Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Е истата таа госпоѓа ги прифати и моите документ ,без да ми каже да донесам и документ од дедо или баба.И те молам читај ме појсно зборам за документи од чичко и тетки (Бугарски)не пасош ,крштеници ,војнички книшки и сл.[DOUBLEPOST=1424383821][/DOUBLEPOST]
Luge dali ste pismeni pa procitajte go linkot i ne se glupirajte
Ако те цитирам значи те читам .
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Е истата таа госпоѓа ги прифати и моите документ ,без да ми каже да донесам и документ од дедо или баба.И те молам читај ме појсно зборам за документи од чичко и тетки (Бугарски)не пасош ,крштеници ,војнички книшки и сл.[DOUBLEPOST=1424383821][/DOUBLEPOST]
Ако те цитирам значи те читам .
Ќе го знаеш исходот во рок од еден до два месеца од поднесувањето на документите. Статусот можеш да си го провериш и на интернет со бројчето на барањето.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Според информациja на „Труд” лидерoт на ВМРО и сoпредседател на Патриотичниoт фронт Красимир Каракачанов лобирал пред двата вицепремиери за назначувањето на Борис Борисов за шеф на Државната агенција за бугарите во чужбина.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4610336
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Происход или пасош од чичко ти кој му бил издаден само врз основ на изјава за бугарска самосвест, кој не е поткрепен со никакви документи за потекло на неговите претци е невалиден, следствено не можеш да го користиш пасошот на чичко ти како доказ за твоето потекло.

Службеничката на шалтер на сите оние Македонци со документи од чичковци, браќа и братучеди им даде рок од една недела да донесат документ од баба или дедо, јасно и гласно им нагласи БАБА ИЛИ ДЕДО. Оние кои не однесоа во предвидениот временски рок документ од баба или дедо им ја стопираа процедурата.

Молете се да се изгласаат измените во законот. :) Друго чаре нема.
vrati se nanazad i procitaj ja 223 strana
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Denes ima novi brojcina nekade stignati se do 15525 brzo odi bar da go donesea noviot
zakon
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Другари јас дојдов до еден мој заклучок. Немора да е вистина. Зошто доколку постои сериозна политичка волја за донесување на измени во законот за чужденци, тие така речи летаат со прегледување на предмети и прекратуваат преписки. Мислам дека тоа се прави затоа што сите кои ќе бидат прекратени доколку се донесат измените повторно ќе поднесат апликации според новиот закон. Тие немаат емоции што вие ќе се влечете по шалтери уште две години туку ќе се радуваат на полнењето на буџетот и приватни партиски џебови, се работи за голем бизнис и вртење на многу пари. Гледате како се пазарат кој да биде претседател на дабч. Се е исто како кај нас дури и полошо. Да се надеваме дека бурата ќе зафати што помалку луѓе.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Се е исто како кај нас дури и полошо.
Не е полошо од кај нас, туку кај нас помалку се зборува и објавува, па се добива впечаток дека не е толку лошо, а според мене е баш спротивното.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Не е полошо од кај нас, туку кај нас помалку се зборува и објавува, па се добива впечаток дека не е толку лошо, а според мене е баш спротивното.
Помлад си не ја познаваш Бугарија доволно. Професионално занимање им беше криминалот. Јас во бугарија одев на шопинзи 92-96. Да влезеш со сопствено возило или да се шеташ со пари во било кој џеб, дома се враќаш пеш гол и бос. Немој да мислиш дека тоа така лесно се искоренува ако си дел од ЕУ.[DOUBLEPOST=1424389544][/DOUBLEPOST]
Помлад си не ја познаваш Бугарија доволно. Професионално занимање им беше криминалот. Јас во бугарија одев на шопинзи 92-96. Да влезеш со сопствено возило или да се шеташ со пари во било кој џеб, дома се враќаш пеш гол и бос. Немој да мислиш дека тоа така лесно се искоренува ако си дел од ЕУ.
И лавот е мачка ама оди погали го.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Помлад си не ја познаваш Бугарија доволно. Професионално занимање им беше криминалот. Јас во бугарија одев на шопинзи 92-96. Да влезеш со сопствено возило или да се шеташ со пари во било кој џеб, дома се враќаш пеш гол и бос.
Ниту Бугарија е истата од тој период, ниту Македонија денес личи на Македонија од истиот период. Не постои нешто подолно и победно од македонската пародија што не заслужува да се нарекува "политика" и нема жива сила што може да ме убеди дека во бугарската е "дури и полошо од кај нас". А денешна Бугарија ја познавам доволно добро. Не е толку важно да се согласиме околу ова, заминавме офтопик малце.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
A dali prifakaat od sestra na dedo jas toa obnesov pred dva dena.inaku jas pak sum od 2012
Јас поднесов стар документ од брат на дедо ми и молбата ми е одобрена. Ако немаш документ од права линија поднеси тоа што имаш.
Позз
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
27
Поени од реакции
17
Ниту Бугарија е истата од тој период, ниту Македонија денес личи на Македонија од истиот период. Не постои нешто подолно и победно од македонската пародија што не заслужува да се нарекува "политика" и нема жива сила што може да ме убеди дека во бугарската е "дури и полошо од кај нас". А денешна Бугарија ја познавам доволно добро. Не е толку важно да се согласиме околу ова, заминавме офтопик малце.
Епа не е баш така. Аз с'м б'лгарин и мислам истото само че по обратнијат ред.
Имало е много криминалитет, ова е факт. Сега нема так'в уличен рекет и "закон'т на улицита" не е това което е бил тогава. Полошото обаче е дека од 25 години управлјават мафиоти. Това ако не го знаеш, да го знаеш од мене. Нема ни едно правителство кое да управлјава повторно. Преди 3 месеца Бојко Борисов (за когото американското посолство во документи изтекли в Уикилијкс пише че е наркотрафикант и е помогал на прест'пници по време на Jуго-ембаргото) стана првиот од 25 години коа да му се даде возможност втори пат да биде премиер. П'рвијат п'т си даде оставката след масови простести началото на 2013. На последните избори гласуваха помалко од 50% од лугето, на следваштите ке бидат помалко и од 40%.
Нема многу општо со темава, но саках да кажа дека Б'лгарија немаше да биде на това дередже, ако мафијата си немаше д'ржава.

Роберто Савиано: „Италија е демокрација с мафија в'тре, Б'лгарија е мафија с демокрација в'тре”
http://novatv.bg/accents/view/4409/Ексклузивни-разкритија-за-б'лгарската-и-италианската-мафија-в-Ничија-земја/

Немате си на представа што за огромна и организирана мафија се зворува ... особено за размерите на страна како Б'лгарија ... за жалост.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Едно време имаше овластен преведувач наспроти бугарска амбасада. Може некој да ми го каже неговото име и какви се цените за еден преведен извод?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom