi odgovori zosto jas imam dva broja (znaci prviot broj ne e sigurno od proishod poso jas direktna bev na intervju) znaci imam edno brojce na leva strana i drugo brojce pod justice.bg so pise i ima kroz 2014 e sega svativ deka brojot so kroz 2014 mi e za ukazot ama ona od levata sto li ke ee????ima li nekoj vakvo iskustvo???
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Едниот број ти е за интервјуто, после тоа нема никаква важност, и кога ќе го поминеш ти го пишуваат бројот на преписката за да го проверуваш онлајн, што има нејасно
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ке ве молам давајте само правилни информации ако знаете немојте да ги насочувате луѓето на крив колосек. Треба да разберете дека тука на сајтот има и лажни посредувачи кои сакаат само да ве искористат па бидете претпазливи и би замолил да не се препукувате тука, зошто само ги збунувате луѓето. Тука има неколку категории на апликанти,
1.луѓе кои сакаат да поднесат први документи за происход и не знаат како иде процедурата
2.луѓе кои добиле происход и треба да заказат интервју
3.луѓе кои поминале интервју и чекаат одговор од министерството
4.луѓе кои добиле позитивен одговор чекаат за указ
5.луѓе кои се вратени на дополнителни проверки на кои им се бараат врз кои основа добиле происход или им фали некој друг документ.
6.луѓе што ја поминале процедурата и чекаат за потпис за државјанство.
Најдете се кај припаѓате и читајте ги постовите и ке дојдете до одговор или нека некој што знае им помогне Сите ние чекаме да се смени законот или да изберат претседател на дабч. Никој конкретно не знае што ке биде и само може да нагаѓаме.Јас се уште чекам за происход и имам поднесено документи преку амбасада и до тука можам да ви помогнат околу таа процедура. Поздрав
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Едниот број ти е за интервјуто, после тоа нема никаква важност, и кога ќе го поминеш ти го пишуваат бројот на преписката за да го проверуваш онлајн, што има нејасно
Ne mi bese jasen prviot broj zosto sluzi a za ostanatoto sum poveke od dobro zapoznaena.
samo sakav da znam okolu toj broj i prasav najkulturno covecki nema potrebaod arogantnost.
Ova e forum za diskusija i sekoj ima pravo da si prasa nesto sto ne mu e jasno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom