Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Здраво дечки, се извинувам ако некој го има пред мене одговорено моево прашање, но ми е прилично итно, а пред мене има едно 300 страни кои ми останаа непрочитани..

Требаше да вадам бугарски пасош преку посредник (врз база на прв братучед на татко ми), но денеска испадна дека попрво треба татко ми да извади, па јас потоа да терам процедура. Е сега, прашањето е: Дали јас мора пак да чекам (како секој друг) или можам веднаш да земам пасош од кога тој ќе извади (Имајки во предвид дека имам 18 години)?

Благодарам однапред :)
Не ми е јасна изјавата од постот во која кажуваш „но денеска испадна дека попрво треба татко ми да извади, па јас потоа да терам процедура“. Кај ИСПАДНАЛо, кој ти рекол, те вратиле ли од ДБЧ. Појасни малце, па да одговараме.
После осумнаесет години ти треба да си тераш процедура како и секој полнолетен граѓанин, а со оглед на тоа дека досега низ форумов има примери кои тврдат дека добиле државјанство по основ на втор братучед, па и прв братучед на родител, мислам дека без проблем ќе извадиш происход со кој може да аплицираш за државјанство.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Од поодамна ветив и сега конечно можам да напишам за промената кај мојот статус за бг.државјанство- вчера забележав дека од Вратена на дополнителна проверка МП, се сменил во по Преписката треба да биде извршен финален преглед... Пред точно година дена имам однесено само потврда од БКК од Струмица, без други роднини со бугарско потекло. Инаку сум од 2012 година. Што ќе се случува понатаму останува да каже времето...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Здраво да прашам некој што вадел од бг архив двиа, им пратив маил ми одговорија да се поврзам со дедо ми роднинска врска, за што ми е потребен док. , е сеа им пишав име, презиме, татково име на дедо ми, роден на, каде и место кај служел, е сеа ми бараат част и полк,род тоа не знам ако знае некој нека пише која е постапката

Deto ti koja godina sluzel vojska ???I ti sekako nema da znaes za dedo ti mora da ima nekoj postar vo familija nego ce go prasas
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Fala mnogu.
Za mesec - dva ste stanes Blagonadezen B'lgarin.
Cestito i so sreka.
:)[DOUBLEPOST=1456265615][/DOUBLEPOST]Ako go sledime tvojot primer -- Nadezh - togas, cekanjeto e okolu 36 fo 40 meseci od podnesuvanjeto na dokumentite ili 26 od vrakanjeto na dopolnitelna.
Ti ne si bil prekraten iako pominal rokot od mesec ili dva za dostaca na dopolnitelni dokumenti. Ti si gi odnel so godina dena zakasnuvanje.
 
Последно уредено:
D

Daniel_faca

Гостин
Од поодамна ветив и сега конечно можам да напишам за промената кај мојот статус за бг.државјанство- вчера забележав дека од Вратена на дополнителна проверка МП, се сменил во по Преписката треба да биде извршен финален преглед... Пред точно година дена имам однесено само потврда од БКК од Струмица, без други роднини со бугарско потекло. Инаку сум од 2012 година. Што ќе се случува понатаму останува да каже времето...
Се надевам ќе бидеш љубезна и ќе го објавиш конечниот исход како и да е со среќа ;)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Оф леле ја сум таков торбеш сум муслиман од струшко имам подадено документи во 2012 година април 2013 направив интервју поминав се, ама немам дополнителни документи значи џабе ми било се 3 и пол години чекам и ништо. Со среќа на сите ви пожелувам сите да земете пасош без разлика на верска или национална припадност.Поздрав и запамтете LIFE HAS TWO RULES #1. NEVER QUIT #2 ALWAYS REMEMBER RULE #1
ЧЕКАЈ МАЛКУ,,ПЕТАР КОЛЕВ во битола на собирот рече дека ке се уважува и ако на пописот во мкд. си пишан БУГ. да можеш да земеш бг, гражданство,ако претходно си пишан буг,пробај најди документ,ако не НЕЗНАМ ако АКО АКО сакаш по твој избор ако пасапортчето (убавиот живот што таа ВЦ хартија ти го овозможува) ти е толку битно пишисе на следниот попис БАЛГАРИН,,начин секогаш има но треба да го побараш,,фала,среќно,поздрав[DOUBLEPOST=1456276967][/DOUBLEPOST]
Za site sto podnele za proizhod vo dekemvri 2015 godina se.ocekuva do krajot na mart da ima odgovor bidejki imalo mnogu guzva. Toa mi go kazaa pred malku od dabc
брату ај навистина кажи ми не лажеш нели јас поднесов за ДУПЛИКАТ ПРОИСХОТ во 8-ми декември што ти рекоја АМА БЕЗ ФАРБАЊЕ,,,ИСКРЕНо.......барам информација веке се јавив трипати таму истиот одговор ми го даваат ко расипана плоча се ГОТОВИ СЕ происходите само до 19 неомври,,,[DOUBLEPOST=1456277851][/DOUBLEPOST]
003599350650[DOUBLEPOST=1456161450][/DOUBLEPOST]0035929350650 ovij e tocniot broj
јас ги вртам овие од картичкава-
935 06 70
935 06 68
935 06 63
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Fala mnogu.
Za mesec - dva ste stanes Blagonadezen B'lgarin.
Cestito i so sreka.
:)[DOUBLEPOST=1456265615][/DOUBLEPOST]Ako go sledime tvojot primer -- Nadezh - togas, cekanjeto e okolu 36 fo 40 meseci od podnesuvanjeto na dokumentite ili 26 od vrakanjeto na dopolnitelna.
Ti ne si bil prekraten iako pominal rokot od mesec ili dva za dostaca na dopolnitelni dokumenti. Ti si gi odnel so godina dena zakasnuvanje.
Znaci ima nadez za site :)
Dzabe sirevte negativa rekov jas deka kje pustaat so bkk uste pred 2 meseca, eve go prviot slucaj, ajde da vidime dali kje se javat uste.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Zdravo na site, moze li nekoj da preporaca seriozen posrednik od SK? se spomnuva Vladimir Veljanovski? Navistina e korisno ako nekoj spodeli iskustvo. A za Goshe Arsov na postov ima link ( osven slika) i ne se dobiva druga informacija? Dali covekot zivee vo Sofija i kako moze da se iskontaktira?
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
Dali nekoj ima nekoja iformacija za nas od crnata 2013 koga ke bide icistena sto Se desava vi blagodaram odnapret Ako ima nekoj sto znae da spodeli
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
И тогаш Мојсеј (mjs.bg) му соопшти на Мајорот:
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ ".

Мерси , мерси.
 
D

dimitars

Гостин
И тогаш Мојсеј (mjs.bg) му соопшти на Мајорот:
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ ".

Мерси , мерси.
Druze majore objasni go tvojot slucaj koga poddade kako koga intervju koj broj na prepiska da vidime do kade se?

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Fala mnogu.
Za mesec - dva ste stanes Blagonadezen B'lgarin.
Cestito i so sreka.
:)[DOUBLEPOST=1456265615][/DOUBLEPOST]Ako go sledime tvojot primer -- Nadezh - togas, cekanjeto e okolu 36 fo 40 meseci od podnesuvanjeto na dokumentite ili 26 od vrakanjeto na dopolnitelna.
Ti ne si bil prekraten iako pominal rokot od mesec ili dva za dostaca na dopolnitelni dokumenti. Ti si gi odnel so godina dena zakasnuvanje.
Не ги броев месеците,едноставно се надевав дека ќе биде на подобро. И секако, знам на каква мака сме сите и секогаш известувам кога има нешто ново
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom