Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
значи луѓе нз со се случува ама денес се јавив во дабч да прашам дали ми е готов происходо пошто јас барам дуплиакт и тие ми вика не треба да доставиш дополнителен докујмент па добри викам достљавив од клубо во стурмица и ми вика тој не е доволен божеее мојј..... а на страната пишува дека клубо е признат и дека се важи тој документ ...и јас нз што да речам но ни ќе ја биди ни ништо живци само што си киниме и се нервирамее ахххх
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Па од државен архив му е свидетелството , читај подобро ....
Pa toa ti go velam i jas ne e original svidetelstvo izdadeno od 1939-1943.Mislam ne e ni bitno od koga e vazno e deka ucel toa vreme i deka ima dokument zaso ne mu go prifakat.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Pa toa ti go velam i jas ne e original svidetelstvo izdadeno od 1939-1943.Mislam ne e ni bitno od koga e vazno e deka ucel toa vreme i deka ima dokument zaso ne mu go prifakat.
:tapp: :) Значи срцка, свидетелство и документ од бг. екзархија не е исто .... сега разбираш ли? Јас прашував за документот од бг. екзархија.....
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
:tapp: :) Значи срцка, свидетелство и документ од бг. екзархија не е исто .... сега разбираш ли? Јас прашував за документот од бг. екзархија.....
Se vrativ nazad na negoviot post i ne e napisal kako dokument dostavil od bg egzarhija.I da svakam jas deka ne e isto.Ili jas ne mozam da go razberam sto saka da kaze.razbrav samo deka svidetelstvoto e od drzaven arhiv a toa dokument od bg ekzarhija kakov e sto go e dostavil?:confused::confused:
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Здраво на сите !
Јас наскоро ќе добијам БГ државјанство,сакам да им извадам и на моите деца.Дали некој знае која е процедурата за истото и колку долго трае? Дали има исто толку многу чекање и трошоци ? Дали има потреби од посредници и за нив ? Ви благодарам однапред
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Se vrativ nazad na negoviot post i ne e napisal kako dokument dostavil od bg egzarhija.I da svakam jas deka ne e isto.Ili jas ne mozam da go razberam sto saka da kaze.razbrav samo deka svidetelstvoto e od drzaven arhiv a toa dokument od bg ekzarhija kakov e sto go e dostavil?:confused::confused:
Тоа ме и мене интересира , каков е документот,дали е оригинал и како му јавиле ..ако воопште му имат јавено шо искрено не ми се верува ...
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Здраво на сите !
Јас наскоро ќе добијам БГ државјанство,сакам да им извадам и на моите деца.Дали некој знае која е процедурата за истото и колку долго трае? Дали има исто толку многу чекање и трошоци ? Дали има потреби од посредници и за нив ? Ви благодарам однапред
Ako ima i tvojot soprug procedurata ke trae do 3 meseca maksimum ali ako imas samo ti a tvojot soprug ne ke odat po standardna procedura.
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Мојот сопруг нема БГ државјанство,планираме да бараме и за него во комплет со децата .... Ех знчи ке се изначекаме една декада :facepalm:
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Ме вратија на дополнителна проверка за происход од Битолскиот конзулат.Имам документ од бугарска егзархија.Од струмица извадив со тој документ удостоверение. Ме упатија повторно во амбасада во Битола,но тоа би траело цела вечност...да ги праќаат документите пак во Софија..па овие да вратат одговор... Дали може да почнам одново процедура во Софија во ДАБЧ со закажување на термин онлине? фала
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Мојот сопруг нема БГ државјанство,планираме да бараме и за него во комплет со децата .... Ех знчи ке се изначекаме една декада :facepalm:
Znaci se si ode kako i za tebe e sega decata ke zemat pokraj tebe so toa so ti ke vmetnes uste na start vo dokumentite kopija od tvojata bugarska licna karta.A mazo ti ne znam ako nema dokument ke ceka pokraj tebe ne moze da zeme.E sega me intersira kako zema bg drzavjanstvo kakov dokument plus dostavi?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
тие што доставиле документ од архивот Велико Трново+ воена книшка, добиле државјанство знам по примери. не за џабе сите пребаруваат и по три недели се чека за документ. дури и на некои кои носат воени книшки( без разлика од кој вид) му велат донеси ми документ од велико трново а на некои не му велат. некои имаат југословенска некои бугарска и од едната група и од другата група има што добиле а има и уште што чекаат односно се во дополнителна проверка.

посредувачот барем беше искрен во една работа ко кажа како ќе им текне така прават тие во правосудство..нема конкретен редослед едноставно рулет. рече да почекаме два месеци до кај јануар треба да се среди.. вели има и луѓе кои имаат од се и ствашта однесено( книшки, државјанства од родител, егзархија и сл.) па пак се во дополнителна а некои само со еден и едиствен поминуваат. и џабе да се споредуваме со еден ист документ кога некој добива додека некој не добива односно во дополнителна е ... засега ситуацијата е таа се надеваме на подобро
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Znaci se si ode kako i za tebe e sega decata ke zemat pokraj tebe so toa so ti ke vmetnes uste na start vo dokumentite kopija od tvojata bugarska licna karta.A mazo ti ne znam ako nema dokument ke ceka pokraj tebe ne moze da zeme.E sega me intersira kako zema bg drzavjanstvo kakov dokument plus dostavi?
Kako mislis : Mazot mi pokraj mene ne moze da zeme,a pokraj decata??? Inace jas si imam vmetnato dokaz za BG poteklo toa e L.K. od mojot dedo(bugarska).
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Kako mislis : Mazot mi pokraj mene ne moze da zeme,a pokraj decata??? Inace jas si imam vmetnato dokaz za BG poteklo toa e L.K. od mojot dedo(bugarska).
Znaci ako zemat decata toa e veke drugo pokraj niv ke zeme, a toa sto ti imas na nego ne mu vrse rabota.Vie ste zemeni ovde vo makedonija.Ako bese taka pola makedonija na toj osnov ke zeme.Drugarka mi e vo brak 11 godini i koga prasale dali moze so dokument na soprugot koj ima BG drzavjanstvo da zeme i ona i rekle deka ne.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Kako mislis : Mazot mi pokraj mene ne moze da zeme,a pokraj decata??? Inace jas si imam vmetnato dokaz za BG poteklo toa e L.K. od mojot dedo(bugarska).
Значи по стандардна процедура сопругот можи да земи државјанство после 4-5 години доколку двајцата живеете во БГ.
Другата процедура е со происход но тоа што ти имаш бг државјанство не му помага никако, бидејќи ја има претходната процедура.
Е има и друга можност ако ти и децата имате веќе државјанство тогаш можи и тој да земи побрзо 2-3 години.

Ако ти имаш државјанство на мажот ти и не му треба многу, пример планирате да се преселите Англија, Германија итн. Ако ти најдиш работа после 3 месеци (ова максимален период , најчесто е месец и пол) и сопругот твој ќе добие постојан престој во државата и ќе можи да работи без проблем.
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Ако ти имаш државјанство на мажот ти и не му треба многу, пример планирате да се преселите Англија, Германија итн. Ако ти најдиш работа после 3 месеци (ова максимален период , најчесто е месец и пол) и сопругот твој ќе добие постојан престој во државата и ќе можи да работи без проблем.
A dali I moite deca pokraj mene ke imaat pravo na prestoj,skolstvo I zdravstvo bez BG drzavjanstvo?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom