Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
84
Еве ги прашањата и информациите со кои треба да сте спремни за интервјуто. Моментално претседател и премиер се тие што се пишани, зависи кога ќе одите проверете кои се на власт. Исто имаше технички прашања во стил дали си осудуван и слично, се тоа што те пишале на барањето само не се наведени доле оти треба да ги знаете без проблем. Инаку тоа за грбот немора толку прецизно али сепак знајте го.

1. Дали имаш друго гражданство освен македонското?
2. Как'в произход имаш? - Б'лгарски
3. Как'в е по произход татко ти / мајка ти / дјадо ти / баба ти? - Б'лгарин/Б'лгарка
4. Кога после пат беше во Бугарија?
5. Колку пати во текот на годината доаѓаш во Бугарија?
6. Дали некој од твоето семејство има б'лгарско гражданство?
7. Кој познаваш во Бугарија?
8. Каква полза имаш од б'лгарско гражданство?
10. Кои се празници?
10. Како се вика химната (химн) и кој ја напишал? „Мила Родино“ - Цветан Радославов
11. Кои се боите на знамето (флаг)? - бјало, зелено, червено
12. Како изгледа и што преставува грбот (герб)? - Изправен златен коронован л'в на т'мночервено поле, об'рнат на дјасна хералдическа страна, поставен в'рху штит. От двете му страни има изобразени л'вове-штитодр'жци, а над него — царска корона. Текст под тоа: „С'единението прави силата“
13. Моментален претседател (Президент): Росен Плевнелиев
14. Моментален премиер (Минист'р-председател): Бојко Борисов

Празници:

1 јануари - Нова година
3 Март (1878 г.) - Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско иго
1 Мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност
6 Мај - Гергьовден, ден на храбростта и Б'лгарската армија
24 Мај - Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост
6 Септември (1885 г.) - Ден на С'единението (Източна Румелија с Кнјажество Б'лгарија)
22 Септември (1908 г.) - Ден на независимостта на Б'лгарија
1 Ноември - Ден на народните будители (учениците не одат на училиште инаку е работен ден)
24 Декември - Б'дни вечер
25/26 Декември - Рождество Христово/Коледа

Велики пет'к, Велика с'бота и Великден се со променлив датум.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
Дали некој знае колку време треба да помине за да биде разгледана преписката?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
Дали некој знае колку време треба да помине за да биде разгледана преписката?
od koga ti se smena vaka i koe brojce si?? - do 1 mesec mislam ke te imat razgledano
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Гледам членот погоре што пиша, бил во Октомври 2015 и му пишува Образувана преписка. Ја помонав интервју во Јануари 2015. Во стариот систем ми пишуваше 'вашата преписла се намерава во постапка во доследните институции' така нешто, сега ми вели 'нема таква преписка заведена по конзулски пат'. Што им значи ова?

Sent from my Q800 using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Ке може ли некој да ми го каже бројот на дирекцијата за бугарско гражданство.Јас вртам цел ден на 0035929237376 ,ова ми го кажаа во централа но никој не се јавува.
Да не имаат некој друг бр.оној бр. Кој е даден на нивната официјална страна за контакт што завршува на 474 ,дечкото ми рече не е овој бр.(n)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ај некој ако може да ми потврди... За потврдата од БКК се плаќа 30 евра?
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
луѓе дај кажете ми дали има добиено некој нешто од 2013 што се со 15... број пошто почна да ме нервират целава процедура се чекат многу ...
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
4
Здраво има некој поим што значи Образована Преписка јас имам подадено документи во јули 2015.прво ми пишуваше-преписката се намира в задолжителна процедура за заинтересуваните институции а сега ми пишува образована преписка ,иначе јас подадов документи по мајками таа е таму родена и има живеено исто така имам и многу роднини дали знае некој уште колку ке трае процедурата,иначе докѕментите ги подадов во битола,???
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво има некој поим што значи Образована Преписка јас имам подадено документи во јули 2015.прво ми пишуваше-преписката се намира в задолжителна процедура за заинтересуваните институции а сега ми пишува образована преписка ,иначе јас подадов документи по мајками таа е таму родена и има живеено исто така имам и многу роднини дали знае некој уште колку ке трае процедурата,иначе докѕментите ги подадов во битола,???

И мене така ми пишува подадов преку амбасада во октомври2015 тоа значи покрената постапка во превод ,а процедурата колку ќе трае никој не знае минимум ке ти биде уште една година до пасош
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
луѓе дај кажете ми дали има добиено некој нешто од 2013 што се со 15... број пошто почна да ме нервират целава процедура се чекат многу ...
Nema nisto novo. Jas sum so 138xx/2013 i na dopolnitelna MP. Cisto sumljam deka i godinava ke bide nesto.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
dali moze nekoj da mi kaze kako ponatamu denes konecno mi se smeni statusot posle 1 god cekanje na dopolnitelna inaku od 2013 sum i odnesov dopolnitelni dokumenti
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom