Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
Баш ме интересира дали има такви на форумов кој што сами без посредници си ги средиле или средуваат документите ?:aplauz:
Ete jas od pochetok do kraj se sam si srediv bez posrednik!! sakash da prashash neshto ili ... ?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
22 месеци од интервјуто, 27 месеци одкако аплицирав за происход. Цела постапка ја бркам сам, и се ова до сега се одвиваше преку амбасада. Никогаш не бев вратен на дополнителна, од дополнителни документи имав доставено крштеница на мојата баба.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

I sega sto planiras kade da prijavis mesto za ziveenje vo BG i pisi kolku te kostase podignuvanje na uverenie za drzavljanstvo ( koga ce bide gotovo)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.468
Поени од реакции
4.989
Место на живеење службена адреса ќе пријавувам во софија, а кога ќе го земам државјанството ќе споделам колку ме чинело

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.468
Поени од реакции
4.989
Pozdrav na site i edno prasanje do koj moze i saka da mi odgovori.
Gi imam slednive dokumenti:
-Proishod
-Izvod od maticna kniga na rodeni
-Uverenie od MVR za neosuduvanost
-Povrda od sud za neosuduvanost
-Lekarsko
-3 Sliki
-15 eura uplatnica i 95 u kesh za plakanje u ambasada
Mislam deka se toa site dokumenti potrebni za podnesuvanje za Drzavjanstvo vo ambasadava vo Skopje.
Moeto prasanje e:
Dali za nekoj od ovie dokumenti e potreben prevod na bg, dali e potrebna zaverka na notar, i dali podnesuvanjeto se zakazuva preku telefon.
Fala odnapred, se nadevam deka moevo prasanje ke mu pomogne i na uste nekoj drug, bidejki site tuka ili pogolemiot del sme od maka tuka.
Сите освен происходот.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
-Uverenie od MVR za neosuduvanost - - ЖИТИ СЕ,,,,ЗА ОВА ПРВПАТ СЛУШАМ!!!!ШТО Е ОВА???ОД КАДЕ СЕ ВАДИ???????
-Povrda od sud za neosuduvanost - - ова знам што е се вади од суд....[DOUBLEPOST=1445643487][/DOUBLEPOST]
Точно ли е за поднесување докуметни за происход се чека до септември 2016
бате дане мислиш на ПРОИСХОДОТ кога го подаваш во министерство,за интервју за што чекање до септември????можеш ли да ми објасниш!!!!
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
-Uverenie od MVR za neosuduvanost - - ЖИТИ СЕ,,,,ЗА ОВА ПРВПАТ СЛУШАМ!!!!ШТО Е ОВА???ОД КАДЕ СЕ ВАДИ???????
Уверение за неосудуваност од МВР најчесто архива и потврда дека против тебе не се води кривична постапка од основен суд. Можит и да беа обратно не сум сигурен 100%.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
-Uverenie od MVR za neosuduvanost - - ЖИТИ СЕ,,,,ЗА ОВА ПРВПАТ СЛУШАМ!!!!ШТО Е ОВА???ОД КАДЕ СЕ ВАДИ???????
-Povrda od sud za neosuduvanost - - ова знам што е се вади од суд....[DOUBLEPOST=1445643487][/DOUBLEPOST]
бате дане мислиш на ПРОИСХОДОТ кога го подаваш во министерство,за интервју за што чекање до септември????можеш ли да ми објасниш!!!!
1. Друже извини aмa ти кaкo oд мaрс дa пaѓaш.Секoј ден кoментирaш нa форумoт и не нaучи веќе еднаш кoи се потребните дoкументи и oд кaј се вадат ?? И дa тoј дoкумент / пoтврдa се вaди oд СУД декa прoтив тебе вo мoментoт нa вадењето нa потврдатa не се вoди кривичнa пoстaпкa, a нaменaтa зa штo ке ти кoристи требa стрикнo дa биде нaведенo декa е "зa бугaрскo држaвјaнствo".

2.Не мешaј прoисхoд и дaтуми зa пoднесувaње документи зa добивање нa прoисхoд. Јaснo погоре некaде нaпишaв декa вo ДАБЧ преку електрoнскoтo aплицирaње првите слoбoдни термини зa предавање нa документи се зa СЕПТЕМВРИ 2016 гoдинa. Знaчи прекуред немa веќе oдење, тaкa дa aкo сегa зa првпaт сaкaш дa зaкaжеш дoстaвувaње дoкументи вo дaбч ке чекaш дo септември другата гoдинa. Сегa се нaдевaм декa е јaснo кaкo бистрa вoдa штo сaкaaт дa кaжaт луѓетo нaд мене. Акo не рaзбрa пaк, читај гo текстoт пoнoвo.

П.с: Сaмo дa спoделaм декa дoкулку сaкaте адресата пo дoбивaњетo нa државјанството дa ви биде вo Ќустендил ке требa дa плaтите 80 еврa a зa Сoфијa 50 еврa. Oвс гo дoзнaв вчерa oд лице кoе билo дa си гo пoдигне државјанството и посредникот му кaжaл дека цените зa aдресa се пoкaчени зa некoе еврo oд претходната гoдинa. Кoлку имс вистина вo oвa незнaм, aмa ете aкo некoј имa пoвеќе информации некa спoдели oкoлу oвa.

Уверение за неосудуваност од МВР најчесто архива и потврда дека против тебе не се води кривична постапка од основен суд. Можит и да беа обратно не сум сигурен 100%.
Тoa е еден ист дoкумент, не се двa различни, и се вaди oд Oснoвен суд вo грaдoт кaде живееш !
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
-Uverenie od MVR za neosuduvanost - - ЖИТИ СЕ,,,,ЗА ОВА ПРВПАТ СЛУШАМ!!!!ШТО Е ОВА???ОД КАДЕ СЕ ВАДИ???????
-Povrda od sud za neosuduvanost - - ова знам што е се вади од суд....[DOUBLEPOST=1445643487][/DOUBLEPOST]
бате дане мислиш на ПРОИСХОДОТ кога го подаваш во министерство,за интервју за што чекање до септември????можеш ли да ми објасниш!!!!
Не не сега прв пат аплицирам за Бугарски пасош и посредникот ми кажа дека за првото одење за Бугарија се било закажано до септември 2016, нели се оде првиот пат да поднесеш документи за происход
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Два различни документа се не е еден ист!!! Едниот е од Суд,вториот е од МВР за казнена евиденција и се вади за Скопје во Аеродром кај што беше воената академија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom