Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Има ново соопштение до 15000. Бројчињата се доста изретчени се надевам дека така ќе остане и дека тие кои не се на списокот ќе им продолжи нормално процедурата или можеби преписките се редовни бидејќи од тој период почнаа да бараат дополнителни документи па ќе оди поглатко процедурата.
Колку е педерско соопштениево 02 Фебруари
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
aj ve molam ako znajte kazete kaj mozam da izvadam lekarsko za pari ( ne deka imam nekoja bolest. no takov coek sum so nejki ispituvanja i zaebancij) sakam samo da odam da si zemam i da si zaminam.. ako znajte nekoj kazete ve molam[DOUBLEPOST=1422902724][/DOUBLEPOST]@truckerinsoul ti spomnuvase nekoj od PP. ako sakas da kazis broj od nego
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Здраво луѓе,

Како мој мал придонес кон темата, да кажам дека од извори на БКК чув дека се чека на изборот на нов претседател на АБЧ во февруари, во што се полагале големи надежи. Значи, БКК имаат големи очекувања.

Имам едно прашање за оние кои се обратиле кон Архивот во Велико Трново или некој друг релевантен архив: На кој начин се контактираат? Преку телефон, e-mail?... Претпоставувам не сте оделе таму за да пребарувате. Колку брзо оди интеракцијата со нив? Ако е бавна, вреди ли да се оди таму лично и да се заврши побрзо работа? Секаква информација или совет околу таа процедура се добродојдени. Допрва ќе почнувам постапка за бугарско државјанство, ама до овој момент немам најдено релевантен документ за пред АБЧ. Имам прв братучед со бугарско државјанство, ама сепак барам посигурна варијанта и затоа мислам да се обратам во Архивот.
Јас контактирав со нив преку маил. Многу се покажаа ажурни, веќе наредниот ден ми одговорија. Потребни се доста информации-име татково име и презиме, која година служел војска и во кој одред, воена единица или сл., каде живеел додека бил на служба. Јас не успеав да ги соберам сите информации, меѓутоа читав претходно дека за 2 недели откако ќе платиш, уверението ти го испраќаат на домашна адреса. Ако има некој друго искуство нека допише![DOUBLEPOST=1422904597][/DOUBLEPOST]
Здраво луѓе,

Како мој мал придонес кон темата, да кажам дека од извори на БКК чув дека се чека на изборот на нов претседател на АБЧ во февруари, во што се полагале големи надежи. Значи, БКК имаат големи очекувања.

Имам едно прашање за оние кои се обратиле кон Архивот во Велико Трново или некој друг релевантен архив: На кој начин се контактираат? Преку телефон, e-mail?... Претпоставувам не сте оделе таму за да пребарувате. Колку брзо оди интеракцијата со нив? Ако е бавна, вреди ли да се оди таму лично и да се заврши побрзо работа? Секаква информација или совет околу таа процедура се добродојдени. Допрва ќе почнувам постапка за бугарско државјанство, ама до овој момент немам најдено релевантен документ за пред АБЧ. Имам прв братучед со бугарско државјанство, ама сепак барам посигурна варијанта и затоа мислам да се обратам во Архивот.
Луѓе, дај бе кажете нешто за начинот и процедурата на контактирање на Архивот во Велико Трново.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
луѓе имам крштеница од брат на дедо ми, ќе ми заврши работа документов или задолжително е документот да биде од дедо/прадедо...
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
луѓе имам крштеница од брат на дедо ми, ќе ми заврши работа документов или задолжително е документот да биде од дедо/прадедо...
Мене ми заврши работа за происход сега чекам указ па ќе видиме дали ќе помине Lorena е пред мене со таков документ па ќе пише ако и се промени статусот. Плус тоа прадедо ти го пишува на документот сигурно а тој секако е татко на дедо ти.
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Здраво на сите! Ве читам и колку што сватив морални се документи на бугарски јазик од предок по права линија за докажување на потекло... Мене ме интересира дали некој знае друг основ по кој може да се стекне бугарско државјанство? Дечко ми има стан во Софија, дали има некаков начин поради поседување на имот да добие државјанство и кои се други услови треба да ги исполнува?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom