Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
dzabe cekas odgovor tuka, koj i da ti kazi nema da bidi siguren 100%. moj sovet: ke se javis vo ministerstvoto i fino kulturno ke mu objasnis i ke si prasas sve so te interesira
Дирекција „Б'лгарско гражданство” /e-mail: bgcitizen@justice.government.bg / tel. 9237 474
na e-mail.ne vrajkat vopsto povejke od 5 pati im imam pisano i se e zaludno ama sepak neka se proba i neka pisi pozz[DOUBLEPOST=1445587008][/DOUBLEPOST]
Dobro bre sto ste zapnale koj kako saka misli ke si pravi ako sakam sam ke trckam ako sakam preku posrednik ke idam moe pravo dali e skapo ili eftino jas si davam pari od dzebot ne ti nitu drug zosto togas reciplirate kako e po eftino sam da si trckah rabota do kraj ke ti izleze 300 evra ako odis preko posrednik ke ti izleze 500 evra I sega za 200 evra ke ja tupame tolku sekoj si odlucuva za sebe inaku jas I 1000 evra ke dadam ako treba Samo da go imam znaci za nesto sto vredi sto ke vi na otvori cela evropa I sto ke mozes da zarabotis mn pari za 200 evra jas ne pravam problem ni za 1000 evra keskim da bide I site da zemame pasos naj malko vazno e sega koj kolku pari dal za pasos ovde zavrsuva ova diskusija cao prijatno
i jas sum na tvoja strana bravos za tebe posol vola pa sne si se fatile za oglavniko gledajte za pasoso a ne za parite eden mesec na rabota vo evropa kako za tri pasosi pozz[DOUBLEPOST=1445587658][/DOUBLEPOST]dva novi protokoli do sega[DOUBLEPOST=1445588566][/DOUBLEPOST]imam edno prasajne dali treba da izlezi brojkata za promena na statuso od dopolnitena vo zadolzitelna malku pomos ili iskustvo pozz
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Има ли некој што го подигнал државјанството во скоро време да ми каже колку кошта. Пишува 50 лева ама да не има плус давачки.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav na site i edno prasanje do koj moze i saka da mi odgovori.
Gi imam slednive dokumenti:
-Proishod
-Izvod od maticna kniga na rodeni
-Uverenie od MVR za neosuduvanost
-Povrda od sud za neosuduvanost
-Lekarsko
-3 Sliki
-15 eura uplatnica i 95 u kesh za plakanje u ambasada
Mislam deka se toa site dokumenti potrebni za podnesuvanje za Drzavjanstvo vo ambasadava vo Skopje.
Moeto prasanje e:
Dali za nekoj od ovie dokumenti e potreben prevod na bg, dali e potrebna zaverka na notar, i dali podnesuvanjeto se zakazuva preku telefon.
Fala odnapred, se nadevam deka moevo prasanje ke mu pomogne i na uste nekoj drug, bidejki site tuka ili pogolemiot del sme od maka tuka.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
samo orginal so molba nikako kopija
Тoa беше пoрaнo гo бaрaa oригинaлoт пoрaди aферaтa сo ДАБЧ. Сегa дoвoлнo е зaверенa кoпијa вo Бугaријa oд дoкументoт !! Тaкa дa не ширете реклa кaзaлa муaбети нa фoрумoт.
Точно ли е за поднесување докуметни за происход се чека до септември 2016
Дa зa жaл сегa закажуваат зa Септември 2016 гoдинa. Тoa е гужвите си гo нaпрaвијa свoетo. :(
 
Член од
8 април 2012
Мислења
22
Поени од реакции
4
Малку надвор од темава бидејки не најдов соодветна. Комшија има бг пасош веќе подолго време и сега сака да си земе кола од бугарија и да ја донесе овде било да ја вози или за делови, и таман да кренат сабајлево му рекле неможе, требало одјава од кај нас, дрн дрн јариња. Знае некој повеќе инфо околу ова? Може и на пп
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
Zdravo na site.

Imam edno prasanje posto gledam po protokolive si ja teraat 2014 i 2015. Dali ima nekoj so brojce od 2013 sto bil vraten na dopolnitelna, podnel dopolnotelni i uste nema mrdnato od dopolnitelna???[DOUBLEPOST=1445600727][/DOUBLEPOST]Od januar 2015 sum na dopolnitelna. Vo april odnesov dokaz svidetelstvo od baba no uste ne sum mrdnala. Pocnav nadez da gubam.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Малку надвор од темава бидејки не најдов соодветна. Комшија има бг пасош веќе подолго време и сега сака да си земе кола од бугарија и да ја донесе овде било да ја вози или за делови, и таман да кренат сабајлево му рекле неможе, требало одјава од кај нас, дрн дрн јариња. Знае некој повеќе инфо околу ова? Може и на пп
Каква одјава, кој му рекол, некој на улица или во полиција .Ај ти се молам без вакви глупави река-кажала ситуации
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Zdravo na site.

Imam edno prasanje posto gledam po protokolive si ja teraat 2014 i 2015. Dali ima nekoj so brojce od 2013 sto bil vraten na dopolnitelna, podnel dopolnotelni i uste nema mrdnato od dopolnitelna???[DOUBLEPOST=1445600727][/DOUBLEPOST]Od januar 2015 sum na dopolnitelna. Vo april odnesov dokaz svidetelstvo od baba no uste ne sum mrdnala. Pocnav nadez da gubam.
Имам другар од 2013 вратен на дополнителна однесе документи во Април уште нема ништо.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Zdravo na site.

Imam edno prasanje posto gledam po protokolive si ja teraat 2014 i 2015. Dali ima nekoj so brojce od 2013 sto bil vraten na dopolnitelna, podnel dopolnotelni i uste nema mrdnato od dopolnitelna???[DOUBLEPOST=1445600727][/DOUBLEPOST]Od januar 2015 sum na dopolnitelna. Vo april odnesov dokaz svidetelstvo od baba no uste ne sum mrdnala. Pocnav nadez da gubam.
Ne gubi nadez. I kaj mene e taka so odnesen dokument sveditels. od dedo. Go dostaviv vo mesec Januari 2015 a seuste nema nisto. Brojot mi e od 2013. Ima i drugi vakvi slucaevi sto nemaat mrdnato od statusot.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Ne gubi nadez. I kaj mene e taka so odnesen dokument sveditels. od dedo. Go dostaviv vo mesec Januari 2015 a seuste nema nisto. Brojot mi e od 2013. Ima i drugi vakvi slucaevi sto nemaat mrdnato od statusot.
Jas vo april dostaviv dopolnitelni dokumenti i vo juni me vratija vo zadolzitelna procedura a od krajot na avgust se smeni deka cekan potpis od viceptezidentot a inaku sum od 2013 god. A dostaviv bg voena kniska od dedo mi(odnosno potvrda od arhivot od veliko trnovo deka dedo mi bil bugarski vojnik) ja imav i bg voena kniska no posrednikot me zezna ne ja dostavil a i ne mi ja ni vrati.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Малку надвор од темава бидејки не најдов соодветна. Комшија има бг пасош веќе подолго време и сега сака да си земе кола од бугарија и да ја донесе овде било да ја вози или за делови, и таман да кренат сабајлево му рекле неможе, требало одјава од кај нас, дрн дрн јариња. Знае некој повеќе инфо околу ова? Може и на пп
Treba da se odjavi so address od tuka I da se prijavi so adresa od Bg pa da vozi bez problem vo mk
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Zdravo na site.

Imam edno prasanje posto gledam po protokolive si ja teraat 2014 i 2015. Dali ima nekoj so I brojce od 2013 sto bil vraten na dopolnitelna, podnel dopolnotelni i uste nema mrdnato od dopolnitelna???[DOUBLEPOST=1445600727][/DOUBLEPOST]Od januar 2015 sum na dopolnitelna. Vo april odnesov dokaz svidetelstvo od baba no uste ne sum mrdnala. Pocnav nadez da gubam.
I jas sum slucaj kako tebe.Mn slabo gi pregleduvaat od 2013[DOUBLEPOST=1445608411][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site.

Imam edno prasanje posto gledam po protokolive si ja teraat 2014 i 2015. Dali ima nekoj so I brojce od 2013 sto bil vraten na dopolnitelna, podnel dopolnotelni i uste nema mrdnato od dopolnitelna???[DOUBLEPOST=1445600727][/DOUBLEPOST]Od januar 2015 sum na dopolnitelna. Vo april odnesov dokaz svidetelstvo od baba no uste ne sum mrdnala. Pocnav nadez da gubam.
I jas sum slucaj kako tebe.Mn slabo gi pregleduvaat od 2013
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom