Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Zdravo

Imam edno prasanje do tie koi sto dostavile dokumenti od prv bratuced: Dali kopijata od negoviot bugarski pasos treba da bide zaverena na notar?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Zdravo

Imam edno prasanje do tie koi sto dostavile dokumenti od prv bratuced: Dali kopijata od negoviot bugarski pasos treba da bide zaverena na notar?
Ke odes so kopija od licna karta ne pasos a za zaverka ke go pitas posrednikot toa ne mozam da ti go kazam.[DOUBLEPOST=1416509427][/DOUBLEPOST]
другар гледам викаш може од прв братучет нема ли да има проблем што имаме различни презимиња и ако може да ми дадеш контакт од твојот посредник
Nema vrska sto ste so razlicni preziminja na izvodute od vasite roditeli se pisuva.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Здраво на сите,

Дали може да ми кажете некој сигурен посредник за вадење на бг пасош. Немам никакви роднини во бугарија, незнам како оди целата процедура, ако може некој да ми објасни, накратко, ако сака, пошто читам на форумов, требало разни документи, па доказ од друштвото во струмица.....

За некоја недела идам за Софија, цел месец, па ако има некој сигурен посредник, да ја заврши цела работа, и да ми кажете што/како треба.

Фала.
Поздрав.
Ако не си нашол посредник, најискрено ти го препорачувам Камен Стоименов од Ќустендил. Ако си заинтересиран во ПП може да ти пуштам негов скајп и моб.број
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Ovaa e spasot samo brakaa tuka e dupkataa so toa udostoverenie za vladewe na blgarskio jazik nema sansi da ne ni dadat pasosi http://www.ckoko.bg/upload/docs/2013-01/naredba_5.pdf http://www.ckoko.bg/page.php?c=24&d=19
И ова не е за нас и ова е за " придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација " барем така пишува на вториот линк што го даде за изпитите по блгарски а по натурализација ако идеш земаш без проблеми само што треба да имап ЕГН бугарско најмалку 5 години и да бидеш во процес на откажување или веќе да си се откажал од македонското државјанство!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ovaa e spasot samo brakaa tuka e dupkataa so toa udostoverenie za vladewe na blgarskio jazik nema sansi da ne ni dadat pasosi http://www.ckoko.bg/upload/docs/2013-01/naredba_5.pdf http://www.ckoko.bg/page.php?c=24&d=19
Nisto strasno i nisto nepoznato po toa so gi vide varijantite na testovite gore dole slicno na nasta gramatika i jazik nema nekoja razlika golema.I po toa so citam so najmalku 12 tocni odgovori mines so znaci ako se testirame site ke mineme.Mislam nema logika na nas makedonciteda go baraat ova bidejki site go vladeeme mak jazikot i gramatikata solidno i uste ednas ke se povtoram ke mineme.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ke odes so kopija od licna karta ne pasos a za zaverka ke go pitas posrednikot toa ne mozam da ti go kazam.[DOUBLEPOST=1416509427][/DOUBLEPOST]
Nema vrska sto ste so razlicni preziminja na izvodute od vasite roditeli se pisuva.
Ti blagodaram za odgovorot, no sepak ne mi e jasno. Jas ne odam preku posrednik dokumentite mi se prateni preku konzulatot vo Bitola zatoa baram pomos tuka :) so kopija od kakva licna karta bugarska ili makedonska?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ti blagodaram za odgovorot, no sepak ne mi e jasno. Jas ne odam preku posrednik dokumentite mi se prateni preku konzulatot vo Bitola zatoa baram pomos tuka :) so kopija od kakva licna karta bugarska ili makedonska?
Znaci vaka kopija od bugarska licna karta i izvodi da se povrzes so bratuced ti ama prevedeni na bugarski i zavereni kaj notar.Toa e procedurata za u Sofija a za konzulatot u Bitola ne znam po se izgleda e isto.U sekoj slucaj mora da se zavereni od bugarski notar i prevedeni na bugarski oti oni ke gi pratat vo Sofija.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Ако не си нашол посредник, најискрено ти го препорачувам Камен Стоименов од Ќустендил. Ако си заинтересиран во ПП може да ти пуштам негов скајп и моб.број
Ajde te molam i mene pisi mi go vo poraka brojot negov...dali si zadovolen od covekot me ineteresira zatoa sto so mojot posrednik odamna ne sum vo kontakt.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Znaci vaka kopija od bugarska licna karta i izvodi da se povrzes so bratuced ti ama prevedeni na bugarski i zavereni kaj notar.Toa e procedurata za u Sofija a za konzulatot u Bitola ne znam po se izgleda e isto.U sekoj slucaj mora da se zavereni od bugarski notar i prevedeni na bugarski oti oni ke gi pratat vo Sofija.
Fala. Za notar bugarski ne mi treba bidejki vo konzulatot gi zavervat i si naplakaat za toa.
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
http://www.vmro.bg/джамбазки-участва-в-предварителна-срешта-в-еп-за-македонија/


Доволен с'м от резултатите от тази срешта и предполагам, че на сесијата в Страсбург ште запишем п'рвите думи в документите, които после ште станат част от работата на Европејскија парламент по заштита на гражданските и политическите права на нашите братја б'лгари в Македонија, зав'рши Ангел Джамбазки.[DOUBLEPOST=1416659462][/DOUBLEPOST]https://www.youtube.com/watch?v=52SeKazdT9U

Interesno video...
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Zdravo na site

Sakam da izvadam bugarski pasos, ve molam ke mozete li da mi ja objasnite po detalno, sto dokumenti treba za pocetok, dali nekoj bugarski dokumenti od baba ili dedo pomagaat vo procedurata, i za kolku vreme od prilika mozi da se dobie drzavjanstvo ?
ve molam za podetalen odgovor okolu dokumentite (navedete mi gi site potrebni dokumenti vo procedurata za dobivanje na bugarski pasos ve molam) izvinete ne sum bas informiran za bg pasos zatoa prasuvam, dokolku mozite da mi objasnite.
P.S. dali e podobro preku agent ili sam vo bugarska ambasada vo MKD? dokolku e podobro preku agent ve molam kazete nekoj sto vi svrsil rabota i ste zadovolni od negovata rabota

Fala vi decki
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Zdravo na site

Sakam da izvadam bugarski pasos, ve molam ke mozete li da mi ja objasnite po detalno, sto dokumenti treba za pocetok, dali nekoj bugarski dokumenti od baba ili dedo pomagaat vo procedurata, i za kolku vreme od prilika mozi da se dobie drzavjanstvo ?
ve molam za podetalen odgovor okolu dokumentite (navedete mi gi site potrebni dokumenti vo procedurata za dobivanje na bugarski pasos ve molam) izvinete ne sum bas informiran za bg pasos zatoa prasuvam, dokolku mozite da mi objasnite.
P.S. dali e podobro preku agent ili sam vo bugarska ambasada vo MKD? dokolku e podobro preku agent ve molam kazete nekoj sto vi svrsil rabota i ste zadovolni od negovata rabota

Fala vi decki
MOJ SOVET.zemisi vodic,sam ili so vodic gore dolu ISTOE..i uste nesto ne vagaj dokument od BKK strumica zas ne go vazat plus e premnogu skap a ne vredi.DENES advokatka od BUG.mi veli zasega da ne pravam nisto(vraten sum na dopolnitelna proverka) TAA mi kaza deka momentalno ja sreduvaaat agencijata i dokumenti plus nema da bidat potrebni za makedoncite.POCEKAJ procedurata ke e poednostavna...VO MOMENTOV AGENCIJATA NE FUNKCIONIRA...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom