Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
A dali I moite deca pokraj mene ke imaat pravo na prestoj,skolstvo I zdravstvo bez BG drzavjanstvo?
За здравство да затоа штом работиш можат да бидат регистрирани на твојот здравствен фонд. За престој исто ќе имаат лични картки за постојан престој а за школство незнам, мислам дека зависи од државата.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Vidi ne go osuduvam bratucet ti toa si e negovo pravo ali ako sakaa oni da odzemat ke gi odzemaa I bez da I se nosat imaat vo evidencija na koj dale.Drugo prasanje e koga ke odi da go produzuva ne li moze da mu go odzemat pak.Toa so odzemanjeto mislam deka e dezinformacija ko samite od Sofija bea kazale deka moze I takov dokument da se nose.Ne bi igrale tolku valkano mislam nema I na koj osnov da mu go odzemat.I treto znaci zakono toa vreme ko se oni vadile e bil drug I ne moze negovite da bidat pisani kako budari a tvojte da ne se ko se brat i sestra ili sestra I sestra I tn.Ako jas sum bugarka po avtomatizam I sestra mi e od isti roditeli sme ili prv bratuced.E sega veke vtor bratuced ako e malku e komplicirano I za povrzuvanje I ne znam I dali ke upale.Znaci mi nema logika ako na mene mi odobrile so prv bratucet na sestra mi da ne I odobrat a zgora na toa I na bratucet mi da mu go odzemat drzavjanstvoto_Oti kako so ima zakon za dodeluvanje taka ima I za odzemanje ne moze tuku taka da mu go odzemat.Ali sepak toa e se moe razmisluvanje.I da dopolnam ne noses kopija od pasos tuku od licna karta.
izvini ne te razbrav dobro MOZE KOPIJA od licna karta,pass.ili drzavjanstvo????dali ti se sigurni informaciite??[DOUBLEPOST=1416412149][/DOUBLEPOST]
Sase kako mislis ti javija telefonski Ili po e-mail
VO MOLBATA OSTAVIV MOJ MOBILEN I DOMASEN..[DOUBLEPOST=1416413091][/DOUBLEPOST]
Se vrativ nazad na negoviot post i ne e napisal kako dokument dostavil od bg egzarhija.I da svakam jas deka ne e isto.Ili jas ne mozam da go razberam sto saka da kaze.razbrav samo deka svidetelstvoto e od drzaven arhiv a toa dokument od bg ekzarhija kakov e sto go e dostavil?:confused::confused:
IZVINI no na dokumentot od ekzarhijata ne obrnav vnimani posto mi gledase kako bezvredna hartija i plus ne razbiram sto e toj dokument,obrnav na sveditelstvoto..ovde vo ohrid kolku sto znam bugarite vladeele od 40 do 45 god.vremeto koga dedomi odel vo skolo.denta koga gi izvadiv vo panika nabrzina gi podnesov bidejki godina i nekoj mesec nemav odneseno nikakvi dokumenti(go probiv rokot).....[DOUBLEPOST=1416413903][/DOUBLEPOST]quote="MAND, post: 6956709, member: 75296"]Тоа ме и мене интересира , каков е документот,дали е оригинал и како му јавиле ..ако воопште му имат јавено шо искрено не ми се верува ...[/quote]
koga mi javija od ministerstvoto edinstveno sto se pozalija e za sveditelstvoto (zosto e kopija) mi baraat orginal.no reagirav kaj posrednik pa toj im javil niv..kako sto toj veli<mi baraat ORIGINALOT ILI zavedeni na notar vo BG.kolku sto se secavam doku.ne gi zaveriv na notar..ME FATI PANIKA gi podnesov brzo,OCAJNO MI SE BEGA OD MIZERIJAVA moite ziveat vo ger.jas sum edinstveniot zaglaven OVDE...
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Не очајувај Саше , се ке биде добро , ако не ти јават до овој петок повторно за да ти се пожалат , за околу месец дена ке ти јават на моб. да ти кажат кога да одеш за да си го земеш пасошот а можда и ке те исконтактират за да ти го пратат по пошта да не одеш само џабе трошоци да си правеш.... (y)
 
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
SASE MOJSOV e kako ti se javile na nikoj dosega nemav slusnato da mu se imaat javeno site sto sme odnesle dop. dokument sme ostavile telefon za kontakt i e-mail. uste ednas sakam da prasam dopolnitelnite dokumenti sto gi odnese bea na MAKEDONSKI ILI NA BUGARSKI.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
тие што доставиле документ од архивот Велико Трново+ воена книшка, добиле државјанство знам по примери. не за џабе сите пребаруваат и по три недели се чека за документ. дури и на некои кои носат воени книшки( без разлика од кој вид) му велат донеси ми документ од велико трново а на некои не му велат. некои имаат југословенска некои бугарска и од едната група и од другата група има што добиле а има и уште што чекаат односно се во дополнителна проверка.

посредувачот барем беше искрен во една работа ко кажа како ќе им текне така прават тие во правосудство..нема конкретен редослед едноставно рулет. рече да почекаме два месеци до кај јануар треба да се среди.. вели има и луѓе кои имаат од се и ствашта однесено( книшки, државјанства од родител, егзархија и сл.) па пак се во дополнителна а некои само со еден и едиствен поминуваат. и џабе да се споредуваме со еден ист документ кога некој добива додека некој не добива односно во дополнителна е ... засега ситуацијата е таа се надеваме на подобро
Јас имам воена книшка југословенска од дедо и дали можи со неа нешто да се направи ???????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
izvini ne te razbrav dobro MOZE KOPIJA od licna karta,pass.ili drzavjanstvo????dali ti se sigurni informaciite??[DOUBLEPOST=1416412149][/DOUBLEPOST]
Jas zedov so prv bratuced.licna karta fotokopija od nego i izvodi soodvetno da se povrzes so nego i sega sestra mi ceka so istiot dokument samo sto naredniot mesec ke i dopolnam i od mene licna karta fotokopija ne noses original nisto.I ako tvoite se Germanija so viza nogu lesno mozat i tebe da te povlecat prvo na 2 godini pa na 5,10 i ide posle stalen prestoj so se zamaras ako bide pasoso bide.tocno so nego e bezbolno ali toe e so e.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
И пред неколку недели во еден пост прочитав дека некои поднесувале документи (југословенски воени книшки од дедовци) неможам никако да сконтам како тоа има врска со бугарите, па нека пиши некој што е информиран.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
zdravo eve jas ja sledam temava veke edna godina i sega prv pat pisuvam,vo fevruar mi mine edna godina od intervju i najdov do sega dokumenti bugarski nikoj kako mene,jas najdov BUGARSKA DANOCNA KNISKA,DOKUMENTI STO IMAL STOKA I EDNA PRESUDA KADE STO TREBA TREBA DA PLATI GLOBA dali so ovie dokumenti bi zavrsil rabota inaku dokumentite se od pra dedo mi koj ziveel vo kratovo.FALA MNOGU
 
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
И пред неколку недели во еден пост прочитав дека некои поднесувале документи (југословенски воени книшки од дедовци) неможам никако да сконтам како тоа има врска со бугарите, па нека пиши некој што е информиран.
ami jas mislam deka vo jugoslovenskite kniski pisuva deka predhodno sluzele vo bugarskata vojska[DOUBLEPOST=1416421246][/DOUBLEPOST]
zdravo eve jas ja sledam temava veke edna godina i sega prv pat pisuvam,vo fevruar mi mine edna godina od intervju i najdov do sega dokumenti bugarski nikoj kako mene,jas najdov BUGARSKA DANOCNA KNISKA,DOKUMENTI STO IMAL STOKA I EDNA PRESUDA KADE STO TREBA TREBA DA PLATI GLOBA dali so ovie dokumenti bi zavrsil rabota inaku dokumentite se od pra dedo mi koj ziveel vo kratovo.FALA MNOGU
bi trebalo da ti zavrsat rabota samo treba da si napravis kopija i da ja zaveris na notar vo sofija i da cekas :)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
ami jas mislam deka vo jugoslovenskite kniski pisuva deka predhodno sluzele vo bugarskata vojska[DOUBLEPOST=1416421246][/DOUBLEPOST]
bi trebalo da ti zavrsat rabota samo treba da si napravis kopija i da ja zaveris na notar vo sofija i da cekas :)
НЕ ПИШУВА ДЕКА СЛУЖЕЛ ВО БУГАРСКА ВОЈСКА, ТУКУ ВО ЈУГОСЛОВЕНСКА
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Јас имам таква југословенска каде што пишува јасно година кога бил, што бил таму информации лични за дедо ми и што е најбитно пишува дека бил Бугарска војска.

Во тој период имале Македонците две опции да одат или во српска или во бугарска војска. Југословенската книшка е создадена кога се создава и Југославија со цел водење на евиденција кој војник во која војска бил. Некој може и во една и во друга да бил тоа незнам. Но во мојата а знам и други кои ми покажале дека исто стои бугарска војска. Јас лично во твојата нз што стои треба да прочиташ на страна три таму пишува.

На прашањето што ако пишува бугарска војска дали ќе ми заврши работа? На ова прашање нз што да одговорам затоа што и да однесеш бугарска пот претпоставка има такви што сеуште чекаат а има и што добиле. Јас лично знљ член од форумов кој добил произход со таква југословенска книшка а за државјанство знам што чекаат. Затоа барав во архивот велики Трново За подобра веројатност да добијам државјанство. Сепак вреди да се проба ако некој има каква и да е книшка оти не сите регистри од сите полкови и касарни се зачувани односно може некој стварно да бил во војска а да не се најди во архивот нормално било војна. Но во најголем случај ги охрабрувам тие што ќе бараат затоа што на интернет стои за секој полк кои документи се зачувани а кои фалат. Ако некој има некои прашања нека ме контактира во порака колку можам ќе му помогнам за да не трујјам на темава овде
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@Salt23 pisuvaj slobodno so ti dusa saka veke stanavme eksperti za BG dokumenti pa ubavo e ako nauceme plus nekoj informacii.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
SASE MOJSOV e kako ti se javile na nikoj dosega nemav slusnato da mu se imaat javeno site sto sme odnesle dop. dokument sme ostavile telefon za kontakt i e-mail. uste ednas sakam da prasam dopolnitelnite dokumenti sto gi odnese bea na MAKEDONSKI ILI NA BUGARSKI.
PREVEDENI na bugarski I ne zavereni na notar.(MOJA GRESKA)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom