Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.467
Поени од реакции
4.987
Баш ме интересира дали има такви на форумов кој што сами без посредници си ги средиле или средуваат документите ?:aplauz:
Има, јас. Од почеток до крај одам се сам без никаков посредник.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Поздрав до Сите, посебно до оние кои бараат документи од архивот во Велико Трново.
Според сите информации кои му ги пратив Име, фамилија:Баштино име:Уникален идентификационен номер:Населено мјасто, к'дето служил б'лгарската армија:
Војскова част:Активен од до :Гарнизон / штаб / Мјасто на служба ,

Денес после еден месец чекање ми пратија два скенирани документи во кои уредно си пишува дека моето барање е обработено и следуваат чекори за наплата и земање и пуштање дома на уверението.
10 лева за увернието
5 лева за обработка на барањето
1,5 лева за поштенски услуги.

Сега следен чекор е да платам, на улатницата да пишам под кој број е заведено моето барање кај нив и да му ја испратам на емаил и дирекно таму за да се добие тоа уверение.

Утре да видам да прашам по нашиве банки дали можи и колкава е провизијата за тоа , ако е висока, наплатата ќе се бара некој да се извржи во Бг.

Поздрав ;)
Ako nema ime prezime i vojsk cas ne e najden i jas plakav taka so 2 lista sega mi stigna so 1 list ima ime prez voj cas deka e pronajden i posred mi rece de
ka konecno sum se spasil.Ti kako sakas plati pa ke vidis sto ke ti kazat.Mene 3pati mi prakaa po 2 lista so raz sumi za plak i nisto.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Голготава се ближи кон крајот, денес после точно 22 месеци и 18 дена ми се промени статусот во молбата ми е разгледана и дека чекам на потпис.
За оние кои не се информирани бројот ми е 4382/2014, а од дополнителни документи имам доставено крштеница од баба ми родена во 1942 година

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

So sreca od se srce
imam edno prasanje cekas 22 meseca od intevju ili se vkupno od koga aplicirase ???
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Абе да прашам два дена на овие од конзулатот во Битола им звонам, никој не дига, случајно да не работат периодов или шо е проблемот.знам дека до 12 работат им вртам пред тоа ама пак не дигаат ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.467
Поени од реакции
4.987
So sreca od se srce
imam edno prasanje cekas 22 meseca od intevju ili se vkupno od koga aplicirase ???
22 месеци од интервјуто, 27 месеци одкако аплицирав за происход. Цела постапка ја бркам сам, и се ова до сега се одвиваше преку амбасада. Никогаш не бев вратен на дополнителна, од дополнителни документи имав доставено крштеница на мојата баба.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Дечки поддадов документи за бг гражданство пред 2 дена, одев преку братучет прв на мајка ми, се поврзав со изводи и сега чекам происход...Сакав да прашам дали има некој што аплицирал преку подалечен роднина како на пример јас во случајов со втор братучет и дали има шанса да се добие бугарско државјанство ? ...јас останува само да се надевам..надежта последна умира :) позз и со среќа на сите...
BRATUCET MI ZEME PROIZHOT TAKA PRED NEKOJ MESEC INTERVJU MU ZAKAZAA MART . KAZI MI KOLKU PATI BESE U SOFIJA I KOLKU PLATI DO SEA NA POSREDNIKOT
 
Член од
23 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
6
Spored celokupnata situacija vo vrska so protokolite ete I mojta drugarka so e od 2012 so dokumenti od cickoi denes I pisuva molbata vie uvazena sega ke ceka potpis od viceprezidenta jas mislam deka ne deka ne ja pregleduvat 2014 god no mi stoj deka se angazirani poveke za 2012/13 soe normalno neli sakat da gi iscistat I dvete godini pa da prodolzat redovno so 2014 kako do pred nekoe vreme pa potoa I so 2015 odgodina da zapocnat taka sa ima dosta uvazeni molbi si znaci ke ima dosta novi protokoli I deka rabotata e ulesnata 100% I ke ima za site pasosi kako I da e do mart april I nas od 2014 ke ne sredat taka da ni ostanuvaat uste nekolku meseci :) daj boze site da si docekame pasosi sto poskoro :)

Decki, rabotat aktivno na site godini. Denes mu se promeni statusot na brat mi, molbata e uvazena, br 31xx/2014, so odneseni dok od sestra so bg pasos (bez dopolnitelna postapka). Ke bide za site so odnesen bilo kakov dok. Pozdrav
 
Член од
28 август 2015
Мислења
17
Поени од реакции
14
BRATUCET MI ZEME PROIZHOT TAKA PRED NEKOJ MESEC INTERVJU MU ZAKAZAA MART . KAZI MI KOLKU PATI BESE U SOFIJA I KOLKU PLATI DO SEA NA POSREDNIKOT
Тоа е добро чим земал происход ...Па друже до сеа еднаш бев и платив 150 евра на посредникот со тоа што 100 евра беа за превод и легализација на документите а 50 за некои други документи незз точно да не те лажам...иначе за околу 40 дена треба пак да одам и тогаш ке ми закажат интервју и после тоа се оди на интервјуто последен пат мислам (исклучок на одењето за сликање и подигање на пасошот)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.467
Поени од реакции
4.987
Тоа е добро чим земал происход ...Па друже до сеа еднаш бев и платив 150 евра на посредникот со тоа што 100 евра беа за превод и легализација на документите а 50 за некои други документи незз точно да не те лажам...иначе за околу 40 дена треба пак да одам и тогаш ке ми закажат интервју и после тоа се оди на интервјуто последен пат мислам (исклучок на одењето за сликање и подигање на пасошот)
Само да ви доловам колку им давате на посредниците, превод и легализација на документите за происход мене ме чинеше 35 евра легализацијата + 500 денари превод + 150 денари за да ги извадам потребните документи = 46 евра вкупно се, а ти за истото тоа си платил 150 евра ете толку е разликата а немаш шанси да згрешиш зашто оние што се преведувачите пред амбасада на списокот сите си ја знаат работата и ќе ти ги средат документите цакум пакум (поготово Асја од скопје, за еден ден ги добиваш преведени документите + е најефтина од сите). Пак идете давајте пари на посредници полнете ги со пари за нешто што можете само да си го завршите.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Само да ви доловам колку им давате на посредниците, превод и легализација на документите за происход мене ме чинеше 35 евра легализацијата + 500 денари превод + 150 денари за да ги извадам потребните документи = 46 евра вкупно се, а ти за истото тоа си платил 150 евра ете толку е разликата а немаш шанси да згрешиш зашто оние што се преведувачите пред амбасада на списокот сите си ја знаат работата и ќе ти ги средат документите цакум пакум (поготово Асја од скопје, за еден ден ги добиваш преведени документите + е најефтина од сите). Пак идете давајте пари на посредници полнете ги со пари за нешто што можете само да си го завршите.
Браво! Им го наби на сите сосе јаја!!!

Значи вака, има разлика друшкане, може ти си однел 2 докуемнта за превод и легализација па ти излегло толку. Од кај знаеш колку однел типот што платил 150?
Ја пример однесов 5 документа, ми побара 100 евра. И ајде пресметај ми за колку ме заебал?

Не ми е јасно само зашо мора да се курчиш на луѓево тука, ок си земал, супер, терај си работа. Ако некој те праша за мисење ОК, вака мене ми изгледа идиотски твојот пост.

А да, и заборави да спомнеш дека доколку би идел директно преку посредник наместо твоите скоро 3 години би се скратил периодот на чекање барем за 9-12 месеци.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Po vtor pat go postavuvam mojot problem...Ima li junaci da odgovorat sto znaci i sto treba da se napravi vo vrska so noviot status sto stoi na protokolot.""Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи".Dali nekoj znae sto znaci vakov status na prepiska.Pred 7,8 dena status "dopolnitelna proverka"bese smenet vo"prepiskata se namira km zainteresuvani institucii" a deneska gore navedeniot status.Prijatel od Bugarija mi rece deka e sigurno problemot okolu "Udostoverenieto za neosuduvanost"vo koj toa vreme stoese deka sluzi za "dvojno drzavjanstvo" a po novo treba striktno da stoi deka e za "Bugarsko Grazdanstvo".Ako nekoj znae povekje okolu ovoj problem neka pise...
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Абе да прашам два дена на овие од конзулатот во Битола им звонам, никој не дига, случајно да не работат периодов или шо е проблемот.знам дека до 12 работат им вртам пред тоа ама пак не дигаат ?
аниуан ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom