Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Minatiot mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna vo zadolzitelna i denes pak me vraka na dopolnitelna so odnesen bugarski dok. Od egzarhiha a pred toa bev 1 god na dopolnitelna slicen slucaj?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zatoa si se dava kopija zs mn dusi se sliznaja baska i tvrdat deka gi vrajkaat dokumentite nazad ama od to nema nisto i sto znam posrednik ne e bitno koj so tujgi dokumenti pominuvaat i dr imala nekoja varijanta a neznam tocno koja e ama mozelo da se sredi i so tujg dokument taka da pocekaj mozebi ke ti ja vratat postapkata ponovo ke go smenat statuso kako sto ti bil pozz i mn srejka
kako go pravat toa so tugi dokumenti ne mi e jasno imav jas slucaj moja prijatelka si sredi rabota so dokument od eden prijatel so koj se dokazuva deka dedomu lakal nekoj danok za dukan i stvarno ne mi e jasno kako e mozno toa a toa i go sredil orce od kavadarci.
znaci luge ste sredila rabota kazete i nie sto nemame ako e mozno da sredime rabota jas od 2013 sum i veke pri kraj sum da mi ja prekratat postapkata bideki stvarno nemam nikakov dokument a zakonov nikako da se smeni:(
 
Член од
13 март 2009
Мислења
10
Поени од реакции
16
На многу од 28 им е потпишан указот. Честито.
Само сакам да прашам дали некој знае кога еднаш ќе се смени статусот и пишува дека се чека потпишување на указот дали може повторно да те вратат на дополнителна постапка. Прашувам затоа што јас чекам од средина на август некаде од 15 а сеуште немам потпис.
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Ме интересира да напише некој ап ту дате информација и опции за подигање на удостоверението..

Колку гледам сега слободни термини за закажување има од 17-18 ноември на сајтот на правосудие. Сега конкретно има ли некој да објасни чекор по чекор како оди процедурата???

  • Ја колку разбрав од претходните постови дека можеш да отидеш без закажување од пон. до среда и да чекаш од сабајле после 7 пред правосудие да си чекаш неколку часа и да си го подигнеш удостоверението со пасош и две слики тазе сликани како за пасош (дали се потребни уште некои документи и дали се плаќа и доколку се плаќа колку и каде ???)
  • Друга опција колку разбрав си закажуваш сам термин на сајтот на правосудие. Дали кока ќе закажеш термин на сајтот треба да испринташ некоја конфирмација или број или само се појавуваш пред правосудие на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно.
  • Трета опција (колку разбрав од посредник) му даваш копија од бројчето и пасош. Посредникот ти закажува за после 18 ноември те носи тој доколку организира превоз, се појавуваш на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно. Е сега ако одиш преку посредник дали може у истиот ден да скратиш некое одење у бг и поднесеш за матичен број лична карта сликање ово оно ?????

Ако може некој да ми одговори за болдираново или да ме корегира ако нешто е погрешено и да сподели искуства за подигање на удостоверението??

П.С. Ќе ве замолу како сестру ако не сака да одговори некој нека ме поштеди од коментари као демек сто пута е одговорено прашање и да ми дава линкови од пред 16 месеца.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Minatiot mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna vo zadolzitelna i denes pak me vraka na dopolnitelna so odnesen bugarski dok. Od egzarhiha a pred toa bev 1 god na dopolnitelna slicen slucaj?
i jas podnesov od ehzarhija i sum prekraten sto ponatamu[DOUBLEPOST=1446740478][/DOUBLEPOST]
kako go pravat toa so tugi dokumenti ne mi e jasno imav jas slucaj moja prijatelka si sredi rabota so dokument od eden prijatel so koj se dokazuva deka dedomu lakal nekoj danok za dukan i stvarno ne mi e jasno kako e mozno toa a toa i go sredil orce od kavadarci.
znaci luge ste sredila rabota kazete i nie sto nemame ako e mozno da sredime rabota jas od 2013 sum i veke pri kraj sum da mi ja prekratat postapkata bideki stvarno nemam nikakov dokument a zakonov nikako da se smeni:(
jas go imam i pak sum prekraten brat
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Ме интересира да напише некој ап ту дате информација и опции за подигање на удостоверението..

Колку гледам сега слободни термини за закажување има од 17-18 ноември на сајтот на правосудие. Сега конкретно има ли некој да објасни чекор по чекор како оди процедурата???

  • Ја колку разбрав од претходните постови дека можеш да отидеш без закажување од пон. до среда и да чекаш од сабајле после 7 пред правосудие да си чекаш неколку часа и да си го подигнеш удостоверението со пасош и две слики тазе сликани како за пасош (дали се потребни уште некои документи и дали се плаќа и доколку се плаќа колку и каде ???)
  • Друга опција колку разбрав си закажуваш сам термин на сајтот на правосудие. Дали кока ќе закажеш термин на сајтот треба да испринташ некоја конфирмација или број или само се појавуваш пред правосудие на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно.
  • Трета опција (колку разбрав од посредник) му даваш копија од бројчето и пасош. Посредникот ти закажува за после 18 ноември те носи тој доколку организира превоз, се појавуваш на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно. Е сега ако одиш преку посредник дали може у истиот ден да скратиш некое одење у бг и поднесеш за матичен број лична карта сликање ово оно ?????

Ако може некој да ми одговори за болдираново или да ме корегира ако нешто е погрешено и да сподели искуства за подигање на удостоверението??

П.С. Ќе ве замолу како сестру ако не сака да одговори некој нека ме поштеди од коментари као демек сто пута е одговорено прашање и да ми дава линкови од пред 16 месеца.
Нак сигурно ти е да си закажеш на страната на министерството дата и час.треба да се направи разпечатка од резервацијата треба да скенираш пасошот и да го испратиш при правење на резервација .исто треба 2 слики мали формат како за документи и треба да уплатиш 50 лв на сметка од министерството.Иначе на врата викааат по резервиран час незнам како би влегол кога те проверуваат на врата дали имаш или не резервација .
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Oд кога почнаа разгледување 2014. година.Од који месец ? Знае ли некој ?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Ме интересира да напише некој ап ту дате информација и опции за подигање на удостоверението..

Колку гледам сега слободни термини за закажување има од 17-18 ноември на сајтот на правосудие. Сега конкретно има ли некој да објасни чекор по чекор како оди процедурата???

  • Ја колку разбрав од претходните постови дека можеш да отидеш без закажување од пон. до среда и да чекаш од сабајле после 7 пред правосудие да си чекаш неколку часа и да си го подигнеш удостоверението со пасош и две слики тазе сликани како за пасош (дали се потребни уште некои документи и дали се плаќа и доколку се плаќа колку и каде ???)
  • Друга опција колку разбрав си закажуваш сам термин на сајтот на правосудие. Дали кока ќе закажеш термин на сајтот треба да испринташ некоја конфирмација или број или само се појавуваш пред правосудие на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно.
  • Трета опција (колку разбрав од посредник) му даваш копија од бројчето и пасош. Посредникот ти закажува за после 18 ноември те носи тој доколку организира превоз, се појавуваш на закажаниот термин те викаат за у колко имаш закажано и го подигаш удостоверението со две слики и пасош за идентификација и плус нешто од горе болдираново ако е потребно. Е сега ако одиш преку посредник дали може у истиот ден да скратиш некое одење у бг и поднесеш за матичен број лична карта сликање ово оно ?????

Ако може некој да ми одговори за болдираново или да ме корегира ако нешто е погрешено и да сподели искуства за подигање на удостоверението??

П.С. Ќе ве замолу како сестру ако не сака да одговори некој нека ме поштеди од коментари као демек сто пута е одговорено прашање и да ми дава линкови од пред 16 месеца.
По кој пат да одиш мислам дека нема шанса да се сликаш иста ден за тоа што немаш матичен број одма.. едино незнам мислам дека ако пред тоа си имал постојана адреса на живеење..
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
me interesira ako znae nekoj nov sum na forumov imam podneseno za bg pasos vo 2013 god bev na intervju uste istata god mi se smeni statusot deka sum na dopolnitelna proverka odnesov i ovaa god vencanica od brat na babami od 1944 god deka se vencal vo bugarska eparhija original dokument odnesov se prevedeno i licno bev jas vo sofija vo ministerstvoto vo frevruari pred skoro 9 meseci seuste nemam nikakov odgovor dali dokumentite za potekloto mi se prifateni ili ne prativ i e-mail do ministerstvoto i nemam nikakov odgovor dali se znae ili nekoj moze da mi kaze do koga ke trae taa procedura dali postoi odreden rok do koga treba da ti odgovorat dali si dobil proishod ili ne
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
Dali ima nekoj novosti vo vrska za toj populartniot dolgo ocekuvan zakon , ??? Pa na polzav da go pratea od avstralija do sega ke bese stignat vo bugarija!pa polni 5 godini cekam i seuste na dop prov!Ima nekoj pominat so ftorbratuced ili pak prekraten so ftor bratuced ..pozz do site
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
znae li nekoj dali so molba ke pominam od prekratena vo zadolzitelna .. a pred toa imam odneseno original dok od ehzarhiija spodelete iskustvo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom