Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@MAND, ne ja slu6aj brad, samo na pametzborat, ubavo si pi6a t, oni sve ne6to im smeta, ne gi razbiram hehe, da se 4udi 4ovek.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Толку многу бројки што помислувам дека се наоѓам во калкулатор
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
aj vaka ako ti izleze brojceto , neli deka molbata ti e prifatena..ima sansi pak da te vratat ili ke ti dadat drzavjanstvo ?
Па, има шанси да те вратат, ако во тие месец дена додека излезе указот, ограбиш банка...
и те фатат ;)
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Демек последно и со новава влада законот скоро нема да се смени а ?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Демек последно и со новава влада законот скоро нема да се смени а ?
Koj znae toa e se tamu izlezeno od kontrola,a vistina e deka poradi nekoj likovi koj na vremeto podnesuvale za dokumenti a nikogas ne gi zimale drzavjanstvata ili tipovi so posle nekoe vreme se otkazuvat trpeme nie so stvarno go sakame toa.Ma neka uvedat i polaganje istorija i svecena zakletva ako treba tie so sakat ke zemat ova so dokumentot e samo paravan da vidat koj saka da zeme a koj ne.Ako dostaves bilo kakov dokument znaci toa go sakas nim im e jasno deka site gi nemat tie dokumenti so bugarski ppecat i deka nema od kade da se izvadat.znaci bilo kakov dokument baba dedo pa makar i bratucet e pozitivno.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Еве ја мислим да доставам документ дека сум навивал за Кубрат Пулев вечерва во мечот со Кличко! :D :D :D Шала малку
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
Zdravo, Celi 93 strani gi iscitav i svativ deka site sme napateni dusi i deka groto zborano nikoj nisto ne znae taka da trpenie zaso niso drugo i ne ni preostanuva. To i da barame po vizbite nesto bugarsko od dedo baba Ahh makii[DOUBLEPOST=1416103080][/DOUBLEPOST]
E bas taj im treba odma ke dadat zeleno svetlo:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
hahaha kazi ako imas novo info :D
 
J

jinxed

Гостин
Да ве прашам дали може да се принесе документ/копија од бугарско државјанство на братучед на татко ми. Слушам многу такви извадиле пасоши и ги одобриле после дополнителна проверка. Ме интересира дали има такви од форумов. Со таков документ потврдувам бугарско потекло, на некој начин :D
 
Член од
3 август 2008
Мислења
1
Поени од реакции
1
[DOUBLEPOST=1416188250][/DOUBLEPOST]
Да ве прашам дали може да се принесе документ/копија од бугарско државјанство на братучед на татко ми. Слушам многу такви извадиле пасоши и ги одобриле после дополнителна проверка. Ме интересира дали има такви од форумов. Со таков документ потврдувам бугарско потекло, на некој начин :D
@jinxed.
Ima na forumov,jas sum eden od tie so ist slucaj, so isto prasanje.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Сите тие што имаат пратено барање до архивот Велико Трново ги имам следните информации
1) една процедура може да трае и до три недели
2) доколку сметате дека ве заборавеле или дека подолго чекате, јавете се во архивот дирекно затоа што може не ви вратиле а го нашле дедо ви.

Извините што трујјам со архивот ама знам дека има некои кои бараат и му се потребни информации
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.609
Тие што сеуште сте на задолжителна проверка пратете предвреме документи било какви што ќе ви одат во полза , не чекајте да излезете на дополнителна. И да , остајте ги песимистите и тие очигледно што се дојдени да нервираат , работите дефинитивно ќе тргнат на добро , а тие пишуваат само од инат.

Каракачанов е човекот , само треба време. :)
 
S

simpleman

Гостин
Фактичката состојба е таа дека е многу строго а што како ќе биде никој не можеме да знаеме но едно знам дека Младенов лаже за тоа дека се поминувало во правосудство со неговата потврда од БКК,викаше на почеток демек имало луѓе што поминале со потврдата од клубот им одобриле за месец и пол,имале одобрување од министерство ама проблемот бил во службениците, а испадна ветар во магла сето тоа,пари само 30 евра x 1000 и повеќе членови = доста убава паричка.Да се јави некој со потврда од БКК прекратен што е, а сигурен сум дека има и такви.Во претходни објави сум го афирмирал уверението од клубот, ма да знаев од почетокот дека не се врви дека не го бараат поради што не се повикуваш на директен предок со утврден бг произход туку на странични линии,но ајде реков да пробам и со тоа бидејќи предвидени се во закон регистрираните организации во ДАБЧ.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Фактичката состојба е таа дека е многу строго а што како ќе биде никој не можеме да знаеме но едно знам дека Младенов лаже за тоа дека се поминувало во правосудство со неговата потврда од БКК,викаше на почеток демек имало луѓе што поминале со потврдата од клубот им одобриле за месец и пол,имале одобрување од министерство ама проблемот бил во службениците, а испадна ветар во магла сето тоа,пари само 30 евра x 1000 и повеќе членови = доста убава паричка.Да се јави некој со потврда од БКК прекратен што е, а сигурен сум дека има и такви.Во претходни објави сум го афирмирал уверението од клубот, ма да знаев од почетокот дека не се врви дека не го бараат поради што не се повикуваш на директен предок со утврден бг произход туку на странични линии,но ајде реков да пробам и со тоа бидејќи предвидени се во закон регистрираните организации во ДАБЧ.
a dali dokumentot od klubot bilo toj na rodninska vrska bilo toj sto pocnaa da go izdavaat i bez rodninska vrska pominuva vo drzavnata agencija za blgari vdzuzbina za da se dobie proizhod??dali tamu go prifakaat ili preku ambasada nekoj ako ima podneseno ???
 
S

simpleman

Гостин
a dali dokumentot od klubot bilo toj na rodninska vrska bilo toj sto pocnaa da go izdavaat i bez rodninska vrska pominuva vo drzavnata agencija za blgari vdzuzbina za da se dobie proizhod??dali tamu go prifakaat ili preku ambasada nekoj ako ima podneseno ???
Во ДАБЧ поминува сигурно, а мислам дека врви и во конзулатот во Битола.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom